Опозиція пропонує на референдумі скасовувати укази Януковича

22 Липня 2013, 08:20

У партії пояснили, що "норма про участь Ради в імплементації результатів референдуму є гарантією того, що конституційний лад не змінять у неконституційний спосіб", повідомляє "Комерсант-Україна".

Крім обов'язкової імплементації, автори законопроекту пропонують істотно ускладнити процедуру скликання референдуму – на обговорення пропонується виносити законопроект, попередньо затверджений парламентом.

"Законопроект про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції подається до Верховної ради президентом або народними депутатами … за умови його прийняття не менш ніж 2/3 від конституційного складу Верховної ради (300 голосів) і затверджується всеукраїнським референдумом", – сказано в законопроекті.

"Чинний закон розкритикувала Венеціанська комісія і він багато в чому не відповідає Конституції. Можливість вносити зміни до Конституції в обхід Верховної ради прямо суперечить розділу XIII основного закону – закони не можуть прийматися на референдумі, оскільки закон – це акт парламенту! А як вносити зміни в такий документ? " – заявив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Автори законопроекту також пропонують Раді наділити всеукраїнський референдум правом скасовувати нормативно-правові акти президента, Кабінету міністрів та інших центральних органів виконавчої влади. Такі рішення, згідно із законопроектом, набувають чинності автоматично. Виняток становлять питання податків, бюджету та амністії – їх винесення на референдум не допускається Конституцією.

Крім того, у законопроекті пропонується надати статус суб'єкта всеукраїнського референдуму партіям і громадським організаціям і дозволити їх реєстрацію як "прихильників чи опонентів винесеного на референдум питання".

При цьому експертизою винесених на референдум рішень у разі прийняття законопроекту займуться омбудсмен і Верховний суд, а не Центральна виборча комісія.

В УДАРі вважають, що шанси на прийняття документа високі.

"Всі опозиційні фракції підтримують цей законопроект. Відомо, що чинний закон був прийнятий з порушенням регламенту – за нього голосували картками не більше 60 депутатів! Ми будемо переконувати проголосувати за нього і Партію регіонів", – заявив депутат фракції УДАР Валерій Карпунцов.

На думку ж Коліушка, у ПР не зацікавлені у прийнятті законопроекту.

"Чинний закон, що дозволяє змінювати Конституцію в обхід Верховної ради, був прийнятий парламентською більшістю і підписаний президентом. Очевидно, у влади є політичний інтерес саме до чинного закону, а без Партії регіонів опозиції не вистачить голосів", – зазначив експерт.

Представники ж парламентської більшості вже заявили, що не голосуватимуть за цей законопроект.

Нагадаємо, в листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.

25 квітня 2013 року депутати трьох опозиційних сил звернулися до Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) з оскарженням цього закону. В опозиції вважають, що за допомогою референдуму президент Янукович прагне змінити політичну систему країни та зміцнити свою владу.

ВАСУ не взяв звернення до розгляду. Згідно з рішенням ВАСУ, це питання підлягає розгляду у КС. Опозиція заявила, що оскаржить цей закон у КС та Євросуді.

Венеціанська комісія вважає, що закон «Про всеукраїнський референдум» не відповідає міжнародним стандартам. «Можна сказати, що практично безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, згідно із законом, є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів, які чітко зазначають, що референдум не має використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади», – наголошує комісія.

Позначки:

читати ще