У громадській організації підкреслюють: трансформація зборів депутатів у пленарне засідання Верховної Ради України не могла відбутися легітимно, оскільки суперечить Закону України «Про Регламент Верховної Ради України». Адже рішення про проведення пленарного засідання парламенту в іншому приміщенні приймалося на зборах фракцій Партії регіонів, КПУ, окремих позафракційних депутатів.
В ОПОРІ повідомляють, що у 1999 році Верховна Рада України прийняла окрему Постанову, яка дозволила їй провести в Палаці «Україна» своє урочисте засідання для складання присяги Президентом України Кучмою.
Натомість, 4 квітня 2013 року збори народних депутатів України, які анонсувалися саме в такому статусі, перебрали на себе повноваження усього парламенту.
Дії щодо обмеження доступу опозиційних депутатів на пленарне засідання прямо порушують принцип спільності в діяльності парламентарів та суперечать рішенні Конституційного Суду від 2002 року. Згідно з рішенням, основною формою діяльності Верховної Ради України є пленарні засідання під час сесій, які є регулярними зібраннями народних депутатів України відповідного скликання у визначений час, у визначеному місці і які проводяться за встановленою процедурою.
ОПОРА вважає, усі ці вимоги були порушенні, адже час та місце проведення засідання 4 квітня не були заздалегідь відомі, а процедура проведення пленарних засідань не наділяє збори окремих фракцій жодними повноваженнями.
Також у громадській організації викликають серйозні сумніви підрахунки голосів. Результати голосування на цьому заході здійснювала лічильна комісія без присутності усіх її членів.
Згідно з Законом України «Про Регламент Верховної Ради України», лічильна комісія у складі 21 осіб (до неї входять також депутати з опозиційних фракцій) обирається для організації голосувань Верховної Ради України і визначення їх результатів. Проте 4 квітня в умовах відсутності опозиційних фракцій взаємоконтроль між членами лічильної комісії не забезпечувався. Підрахунок голосів за проекти рішень здійснювався представниками лише тих фракцій, які були зацікавлені в проведенні даного заходу.
„Усі рішення, які були прийняти групою депутатів в іншому приміщенні, мають бути у легальний спосіб повторно розглянуті та проголосовані в будівлі Верховної Ради України на її пленарному засіданні. У той же час, провладна більшість та опозиційна меншість шляхом публічних перемовин мають знайти необхідні компроміси для стабільного функціонування парламенту”, – резюмує ОПОРА.
Як повідомлялось, стали відомі імена та прізвища 244 депутатів, які брали участь у виїзному засіданні Верховної Ради України.
Нагадаємо, 4 квітня депутати від фракції ПР, КПУ та частина позафракційних провели "виїзне засідання" Верховної Ради у приміщенні на вул. Банковій, 6/8. Опозицію туди не пустили.
Впродовж «виїзного» засідання парламенту 4 квітня у будівлі комітетів на вулиці Банковій встигли проголосувати за 22 закони – деякі з них були прийняті в першому читанні, деякі – в остаточній редакції.
В опозиції вважають, що Янукович не має права підписувати ці закони, оскільки виїзне засідання ВР є нелегітимним.