Опіоїдна епідемія у США. Як наркотична залежність американців загрожує економіці та національній безпеці

Світ
26 Жовтня 2021, 21:45

Сполучені Штати зіткнулися з однією з найгірших наркокриз в історії. Понад 1300 людей щотижня помирають від передозування, пов’язаного з опіоїдами, кількість яких зросла по всій країні на тлі пандемії COVID-19. Про це повідомляє Council on Foreign Relations.

Криза набула такого масштабу, що стала гальмом для економіки та загрозою національній безпеці. Аналітики кажуть, що проблема почалася з надмірного призначення легальних знеболюючих препаратів, але зазначають, що останніми роками вона посилилася через приплив дешевого героїну та синтетичних опіоїдів, таких як фентаніл, які постачають іноземні наркокартели.

Останніми роками уряд США активізував зусилля щодо скорочення поставок опіоїдів як закордонних, так і внутрішніх, обмежуючи кількість рецептів у Сполучених Штатах, надаючи допомогу в боротьбі з наркотиками таким країнам, як Мексика та Китай. Тим часом, федеральні та державні чиновники намагалися зменшити попит, зосереджуючись менше на покаранні споживачів наркотиків, а більше на їх лікуванні. Інші країни, де споживання опіоїдів також зросло, наприклад Австралія та Канада, експериментують із різними політиками.

Які наркотики сприяють кризі?

Опіоїди, клас наркотиків, отриманих з рослини опійного маку, можна розділити на дві великі категорії: легально виготовлені ліки та незаконні наркотики.

Опіоїдні препарати, включаючи оксикодон, гідрокодон і морфін, зазвичай призначаються для лікування болю, тоді як метадон в основному використовується в центрах лікування наркоманії, щоб зменшити залежність пацієнтів від опіоїдів. Опіоїди набули популярності серед лікарів у 1990-х роках для лікування пацієнтів, які перенесли операцію або лікування раку, але в останні п’ятнадцять років лікарі все частіше призначали їх при хронічних захворюваннях, таких як біль у спині або суглобах, незважаючи на ризики щодо їх безпеки та ефективності .

Героїн протягом десятиліть був найбільш часто використовуваним нелегальним опіоїдом, оскільки поставки наркотику в Сполучених Штатах різко зросли, а його середня роздрібна ціна впала до середини 2010-х років приблизно до однієї третини від того, що було на початку 1980-ті роки. Однак до кінця десятиліття кількість смертей від вживання героїну та передозування наркотиками зменшилася.

Читайте такожНедореабілітація: що очікує наркозалежних, які хочуть позбутися своєї згубної звички

За словами спеціального прокурора Нью-Йорка з питань наркотиків Бріджита Г. Бреннана,  опіоїдна епідемія не починалася, поки не з’явився величезний надлишок опіоїдів, який почався з фармацевтичних препаратів.

Останніми роками люди все частіше звертаються до синтетичних опіоїдів, таких як фентаніл, який, як стверджує Агентство США з контролю за боротьбою з наркотиками (DEA), «в першу чергу відповідає за розпалювання триваючої опіоїдної кризи». Деякі представники правоохоронних органів назвали цей наркотик « фабрикованою смертю », оскільки він дешевший і в п’ятдесят разів ефективніший, ніж героїн. Смерті, пов’язані з фентанілом, значною мірою спричинені незаконним використанням препарату, хоча його також можна призначати як знеболюючий засіб. CDC зазначає, що героїн і фентаніл найчастіше вживаються в комбінації з іншими наркотиками або з алкоголем, що підвищує ризик передозування.

Які масштаби епідемії?

Смертність від передозування опіоїдами з 1999 року зросла більш ніж у шість разів. У 2019 році — останньому році, за який є повні дані — від передозування опіоїдів загинуло майже п’ятдесят тисяч людей, що в сім разів перевищило кількість військовослужбовців США, загиблих в Іраці та Афганістані. За оцінками CDC, у 2020 році кількість смертей від передозування опіоїдами зросла до 69 710. Рівень смертності від опіоїдів спричинив історичне трирічне зниження очікуваної тривалості життя в Сполучених Штатах між 2015 та 2017 роками; після короткої відстрочки очікувана тривалість життя знову впала в 2020 році.

Багато експертів у сфері охорони здоров’я пояснюють високу кількість смертей тим, що, за їхніми словами, було роками надмірного призначення лікарями. Лікарі почали призначати більше опіоїдів на тлі зростаючого занепокоєння, що біль не лікують, а також через те, що фармацевтичні компанії почали більш агресивно продавати ліки, стверджуючи, що вони несуть невеликий ризик. Медичні працівники повідомили, що відчувають тиск щодо призначень опіоїдні ліки, а не альтернативи, такі як фізіотерапія або акупунктура, тому що пацієнти просять їх, а інші методи лікування часто дорожчі або менш доступні.

