«Орбан не зацікавлений у тому, щоб приносити користь Україні». Розмова з угорським політологом

ІнтервʼюСвіт
2 Травня 2025, 15:37

Угорський політолог та історик Шандор Фьолдварі в інтерв’ю Тижню розповів про риторику Віктора Орбана, можливість виходу Угорщини з ЄС, російську пропаганду, зближення з Китаєм, а також про перспективи вибору нового угорського парламенту у квітні 2026 року.


— Нещодавно Віктор Орбан закликав угорців голосувати проти вступу України до ЄС, у листі уряд намагається залякувати населення тим, що членство нібито завдасть величезної шкоди самій Угорщині. Як оцінюєте таку риторику Орбана й чи можна їй протидіяти?

— Орбан постійно змінює свою риторику у власних інтересах, щоб зберегти владу. У нього немає ні принципів, ні цінностей — тільки тактика сили. У минулому не раз голосував за санкції проти Росії в Брюсселі, а вдома заявляв, що ми не коритимемося їхнім правилам. На дорогах Угорщини й у громадських місцях розвішали величезні плакати про те, що ми виступаємо проти Брюсселя.

Угорський політолог та історик Шандор Фьолдварі. Фото: facebook Alex Foldvari

Загалом партія «Фідес» націлена на неосвічені верстви угорського населення, які за неї голосують. Тож пропаганда проти Брюсселя спрямована на звичайних людей, які, наприклад, не мають роботи чи тих, хто живе з так званих громадських робіт: їм можуть доручити чистити дороги, збирати сміття, садити квіти на площах міст тощо. Усі ці прості люди голосують за «Фідес», але вони бідні саме тому, що править ця партія.

Однак ситуація змінилася, бо після останніх виборів до Європейського Союзу Орбан завжди голосував у Брюсселі в інтересах Москви. У нього вже є своя фракція в Європейському парламенті — група «Патріоти». Але вона така ультраправа, що навіть італійська права Джорджа Мелоні дистанціювалася від неї.

Сьогодні Орбан є антиукраїнським ще більше, ніж раніше. Які в нього плани щодо Путіна або навпаки, ми можемо тільки здогадуватися, про це шириться багато чуток серед угорських опозиційних політиків. Можна очікувати, що офіційна угорська політика зуміє підтримати членство України в ЄС хіба тоді, коли на неї сильно тиснутимуть.

Орбан не зацікавлений у тому, щоб приносити користь Україні. Але він більше не зацікавлений і в тому, щоб підтримувати хороші відносини з Європейським Союзом.

Утім, ЄС заморозив багато коштів, тому що режим Орбана не дотримується верховенства права, обмежує права своїх громадян і рухається до авторитарної диктатури. Як приклад можна навести Стамбульську конвенцію, яку Угорщина не ратифікувала. Крім того, існує проблема незалежних медіа. Сьогодні всі теле- й радіопередачі в руках «Фідес», за винятком поки що телеканалу RTL, але і його атакують. Є ще багато проблем, які неможливі в межах Європейського Союзу.

Також 1 січня 2025 року Угорщина втратила право на мільярдну допомогу від ЄС, після чого Орбан почав переговори про черговий великий китайський кредит. Це теж важкий тягар для угорського народу.

— Напередодні Орбан заявив, що Угорщина виходить з Міжнародного кримінального суду через політизацію установи. Зважаючи на те, що ця інституція тісно пов’язана з Євросоюзом, чи можна говорити, що Орбан справді прагне виходу Угорщини з ЄС?

— Те, що Орбан залишає Міжнародний суд у Гаазі, — це факт. Якщо сюди приїде його друг Путін, йому не обов’язково буде його заарештовувати. Та й багато злочинців знайшли притулок в Угорщині, Орбан хотів би бачити їх усіх серед своїх політичних друзів. Наприклад, македонець Нікола Груєвський, якого розшукують на батьківщині: саме під його керівництвом Македонія стала проросійською та антизахідною. Також в Угорщині зареєстрували бізнес-компанію білоруського бізнесмена Віктора Шевцова, близького до уряду Лукашенка. Його раніше підозрювали у фінансових злочинах, на нього наклали санкції Європейського Союзу. Ця компанія протягом багатьох років повідомляла податкову інспекцію про доходи в сотні мільйонів доларів без будь-якої видимої діяльності, допоки її не закрили 2024 року.

