“Особам, що становлять значний державний інтерес” – прийнята нова спрощена процедура отримання громадянства

Суспільство
30 Грудня 2021, 16:12

Представник Кабміну в парламенті Тарас Мельник повідомив, що Верховна Рада прийняла проєкт Закону "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" щодо спрощеного набуття громадянства України іноземцями та особами без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України" (№5630).

Законопроєкт спростить порядок набуття громадянства України громадянами Російської Федерації, які зазнали переслідувань через політичні переконання, та іноземцями й особами без громадянства, які проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України.

Також проєкт закону стосується осіб які мають "визначні заслуги перед Україною, у тому числі, у разі якщо у поданні центрального органу виконавчої влади України на ім'я Президента України містяться відомості, що такі особи брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та/або брали участь у виконанні бойових або службових завдань антитерористичної операції" тощо, йдеться у пояснювальній записці.

Також зазначається про спрощену процедуру для осіб, прийняття до громадянства яких становить державний інтерес для України. Окрім участі у ООС, що саме мається на увазі під державним інтересом не зазначається.

На запит Тижня до Державної міграційної служби щодо цього, у відомстві відповіли лише, що центральний орган виконавчої влади визначає особу, яка становить державний інтерес через подання на ім'я президента України. Тобто лише ЦОВВ визначає критерії державного інтересу певної людини в межах їхнього профілю та чи можна на їх основі надати комусь громадянство за спрощеною процедурою.  

Читайте також: "Вельми неприваблива перспектива" для іноземців. Чи бути в Україні множинному громадянству

"Підставою для прийняття до громадянства України у спрощеному порядку як особи, яка має визначні заслуги перед Україною, або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України, є подання на ім’я Президента України центрального органу виконавчої влади України про те, що особа має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України. Відповідно, критерії щодо державного інтересу конкретної особи визначаються тим органу виконавчої влади України, який готує подання на ім’я Президента та в галузі якого особа становить державний інтерес", – йдеться у відповіді ДМС.

 Натомість у профільному ЦОВВ – Міністерстві у справах ветеранів на прохання Тижня роз'яснити суть спрощення процедури для учасників бойових дій на Донбасі та що саме означає "особа, яка становить державний інтерес" відповіли, що цей законопроєкт не має відношення до Мінвету, а захисники-іноземці "не їхній профіль", хоча це "дуже радісна новина".

Таку ж причину (значний державний інтерес) використовували і раніше для надання громадянства Міхеілу Саакашвілі і так само незрозуміло, що конкретно мається на увазі законодавчо. При цьому, громадянство Саакашвілі отримав 29 травня, а 30 вже був представлений як новий очільник Одеської ОДА. 

2019 року, вже за президентства Володимира Зеленського, Міхеілу Саакашвілі відновили громадянство за тією ж підставою. 28 травня указ підписано, 29 травня експрезидент Грузії повернувся до України.

Цим же указом Зеленський надав громадянство ще чотирьом іноземцям з Ірану, Азербайджану, Росії та Киргизстану за "значний державний інтерес" від прийняття до громадянства, та ще одному уродженцю Сирії за значні заслуги перед Україною. Хто ці люди і чому вони становлять інтерес для України – невідомо.

Один із тих, хто тепер має український паспорт з тієї ж причини – хокейний гравець російського походження Олександр Костіков. Він рає в українському клубі "Маріуполь". Раніше був гравцем ХК "Донбас", де також є членами команди спортсмени з російським громадянством, які досі не отримували українського документу.