19 березня, народні депутати Микола Княжицький, Микола Томенко, Олена Кондратюк (усі – "Батьківщина"), Рустам Рауп (УДАР) і Ігор Мірошниченко ("Свобода") – п'ять з восьми членів комітету Верховної ради (ВР) з питань свободи слова та інформації – зареєстрували проект змін до закону "Про телебачення і радіомовлення". У документі пропонується зобов'язати державних мовників по будніх днях з 19.00 до 22.00 "забезпечувати присутність в ефірі всіх зареєстрованих парламентських фракцій". Для цього вони можуть або транслювати надані фракціями програми, або запрошувати депутатів на власні ток-шоу. Ефір повинен бути розподілений так, щоб у кожної з п'яти фракцій у тиждень було по 45 хвилин, пише газета «КоммерсантЪ-Украина».
Крім того, членів громадських рад при Національній телекомпанії та Національній радіокомпанії України, що висувають кандидатури глав цих мовників, тепер буде призначати профільний комітет ВР. До 2009 року громадські ради формували Верховна Рада і президент, вони ж затверджували запропоновані радою кандидатури президентів мовників. Але в 2009 році Конституційний суд визнав відповідні норми закону "Про телебачення і радіомовлення" неконституційними і передав право вибирати глав мовників Кабінету міністрів. Громадські ради ж мають формувати самі мовники. До цих пір ні в НТКУ, ні у НРКУ громадської ради не було.
Хоча законопроект внесений опозиційними депутатами, він має всі шанси бути затвердженим парламентською більшістю, заявила перший заступник глави комітету Верховної ради з питань свободи слова та інформації Олена Бондаренко (Партія регіонів).
"Це досить справедливі вимоги – проблем із голосуванням виникнути не повинно. В законі вже є норма про надання ефіру депутатам, хоча користуються нею зазвичай лише під час виборів", – зазначає Бондаренко.
Якщо більшість все ж не підтримає проект, автори документа пропонують включити його норми в один з євроінтеграційних законопроектів, які Партія регіонів зобов'язалася підтримати в обмін на розблокування трибуни, зазначає Микола Княжицький.
Автори документа впевнені, що громадська рада забезпечить збалансовану подачу інформації в ефірі, але на НТКУ вважають, що даний орган каналу не потрібен.
"Мета громадської ради – виробляти політику телеканалу. Але ми – державний канал, і політика у нас державна", – говорить генпродюсер НТКУ Ілля Ноябрьов.
Він нагадує про період функціонування подібної ради при телеканалі "Інтер".
"У підсумку нічого, крім взаємних претензій між каналом і радою, не було", – вважає Ноябрьов.
Крім цього, він зазначає, що в НТКУ немає і коштів на додаткові програми.
"Колись вже обговорювали питання про прямі трансляції з парламенту. Але, по-перше, ми підкоряємося Кабінету міністрів. А по-друге, на це потрібні кошти. Якщо ВР буде виділяти гроші, то ми, звичайно, знайдемо час в ефірі", – зазначає Ноябрьов.
Як повідомлялося, раніше Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації запропонував оптимізувати витрати Національної телекомпанії України. На думку членів комітету, утримання НТКУ за бюджетні кошти двох міжнародних телеканалів – "Перший Ukraine" та УТР – є невиправданим.