На жаль, вихід з Європейського Союзу залежить винятково від слова Орбана. У 2012-му він змінив Конституцію Угорської Республіки новим «основним законом», у якому йдеться, що рішення про наше членство в ЄС ухвалюється парламентом, а не на референдумі. Партія «Фідес» нині має дві третини більшості в парламенті, він може голосувати за що завгодно, бо члени, які підтримують Орбана, — прості слуги. Тож якщо завтра Орбан прокинеться з думкою, що хоче покинути Європейський Союз, то піде в парламент і скаже за це проголосувати.

Однак серед опозиційних мислителів та незалежних інтелектуалів є також інша ідея: Орбан хоче залишитися в Європейському Союзі й узяти владу у свої руки. Протягом останнього десятиліття в Будайському замку вели масштабні будівельні роботи. Орбан переніс туди свій офіс та інші великі установи. Його масивні споруди зазнали жорсткої критики з боку професійних інженерів-архітекторів за невідповідність до історичної певності.

Ширяться чутки, що Орбан хоче захопити владу в ЄС, тому він будує палаци, які могли б стати центром ультраправої, авторитарної, технофашистської Європи, якщо ультраправим та пропутінським силам удасться захопити владу в ЄС. Як науковий дослідник та історик, я приймаю щось як факт тільки тоді, коли це має письмове підтвердження. Однак все-таки небезпека існує. Орбан за останній рік кілька разів заявляв, що «ми маємо завоювати Брюссель». Звичайно, усі сміялись із цього, але в усьому божевільному є своя логіка.

Читайте також:  В Орбана заявили, що Угорщина здалася б Росії, опозиція обурена

До того ж Орбан — троянський кінь Путіна в Європейському Союзі. Якщо Путін установить політичний контроль над Європою через нього, то великі й могутні держави Заходу, такі як Німеччина й Франція, зможуть чинити опір. Але для України це означатиме остаточне руйнування. Отже, існують аналітичні матеріали й думки про те, що Орбан хоче розвалити Європейський Союз зсередини й захопити керівництво, а потім Путін поставить на чолі Європи свою власну маріонетку. Сподіватимемося, що цього не станеться. Але в безпековій політиці небезпеки мають усуватися не зітханнями й молитвами, а діями та превентивним захистом.

— Ви припускаєте, що Угорщина, яка є другом Росії та Китаю, навряд чи зможе зміцнити свою політичну дружбу зі Сполученими Штатами, через що Орбан ще більше зближуватиметься з Пекіном і Москвою. У яких сферах це найбільше проявлятиметься?

— Нещодавно, 15 квітня 2025 року, адміністратор американського посольства в Будапешті Роберт Палладіно виступив з промовою на Центральноєвропейському саміті, який організував Центр фундаментальних прав і Фонд економічних досліджень «Економус». Попри те що захід був приватним, на ютуб-каналі посольства США опублікували відео, де можна почути вимоги кабінету Трампа до Угорщини.

Серед них — витрати на військові потреби в розмірі 5 % ВВП, що вдвічі більше, ніж є сьогодні; наполеглива рекомендація використовувати американський скраплений природний газ та атомні електростанції Westinghouse (сьогодні в Угорщині будують нову російську атомну електростанцію на російські кредити); експорт у США не має бути більшим, ніж імпорт Угорщини звідти. Крім того, санкції проти росіян залишаються в силі, більше ніяких бізнес-справ із Китаєм, особливо в галузі високих технологій, оскільки це пов’язано з величезним ризиком. Також пролунало, що придушення голосів опозиції не до вподоби навіть кабінету Трампа.

Американський президент хоче бачити чіткі економічні зобов’язання, і він не схвалює занадто тісних зв’язків із Китаєм, особливо у сфері високих технологій, тому що вони загрожують суверенітету країн. Однак в Угорщині багато китайських акумуляторних заводів, угорський народ протестує проти цього, були демонстрації. Тепер Америка вимагає, щоб Орбан відвернувся від Китаю. Але він не може, тому що привіз сюди ці заводи з виробництва акумуляторів не з любові до них, а тому що, очевидно, отримав за них від китайців до своєї кишені.

Ще серйозніша проблема — величезна сума китайських кредитів, які виплачуватимуть навіть онуки наших онуків. Якщо Орбан політично відвернеться від Китаю, той може зажадати повернути кредит. Китай хитрий і знає, як засунути таких нікчем, як Орбан, до китайської кишені. Те ж саме стосується й Росії. Я вже згадував про стосунки між Путіним та Орбаном. Якщо останній не зможе або не захоче відвернутися від китайців і росіян, то Америка не вважатиме його союзником, а він сам ще глибше залізе в кишені Москви й Пекіна.

