Опозиція вказує, що мовний законопроект Ківалова-Колесніченка було ухвалено в неконституційний спосіб. «Ті кричущі порушення, які відбулися у Верховній Раді під час його розгляду, означають, що розгляду та голосування законопроекту в другому читанні не було. Як не було і в першому», – зазначили в опозиції.
Об’єднана опозиція наголошує, що голова Верховної Ради Володимир Литвин не має права підписувати так званий мовний закон, який є антиконституційним актом. «Підписання цього акту є конституційним злочином, злочином проти Української держави. Підписавши цей документ, Литвин стане співучасником цього злочину», – йдеться в заяві.
Як повідомлялось, у понеділок голова фракції Партії регіонів у Верховній Раді Олександр Єфремов заявив, що в голови парламенту Володимира Литвина немає юридичних підстав для того, щоб не підписувати закон про мовну політику, після того як Рада на позачерговій сесії розглянула і відхилила проекти постанов про внесення змін і доповнень у цей закон, а також проекти скасування цього закону.
Опитані Тижнем експерти розійшлися у думках щодо того, чи підпише Литвин закон про засади державної мовної політики.
3 липня Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики», що викликало хвилю протестів по всій Україні. Опозиція заявляла, що закон прийнятий з суттєвими порушеннями.
Прийнятий закон дозволяє використовувати російську мову в офіційному діловодстві в регіонах, в яких не менше 10% жителів говорять цією мовою.