Осінні новоприбулі на курорті, спалена автівка та атака клонів у Одесі. Як регіон готується до виборів

Політика
3 Жовтня 2020, 14:05

Після офіційного старту виборчої кампанії політичні сили почали активно представляти кандидатів.  Місцеві вибори відбуваються за новими виборчими правилами та процедурами.  Найбільшу активність ще перед початком кампанії в Одесі проявила регіональна сила «Довіряй  Ділам» на чолі з чинним міським головою Геннадієм Трухановим. Також помітно «Опозиційну платформу – За життя» (ОПЗЖ) та «Європейську Солідарність» (ЄС).  Вже у вересні активно долучився комік Олег Філімонов, який бореться за посаду мера від партії «Слуга народу» (СН).  Найзапекліша боротьба за владу триватиме тут, в Одесі. Однак навіть за сотні кілометрів, в найвіддаленіших районах регіону, теж вистачає інтриг, суперечок та перешкод процесу.

Старі нові порушення

У цьогорічний виборчий процес втрутився коронавірус, однак деякі речі лишаються стабільними. Серед них – порушення в роботі виборчих комісій. У серпні в Одеській районній ТВК раптово зникли дві постанови, в яких ішлося про формування територіальних комісій в селах та селищах. Напередодні зникнення  члени Одеської районної територіальної виборчої комісії під час палких обговорень намагались утворити та сформувати склад сільських та селищних комісій Одеського району. В процесі голосування чотири члени ТВК не погодились з розподілом керівників. Основною претензією стало те, що ніде в керівному складі не було хоча б одного представника партії «Слуга народу». Саме представники цієї політсили поскаржились до поліції  через кілька днів, але це стало не найбільшою проблемою.

Через день після голосування голова Одеської районної ТВК Ольга Оносова  виявила зникнення двох постанов. Вони стосувались кандидатур до сільських та селищних комісій та, власне, їх утворення. Знову викликали поліцію, випадок внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Однак папери так і не знайшли.

Окрім поліції, незадоволені представники СН поскаржилися до ЦВК. Там після перевірки вирішили, що отриманих даних недостатньо, щоб звинуватити районну ТВК Одеси в порушенні виборчого законодавства. Проте зазначили, що наведені факти вимагають додаткової перевірки правоохоронців.

Читайте також: Гра на своєму полі. Чим займається «партія мерів» у базовому регіоні

Дивні новоприбулі

Іншою характерною особливістю Одеської області стала велика кількість зміни виборчих адрес.  Одещина за кількістю таких звернень посідає третє місце після Києва та області. Перереєстрація – цілком законне право кожного громадянина. Однак у деяких територіальних громадах області значно випередили середні показники. Для порівняння – в Одесі майже 700 тисяч виборців, однак новоприбулих з них всього 102.  А от в Кароліно-Бугазі при загальній кількості 3690 виборців додатково зареєструвалися 252 людини. У селі Фонтанка додалося 476 осіб, а в селищі Таїрове – 157 виборців. В останніх двох громадах кількість жителів не перевищує 20 тисяч.

 Такий прояв самосвідомості виборців здався підозрілим ЦВК і вона запровадила перевірку. Чи то через те, що ці населені пункти знаходяться в курортній зоні поблизу Одеси, чи то за дивним збігом обставин виявилось, що чимало новоприбулих виборців зареєструвались за однією й тією самою адресою, подекуди навіть в одній квартирі. ЦВК не дуже повірила в аномальний сплеск громадської свідомості та невибагливість до житлових умов, тому передала інформацію до Національної поліції. Саме їй доведеться розібратися, чому в населених пунктах під Одесою з’явилась така кількість людей, що може суттєво вплинути на результати місцевих виборів. Судячи з тенденції, схожі порушення будуть повторюватись.

Стає гарячіше

Махінаціями з документами справа не обмежилась.  Деякі потенційні кандидати в депутати поплатились за активну громадянську власним майном. Принаймні, самі постраждалі бачать причину саме в цьому. Наприклад, 17 вересня невідомі зловмисники підпалили автомобіль, який належав мешканці Таїровської ОТГ Анастасії Бойко. Напередодні постраждала заявила про наміри балотуватись кандидаткою в депутати цієї територіальної громади, про що оголосила в своїх соціальних мережах та спільнотах громади. Жінка не встигла пристати до жодної політичної сили та не зареєструвалась кандидатом. Однак намір Анастасії Бойко йти на вибори дивним чином співпав з підпалом її автівки. Чи це просто збіг обставин, чи не просто, буде з’ясовувати слідство.  Наразі цей факт  внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Читайте також: Тонкощі політики. «Євросолідарність» у Кропивницькому очолив лауреат антипремії «Вата року»

Таїровська територіальна громада межує з Одесою і є ласим шматочком для багатьох політичних сил. Цю ОТГ утворили три роки тому і після перших же виборів вони потрапила у стрічки всеукраїнських новин. Причина – масштабні фальсифікації. За подіями, що трапились у громаді наприкінці 2017 року, можна писати інструктаж «Як не треба проводити вибори». Тут було все. І половина виборчих дільниць, які почали працювати з запізненням, і отримання бюлетенів людьми, що не надали документів, які засвідчують особу. Вони були такими переконливими, що отримували на руки по кілька бюлетенів – за себе,й за друзів. Правда хто ці «вони» та хто їх «друзі» так і лишилось невідомим.

Загалом за процесами, що відбуваються в багатьох населених пунктах Одеської області, важко роздивитися чесні та неупереджені вибори. Одним з таких прикладів є вищезазначене курортне селище Кароліно-Бугаз, де кількість мешканців зросла після завершення курортного сезону (а не на початку, як зазвичай). Там Місцева територіальна виборча комісія відмовилась реєструвати кілька місцевих організацій партій та окремих політиків у якості кандидатів. Деяким з них, зокрема кандидату від «Слуги народу» Станіславу Клименку, вже вдалось оскаржити ці заборони в суді.  Хотілося б сподіватися, що на цьому штучні перепони завершаться, але в це, здається, не вірять навіть самі кандидати.

Цьогорічні місцеві вибори пройдуть в 91 територіальній громаді Одещини, і для 54 з них вони будуть першими. Через зміни адміністративно-політичному устрої велика кількість місцевих політичних еліт, зокрема на півдні регіону, ризикує втратити свій вплив. Саме тому вони протягом п’яти років опирались реформі місцевого самоврядування, не даючи створювати громади. І ймовірність, що ці еліти  поступляться своїми інтересами й будуть грати чесно, не дуже невисока.

Читайте також: «Слуга народу» на Луганщині. Коли за сварками не видно роботи

Атака клонів

Тим часом в самій Одесі через крісло мера розпочинаються справжні «зоряні війни». Зокрема, серед 29 кандидатів за посаду мера боряться 30-річний Міхеіл Володимирович Саакашвілі та вже відомий і давній претендент на мерське крісло Дарт Вейдер. Складається враження, що мати владу в Одесі – перспективніше ніж в Україні або у Всесвіті. Як і належить цій епопеї, не обійшлось без «атаки клонів». Разом з Олегом Філімоновим від «Слуги народу», на вибори йдуть ще три Олеги Філімонови та один Василь Філімонов від маловідомих партій. Беруть участь у виборах двоє Зеленських – Олександр та Василь, які представляють об’єднання «Молодь до влади» та «Циганську партію України» відповідно.