— Ще 2020 року ви заявляли, що в Угорщині надзвичайно активно працює російська пропаганда. Як із цим сьогодні на різних рівнях? Наведіть кілька яскравих прикладів із того, що чули особисто.

— Російська пропаганда діє через медіа «Фідес», яка є її рупором. У нас неможливо працювати російським агентом так, як, наприклад, у Польщі чи Сербії, де легко вивчити місцеву мову. Тут треба залучити якомога більше дружніх до Росії людей і через них вплинути на мислення угорського народу, а також через офіційне телебачення та радіо, які зосереджені в руках панівної партії.

У 2024 році навесні мій знайомий, поважний угорський журналіст, сказав зловмисно, що я «недовго насолоджуватимуся своїм успіхом серед українців, бо влітку Україну зруйнують, росіяни переможуть і я вже не матиму України, щоб її любити». На щастя, він був неправим, але сумно, що в Угорщині є і такі інтелектуальні та освічені люди, але й такі проросійські.

Я отримую погрози у фейсбуку, тому що на моїй фотографії в профілі зображений український прапор: незнайомці пишуть, що поб’ють мене за це. У компанії розгорівся скандал через те, що я носив український стяг на своїй куртці, який купив в Естонії на науковому конгресі, де в такий спосіб ми засвідчували, що солідарні з Україною. Я також з’являвся на громадських заходах в Угорщині із цим маленьким українським прапором, мене називали жорсткими словами за це. Існує багато подібних явищ, що свідчать про дружнє ставлення угорців до росіян.

Якою мірою це пов’язано з роботою російських спецслужб, а якою — з проросійською угорською пропагандою? Ці два поняття не можна розділити, тому що це схоже на те, коли Україною правив злочинець Янукович. Був вільний приплив російських агентів, але якщо немає проросійського політичного керівництва, російським службам тут працювати складніше. Те, що бачить громадськість, — це дезінформація, яку створила Росія, суспільний вплив. На жаль, повсякденне життя показує, що угорський народ налаштований проросійськи.

— Рівно за рік, у квітні 2026 року, на угорців чекають вибори нового парламенту, який сформує уряд і всю вертикаль влади в країні. Орбану пророкують втрату більшості. Які ваші прогнози?

— Система Орбана стає дедалі гіршою. Поліція переслідує мирних демонстрантів, які просто йдуть тротуаром, може розігнати їх, обшукати. Був випадок, коли поліціянти штовхнули людину з інвалідністю з палицею на землю й розчавили її окуляри, наступивши на них. Про це повідомляла опозиційна партія «Моментум» у соціальних мережах. Отже, є побоювання, що Орбан введе військову диктатуру замість виборів. Деякі люди бояться цього. Інша ідея полягає в тому, що Орбан маніпулює виборами чи виборцями різними хитрощами й залякуваннями, щоб знову перемогти. І тоді, якщо він залишиться при владі, може вжити дуже жорстких заходів.

Читайте також:  Медійний виклик для Віктора Орбана 

Якщо переможе Петер Мадяр, тоді можливі два варіанти. Якщо він отримає більшість у дві третини голосів, то зможе змінити закони. Є ліві, демократичні опоненти, які кажуть, що Мадяр усього лише хоче бути при владі. На жаль, це теж дуже логічна думка. В іншому разі, якщо він переможе простою більшістю голосів, то нічого не зможе зробити. «Фідес» блокуватиме все.

Я вважаю, що більшість угорців не голосувала б за партію Орбана. Але, на жаль, у «Фідес» є виборці, які не думають, а сліпо вірять, мов релігійна секта. Тому всі політичні сили намагаються залучити на свій бік невпевнених у собі виборців, пасивних людей. Тож я не дуже оптимістично налаштований.

У 2024 році 23 жовтня, до річниці угорської антирадянської революції 1956-го, Орбан заявив у своїй промові, що не передає владу. І він зробить усе, щоб зберегти її. Наприклад, наприкінці 2024 року «Фідес» змінила структуру виборчих округів відповідно до нового закону. Така зміна — це завжди засіб збереження влади для панівної політичної сили, хоч є і багато інших інструментів. Завжди можна очікувати чудес, але немає впевненості в тому, що це диво станеться.

