Громадянська мережа ОПОРА оприлюднила попередню заяву про результати спостерження за процесом голосування та підрахунку голосів на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року.
Згідно з текстом, призначення позачергових виборів Криворізького міського голови стало результатом політико-правового компромісу, з метою припинення протистояння між суб’єктами виборчого процесу на повторному голосуванні 15 листопада 2015 року.
«Правовий механізм, обраний Верховною Радою України, не передбачав дострокового припинення повноважень міського голови, визнаного ТВК переможцем виборів 2015 р., що створило неоднозначний прецедент, який актуалізував ризики щодо забезпечення принципу рівності прав і можливостей учасників виборів. У той же час виникли сприятливі умови для зловживань адміністративним ресурсом у виборчому процесі», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що політичний контекст вирішення конфлікту щодо результатів повторного голосування 15 листопада 2015 р. мав вплив як на вмотивованість виборців брати участь у позачергових виборах Криворізького міського голови, так і на виборчі стратегії партій та місцевих політичних лідерів.
«На позачергових виборах міського голови Кривого Рогу громадяни отримали широкий перелік кандидатів (15), який у порівнянні із черговими виборами 2015 р. суттєво оновився», – наголошують в ОПОРІ.
Крім цього, згідно з текстом, на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року виборці міста продемонстрували високий рівень зацікавленості щодо участі в голосуванні.
За даними ОПОРИ, у порівнянні із повторним голосуванням 15 листопада 2015 р., активність громадян на позачергових виборах збільшилася на понад 16% (55,4% проти 39,2%).
«Зростання вмотивованості виборців брати участь у голосуванні відображає не лише суспільний резонанс, пов'язаний із особливостями призначення і проведення позачергових виборів Криворізького міського голови, а й засвідчує інтенсивність агітаційних заходів кандидатів, високий рівень конфліктності передвиборчої кампанії», – сказано в тексті.
Відзначаючи зростання активності виборців 27 березня 2016 року, що сприятиме стабілізації подальшої діяльності органів місцевого самоврядування Кривого Рогу, ОПОРА звертає увагу на достатньо масове і організоване підвезення виборців до дільниць для участі у голосуванні.
«Такі факти мали ознаки штучної мобілізації виборців і певною мірою могли вплинути на загальні показники участі громадян у голосуванні», – сказано в тексті.
Читайте також: У КВУ розкритикували вибори мера у Кривому Розі
У Кривому Розі, за даними ОПОРИ, організатором підвезення виборців виявилася міська організація ветеранів, яку очолює особа, котра брала участь у передвиборній агітації чинного міського голови, кандидата-самовисуванця Юрія Вілкула. Відповідно до Закону України "Про місцеві вибори" дана організація не наділена жодними повноваженнями у виборчому процесі, у тому числі щодо сприяння виборцям у практичній реалізації права обирати.
ОПОРА заявляє про недостатню активність правоохоронних органів міста щодо оперативного реагування на факти підвезення виборців та встановлення фактичних обставин.
Громадянська мережа ОПОРА відзначає належний рівень організації і проведення голосування на позачергових виборах Криворізького міського голови 27 березня 2016 року, відповідного підрахунку голосів на виборчих дільницях.
«Зафіксовані офіційними спостерігачами порушення з боку виборчих комісій не мали системного характеру і не здійснили суттєвого впливу на законність процесу голосування та підрахунку голосів на виборчих дільницях. Грубі порушення законодавства, допущені на виборчих дільницях, були поодинокими та не мають ознак централізованого впливу на результати голосування», – йдеться у повідомленні.
ОПОРА закликає кандидатів та інших суб’єктів виборчого процесу вчасно скористатися можливостями оскарження порушень законодавства у разі їх належного документування та уникати неверифікованих заяв щодо проблем виборчого процесу.
У той же час правоохоронні органи міста зобов’язані забезпечити належне розслідування порушень, зафіксованих на позачергових виборчих Криворізького міського голови. ОПОРА звертається до МВС України із пропозицією посилити місцеві правоохоронні органи додатковими кадрами, а також закликає забезпечити належний контроль за їхньою діяльністю.
У рамках кампанії спостереження за перебігом дня голосування, Громадянська мережа ОПОРА проводила паралельний підрахунок явки виборців. Дані фіксувалися станом на 12:00, 16:00 і 20:00 години та збиралися з дільниць, на яких перебували офіційні спостерігачі мережі ОПОРА, відповідно до вибірки репрезентативної для міста Кривого Рогу.
Загалом станом на 20 годину активність виборців на позачергових виборах Криворізького міського голови склала 55,4% з похибкою 1,1%. Станом на 12:00, за даними спостерігачів ОПОРИ, активність виборців склала 23,7% (при похибці 1,1%), а станом на 16.00 склала 44,9% (похибка – 1,1%).
Згідно з текстом, Явка на позачергових виборах міського голови Кривого Рогу була безпрецедентно високою. Для порівняння, на повторному голосуванні з виборів Криворізького міського голови 15 листопада 2015 р. вона складала 39,2%.
Нагадаємо, 27 березня у Кривому Розі відбулися позачергові вибори міського голови.
У КВУ вже порахували, що кандидати витратили на підкуп виборців у місті близько 50 мільйонів гривень.