Опозиція має намір створити комітет захисту чесних виборів

12 Липня 2011, 14:22

Як повідомляє кореспондент Тижня, про це заявив голова політичної ради «Нашої України»  Валентин Наливайченко

«12 вересня ми зберемося знову й, можливо, створимо комітет захисту чесних виборів», – сказав він.

Опозиційні політичні партії під час зустрічі домовилися про координацію зусиль для проведення чергових виборів Верховної Ради в жовтні 2012 року за відкритими партійними списками.

Також, вони обговорили необхідність розробки законопроекту про вибори Ради, який би гарантував демократичність їх проведення й став альтернативою проекту, що розробила робоча група з вдосконалення виборчого законодавства на чолі з міністром юстиції Олександром Лавриновичем.

Народний депутат, член парламентської групи «Наша Україна» Юрій Ключковський вважає, що запропонований владою закон відкриває можливості щодо маніпуляції виборами.

«В Україні дуже часто вибори виграються через підрахунок голосів, а не через голосування виборців, і це одна з основних проблем. У цьому відношенні я можу сказати, що законопроект (Мін’юсту) відкриває дуже широкі можливості для маніпуляцій результатами. Фактично таких можливостей вже достатньо давно в Україні не було», – наголосив депутат.

Ключковський переконаний, що головна проблема проекту – це виборча система. 

«Головною характеристикою виборчої системи, яка пропонується владою, у сьогоднішніх умовах, в першу чергу, є висока корупціогенність», – сказав Ключковський, зауваживши, що на маленьких округах легко використовувати підкуп виборців, членів комісій, залучення технічних кандидатів, застосування адміністративного ресурсу.

Ключковський розкритикував також пропорційну складову системи, зауваживши, що підвищення прохідного бар’єру до 4-5% може повторити ситуацію 1998 року, коли третина голосів виборців пропала, і жодним чином не вплинула на результати голосування. 

Учасники зустрічі назвали неприйнятним проведення виборів за мажоритарно-пропорційною системою. Втім, вони обговорили необхідність висування опозиційними партіями єдиного кандидата в кожному з мажоритарних округів у разі, якщо вибори будуть проводитися за такою системою.

Як відомо, з раніше заявлених на зустріч опозиційних сил не з’явилися  представники «Батьківщини», «Фронту змін», «Громадянської позиції», «Української платформи», Європейської партії, Народного руху, «За Україну», Партії Зелених, «Народної самооборони».

Втім раніше голова політради «Нашої України», один із організаторів зустрічі Валентин Наливайченко заявляв, що Арсенія Яценюк особисто візьме участь в зустрічі опозиції. Також він очікував участь представників «Батьківщини».

Від запрошення партії «Наша Україна» взяти участь у робочій зустрічі для обговорення шляхів співробітництва й можливої координації дій у підготовці до виборів Верховної Ради у 2012 році раніше відмовилися дві партії – Європейська партія Миколи Катеринчука та партія «За Україну!» В'ячеслава Кириленка.