— Власне сьогодні на піку популярності в Угорщині Петер Мадяр — колишній соратник Орбана. За даними опитувань, його партія «Тиса» значно випереджає «Фідес». Із чим ви пов’язуєте його успіх?

— Деякі аналітики розцінюють раптову появу Петера Мадяра як штучно сплановану операцію, спрямовану на те, щоб не допустити приходу до влади проєвропейських лівих. Є ті, хто каже, що росіяни контролювали те. Доказів цьому немає, і Мадяр не аж так проросійськи налаштований. Прагматичний, його цікавить влада, він хоче перемогти.

Нагадаємо, що навіть наприкінці 2023 року найсильніша ліва партія, демократична коаліція, мала 20 % голосів. Цього недостатньо, щоб змінити уряд, але вони були дуже сильними. Зокрема, тодішня прем’єр-міністерка «тіньового уряду» Клара Добрев — дуже досвідчена політикиня, у минулому фінансова радниця в п’яти країнах. Вона закінчила юридичний факультет і факультет фінансової економіки, розмовляє п’ятьма мовами, раніше була віцепрезиденткою Європейського парламенту. Тепер, коли її вигнали з політичної сцени Угорщини, Клара Добрев знову є депутаткою Європейського парламенту, а також членкинею і головою важливих комітетів. Вона дуже шанована політикиня на Заході — ліва, соціал-демократка й, безумовно, подруга України.

Потім, навесні 2024 року, несподівано з’явився Петер Мадяр, який сьогодні лідирує з результатом у 51–56 %. Він походить з родини правих, сам представник національних правих. Мадяр справді раніше був політиком «Фідес», тому є побоювання, що той не вижене Орбана, а розділить з ним владу. Хоча сьогодні він обіцяє, що політиків «Фідес», які крали, посадять у в’язницю, але кожен політик багато обіцяє перед виборами, а мало що робить, коли приходить до влади. Мадяр уже голосував разом із «Фідес» в Європейському парламенті й утримався під час голосування щодо України.

Одна з причин його популярності — це те, що Мадяр подорожує сільською місцевістю, виступає на всіх виборчих округах Угорщини. Його підтримують залишки старої партії дрібних землевласників. Ця фермерська партія існує вже більше як сто років і була партією націоналістів, правих та сільських угорців. «Фідес» розгромив її, коли Орбан уперше прийшов до влади, щоб не мати конкуренції.

Багато правих також незадоволені Орбаном, оскільки вони не можуть нормально жити, поки «Фідес» краде. Ці громадяни віддають перевагу більш справедливому громадянському суспільству й тепер наївно вірять у Петера Мадяра. Багато таких ентузіастів створило «острови Тиси» — авторитарні, централізовані організації, які юридично не мають жодного стосунку до партії, але мають на меті привести Мадяра до влади.

Орбан побудував авторитарний, диктаторський режим. Мадяр теж буде авторитарним, але в політиці завжди треба вибирати менше зло. Ми можемо бути оптимістами щодо України, але ризик великий. Коли Мадяр попросив своїх прихильників проголосувати за те, чи підтримують вони членство України в Європейському Союзі, то 58 % виборців «Тиси» висловилося за. Також опитування напередодні провів і незалежний ліберальний дослідницький інститут Republikon Institute. З’ясувалося, що 47 % угорців підтримують членство України в Європейському Союзі, ще 7 % не виступають проти цього. Це може подавати надію. Але решта налаштована рішуче проросійськи й антиукраїнськи. І це дуже лякає.

Що можна із цим робити? Ось, наприклад, посол України в Угорщині Федір Шандор. Він відвідав Угорщину, провів переговори з місцевими мерами й узяв участь в українських та інших культурних заходах. Він професор Ужгородського університету й офіцер-герой української армії. Федір добровільно пішов на війну, воював на фронті, захищаючи країну. Його рідна мова — угорська, але він прихильний громадянин України. Посол багато робить для того, щоб угорці краще пізнали й полюбили вашу країну. Ця людина заслуговує на повагу, я пропоную присудити йому державну нагороду України. Але цього недостатньо. У посла багато дипломатичних обов’язків, і до них не входить змушувати всіх угорців відходити від російської пропаганди. Нам треба шукати тих, хто може це зробити. Українська держава мусить підтримувати людей, які мають добру репутацію, які діють для того, щоб Україну більше цінували за кордоном. Я вірю, що коли режим Орбана в Угорщині зазнає краху, вона стане другом України. Надія є завжди.

читати ще