Видання Крим.Реалії дізналося про участь в окупації Росією Криму змовників, які, за даними чорногорської влади, планували за завданням російських спецслужб влаштувати заворушення в Чорногорії, захопити парламент і заарештувати керівництво країни.
У розпорядженні видання опинився відеозапис розмови по Skype одного з обвинувачених у керівництві диверсійною групою, підозрюваною у підготовці перевороту, засновника радикальної організації "Сербські вовки" Олександра Синджелича із сербським політологом, директором Фонду СЕАС Венциславом Буйичем.
За словами політолога, ця розмова сербською мовою відбулася 11 березня 2015 року. Синджелич розповідає про свої зв'язки в Міноборони Росії і плани зіпсувати репутацію свого колишнього протеже Братислава Живковича в очах російських кураторів, користуючись тим, що він прилетить у Крим на річницю так званого "референдуму".
Венцислав Буйич пояснив, що Живкович, про якого згадується у розмові, був одним із "четників" – сербів, які приїхали на кримський "референдум" 16 березня 2014 року. Ці серби приєдналися до російських "козаків", і разом з ними чергували на окупаційних блокпостах поруч із Севастополем.
"Коли вони його перевіряли, поки він був у Криму, у нього була гарантія, яку я йому дав тут (в Сербії), і тоді він пройшов перевірку", – стверджує Синджелич на записі.
Як зазначає Буйич, із контексту розмови випливає, що саме Синджелич давав російським військовим на рівні Міноборони Російської Федерації рекомендації, на підставі яких ті схвалювали кандидатури сербських "добровольців", і допускали їх до участі в операції із захоплення Криму.
Політолог наголошує, що масштаб зв'язків Синджелича з Росією вказує, що лідер "Сербських вовків" брав безпосередню участь у реалізації планів Москви. Тому повідомлення у сербській пресі, що його статус може бути змінений з обвинуваченого на свідка, викликає особливу тривогу.
Зазначається також, що ще однією сербською радикальною організацією, підозрюваною в підготовці заворушень у Чорногорії, є "Балканське козацьке військо". "Атаман" цієї організації Віктор Заплатін, підтримує тісні стосунки з керівником Російського інституту стратегічних досліджень (РІСД) Леонідом Решетніковим. Раніше РІСД перебував у складі Служби зовнішньої розвідки Росії (СЗР), а тепер перебуває у віданні Адміністрації президента Росії. На сайті "Козачого війська" повідомляється про зустріч делегації сербських "козаків" з Решетніковим у Москві з 11 по 16 жовтня поточного року, за кілька днів до запланованого перевороту.
Нагадаємо, поліція Чорногорії повідомила в день голосування про затримання 20 громадян Сербії, які прибули в цю країну з метою організації терактів, захоплення держустанов і арешту прем'єра Міло Джукановича.
Повідомлялося, що серед них могли бути громадяни Росії. Однак в Белграді та Москві ці звинувачення відкинули.
Прокурор Чорногорії Мілівоє Катніч заявляв, що за спробою захоплення влади на парламентських виборах у жовтні стояли російські націоналісти.
Прокуратура Чорногорії назвала імена росіян, які підозрюються в замаху на прем'єр-міністра Міло Джунаковіча і спробі державного перевороту після парламентських виборів. Організаторами називаються громадяни Росії Едуард Широков і Володимир Попов.
Видання The Guardian з посиланням на наближене до сербського уряду джерело писало, що секретар Радбезу РФ Микола Патрушев у Белграді вибачився за росіян, які хотіли здійснити спробу перевороту Чорногорії в день виборів.