Організатори “тітушок”: п’ятеро заарештованих, “слід” Курченка та зброя від Захарченка

17 Червня 2015, 13:10

Через півтора року після Євромайдану Генеральна прокуратура визнала екс-голову МВС Віталія Захарченка головним постачальником збої для "тітушок" і, у зв'язку з цим, відкрила проти нього кримінальне провадження.

Тиждень.ua відстежив, на якому етапі перебувають справи щодо організації "тітушок".


У березні 2014 року  Генеральна прокуратура заявила про причетність голови наглядової ради «Брокбізнесбанку» Дениса Бугая до фінансування загонів тітушок і бійців «Беркуту», які били активістів Майдану.

В.о. генпрокурора Олег Махніцький зазначив, що Бугай входив в організовану злочинну групу, яку очолював бізнесмен Сергій Курченко.

За даними ГПУ, до своєї протиправної діяльності члени цієї ОЗГ залучали керівництво Міністерства економічного розвитку і торгівлі та Міністерство енергетики та вугільної промисловості, а також голів обласних державних адміністрацій та правоохоронних органів.

Ця ОЗГ скоювала злочини, спрямовані на розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах, а кошти були спрямовані на фінансування «Беркута», тітушок та інших бандформувань.

За словами Махніцького, фінансовий збиток державі від зазначених дій становить близько 1 млрд гривень.

У квітні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що дії тітушок і учасників Антимайдану координував керівник медіа-холдингу "Контакт" Віктор Зубрицький, пов'язаний із Віталієм Захарченком.

За його словами, Зубрицький координував діяльність усіх груп, починаючи від Антимайдану й закінчуючи тими групами, які діяли в районі Михайлівської площі, Маріїнського парку, Кріпосного провулку 19-20 лютого, а також у попередні два місяці.

Він додав, що Зубрицький контактував зі Станіславом Рогозіним (колишній начальник ГУБОЗ МВС), Юрієм Федьком (колишній заступник начальника ДГСБЕЗ МВС України). Також у схемі присутній Євгеній Жилін (злочинне угруповання "Оплот").

За словами Авакова, як один з виконавців і організаторів нападів на активістів був залучений Олексій Чеботарьов – тіньовий бізнесмен, який контролював значну частку ринку спирту. 

Цього ж дня Аваков повідомив, що під час убивств на Майдані 18 лютого "тітушкам" видавали зброю в офісі Юрія Іванющенка (він же «Юра Єнакіївський») на Михайлівській площі.

2 лютого генпрокурор Віталій Ярема та міністр МВС Арсен Аваков повідомили імена керівників злочинних груп, які вербували "тітушок" для боротьби з активістами Євромайдану.

Загалом у протистояннях з 18 по 20 лютого злочинним угрупуванням під керівництвом екс-міністра Віталія Захарченка було залучено понад 300 "тітушок", з них 50 мешканці Києва, 150 – з Білої Церкви, 70 – з Ніжина, 20 – з Житомира, 20 – Новоград-Волинського.

Віталій Захарченко, який тепер перебуває у міждержавному розшуку, віддавав безпосередні накази, в тому числі керівнику «тітушок» у складі МВС Павлу Зінову і Віктору Зубрицькому, який зараз знаходиться у розшуку Інтерполу.

На координації групи був Армен Саркісян, якого шукає Інтерпол, і ще двоє підшефних – Крисін і Кошелєв. Один зараз перебуває під судом, а Кошелєва розшукує Інтерпол. Також існує шість встановлених лідерів злочинних груп, які входили до мережі вербування бандитів. Троє з них затримані, троє – у розшуку Інтерполу.

 

Перехоплений аудіозапис телефонних переговорів одного з керівників вербувальників з підлеглими

За словами Авакова, зброю для "тітушок" видавали безпосередньо з міліцейських складів.

12 червня Аваков повідомив про затримання чотирьох працівників МВС, причетних до вивезення зброї зі складів МВС для передачі її "тітушкам" під час Майдану. Один із них екс-працівник, майор спецпідрозділу, який вивозив автомати зі складу МВС, інші троє – працівники складів.

