"Нам відомо, що цей закон спрямований на те, щоб через рішення референдуму приєднати Україну до Митного союзу (з Росією, Білоруссю і Казахстаном – Ред.)", – заявив глава ради об'єднаної опозиції Арсеній Яценюк.
Як відомо, кампанія з популяризації вирішення питань за допомогою референдум стартувала в Україні в середині цього року. Її ідеологом виступив лідер громадської організації "Украинский выбор" Віктор Медведчук, пише газета "Коммерсант-Украина".
Підготовлений під його керівництвом проект змін до Конституції переданий в Конституційну асамблею при президенті. Цей документ, на відміну від чинної Конституції, повністю відповідає новому закону про референдум і не передбачає участі парламенту в імплементації прийнятих на референдумі рішень.
"Я вважаю, що перший референдум у відповідності з новим законом про референдум має бути проведений саме з питання вступу України в Митний союз, – заявив учора газеті Медведчук. – Це допоможе нашій владі і опозиції позбутися ілюзій про так звану безальтернативність європейського вибору".
Нагадаємо, в опозиції також вважають, що для підписання закону у президента були й інші причини – зміна Конституції в обхід парламенту, та, зокрема, обрання президента в парламенті.
Народний депутат від НУНС В'ячеслав Кириленко вчора заявив, що опозиція оскаржить закон "Про референдум" в Конституційному суді. "Ми будемо бити на сполох, щоб люди розуміли, що референдум, це, по-перше, можливість схвалення будь-якого антиукраїнського рішення – від вступу до Митного союзу до Єдиного економічного простору, а по-друге, можливість узаконеної ззовні узурпації влади!" – заявив депутат.
Закон "Про референдум" дає визначення всеукраїнського референдуму як "однієї з форм безпосередньої демократії в Україні …, яка полягає у прийнятті громадянами рішень з питань загальнодержавного значення".
Зокрема, закон виділяє чотири види всеукраїнських референдумів: законодавчий (прийняття чи зміну закону); ратифікаційний (зміна території України); загальний (з будь-якого питання, крім бюджету, податків та амністії) і конституційний, передбачає прийняття нової редакції Конституції, внесення до неї змін або їх скасування.
Крім цього, документ вводить ще одне нововведення – він виключає Верховну раду з процесу імплементації результатів референдуму. Втім, останнє слово в питанні призначення референдуму згідно закону залишається за президентом.
27 листопада цей закон був підписаний президентом Віктором Януковичем. Він набуде чинності на наступний день після офіційного опублікування.
Читайте також: Узурпація ім'ям народу: режим Януковича хоче позбавити громадян можливості впливати на владу