Також міністр зазначив, що наказ видавати "тітушкам" зброю зі складів МВС віддав безпосередньо Віталій Захарченко, у зв’язку з цим ГПУ відкриває проти нього кримінальне провадження.

Наказ виконував заступник міністра Зімін, а також Цеплаков, Васильєв, Кошелєв, Бойко, Максюра, четверо з них перебувають в розшуку, а четверо нині затриманих були безпосередніми виконавцями.

13 червня заарештували п’ятого співробітника міліції за підозрою у заволодінні та вивезенні зброї і бойових припасів зі складів МВС для надання її «тітушкам».

У ГПУ уточнили, що тоді зі складів вивезли 156 автоматів АКС74У 5,45 мм, 47 тис. 520 патронів.

Також повідомлено про підозру трьом діючим співробітникам міліції, які, перевищуючи свої повноваження, сприяли незаконній видачі зазначеної зброї та боєприпасів зі складів МВС України. Їм Печерський райсуд Києва обрав запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту та особистого зобов’язання для одного з підозрюваних.


У березні 2014 року прокуратура Дніпропетровської області розпочала кримінальне провадження проти службових осіб ОДА, які 26 січня надали приміщення адміністрації для озброєння і організації "тітушок". Попередня кваліфікація провадження – ч.1 ст.294 Кримінального кодексу України (масові заворушення).

У лютому 2015 року прокуратура закрила провадження проти екс-голови Дніпропетровської облради Євгена Удода, якого підозрювали в організації нападу "тітушок" на активістів Євромайдану. Прокуратура не змогла знайти достатньо доказів причетності Удода до цієї справи.

Натомість за кілька тижнів прокуратура Дніпропетровської області повідомила про підозру в організації нападів "тітушок" на учасників місцевого Євромайдану 26 січня 2014 року заступнику голови облради Віктору Науменку та екс-заступнику голови ОДА Ростиславу Ботвинову. 

У прокуратурі зазначили: «На момент скоєння злочинів підозрювані займали високі посади та, виходячи за межі власних повноважень, забезпечили доступ до будівель облради та облдержадміністрації молодиків (не менше 300 осіб), залучених для участі у масових заворушеннях. Також організували їх розміщення, харчування, забезпечили предметами для нанесення тілесних ушкоджень тощо». Підозрюваних помістили під варту.

29 квітня прокуратура завершила досудове розслідування і направила до суду обвинувальний акт стосовно Науменка та Ботвинова.

Їх обвинувачують у перевищенні влади, організації, за попередньою змовою групою осіб, масових заворушеннях, що супроводжувались насильством над особами та знищенням майна, перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів та незаконному перешкоджанні проведенню вуличного походу, вчиненому службовою особою із застосуванням фізичного насильства.


У січні цього року на Миколаївщині прокуратура розпочала п’ять кримінальних проваджень щодо організації групових виїздів до м. Києва для участі у провокаціях.

Їх дії попередньо кваліфіковано за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 293 КК України – організація групових дій, що призвели до грубого порушення громадського порядку.

У лютому прокурор Миколаївської області повідомив уже про шість таких проваджень.


У квітні цього року в Харкові чотирьом особам, з яких трьох вдалося затримати, а одну оголосили у розшук, повідомили про підозру у вчиненні низки злочинів під час акцій протесту в Україні у 2014 році, зокрема – органіізацїі тітушок. У ГПУ зазначили, що цих осіб завербував керівник злочинного угруповання «Оплот» Євген Жилін.

Один із підозрюваних дотепер працював слідчим райвідділу міліції одного з районів Харкова.


Загалом за цими епізодами (залучення "тітушок" до вчинення злочинів проти протестувальників) на даний час повідомлено про підозру у вчиненні вбивств, замахів на вбивство, перешкоджанні проведенню мітингів і зборів, позбавленні волі та катуванні, зберіганні зброї 16 особам, 5 з них арештовано, інші перебувають в розшуку.