Смертність, пов'язана з опіоїдами, зростала синхронно з об'ємом призначених опіоїдів. Сплеск вживання нелегальних опіоїдів у Сполучених Штатах відбувся після зростання кількості рецептів, оскільки багато споживачів звертаються до героїну та інших незаконних наркотиків, як тільки вони більше не можуть отримувати достатньо ліків, щоб йти в ногу з залежністю, що розвивається. . «Ми не розвинули епідемію опіоїдів, поки не з’явився величезний надлишок опіоїдів, який почався з легального розповсюдження фармацевтичних препаратів», – сказала CFR спеціальний прокурор Нью-Йорка з питань наркотиків Бріджит Г. Бреннан.

Пандемія нової коронавірусної хвороби COVID-19 посилила епідемію опіоїдів. Збої в ланцюгах поставок змусили людей звертатися до ліків, з якими вони менше знайомі, а заходи соціального дистанціювання означали, що більше людей приймають наркотики самостійно, кажуть аналітики.

Які демографічні показники опіоїдної кризи?

Переважна більшість тих, хто загинув від передозування, білі американці неіспанського походження, які становили понад 75 відсотків річної загальних жертв у 2018 році. Чорношкірі американці та латиноамериканці становили приблизно 13 та 9 відсотків відповідно. Економісти Енн Кейс та Енгус Дітон стверджують, що зростання, як вони називають, "смерті від відчаю", що включає передозування наркотиками, особливо серед білих американців без дипломів коледжу, є насамперед результатом стагнації заробітної плати протягом останніх чотирьох десятиліть і зниження кількості доступних робочих місць  Окрім того, згідно з дослідженням, проведеним на замовлення Національного інституту охорони здоров’я, американські військові ветерани вдвічі частіше помирають від передозування опіоїдів ніж представники цивільного населення.

Які соціально-економічні наслідки епідемії?

Епідемія опіоїдів має руйнівні наслідки для інших аспектів громадського здоров’я, спричиняючи високі показники гепатиту С, ВІЛ та інших захворювань, головним чином через спільне використання шприців. Матері можуть передати опіоїдну залежність своїм дітям, якщо вони вживають під час вагітності. У період з 2010 по 2017 роки частота неонатального абстинентного синдрому у новонароджених, які вживали наркотики в утробі матері, зросла більш ніж на 80 відсотків . Опіоїдна криза, ймовірно, також спричинила зростання кількості дітей, які перебувають у прийомних сім’ях .

Опіоїди також вплинули на економіку. Даючи свідчення в Сенаті США в 2017 році, Джанет Йеллен, тодішній голова Федеральної резервної системи, пов’язала епідемію опіоїдів зі зниженням участі в робочій силі серед "працівників старшого віку".

Читайте також: Кого зі "Слуг народу" підозрюють у вживанні наркотиків

Опіоїдна криза також стала проблемою національної безпеки. Більшість героїну, що надходить у Сполучені Штати, культивується на макових фермах у Мексиці, де кілька великих картелів контролюють виробництво та діють центри розподілу у великих містах США. Мексиканські картелі, які DEA називають "найбільшою загрозою наркобізнесу для Сполучених Штатів"  зазвичай переправляють наркотики через південно-західний кордон США на комерційних і пасажирських транспортних засобах і через підземні тунелі. Велика кількість героїну також виробляється в країнах Південної Америки, зокрема в Колумбії, і надходить до Штатів повітряним і морським транспортом. 

За словами американських чиновників, більшість фентанілу в Сполучених Штатах переправляється через південний кордон, тоді як кількість фентанілу, що надходить безпосередньо з Китаю, який раніше був основним джерелом, значно зменшився з 2019 року. 

Як Сполучені Штати обмежують обіг іноземних наркотиків?

Починаючи з 2007 року, Сполучені Штати надали Мексиці понад 3 мільярди доларів у сфері безпеки та боротьби з наркотиками, у тому числі на реформи поліції та судової системи, у рамках програми, відомої як "Ініціатива Меріда»". Американські чиновники стверджують, що ця ініціатива призвела до захоплення деяких провідних лідерів картелю, включаючи Хоакіна "Ель Чапо" Гусмана, але президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор різко розкритикував угоду, а адміністрація Джо Байдена розглядає нову двосторонню стратегію. 

DEA, провідна агенція США, що займається боротьбою з наркотиками, також координувала зусилля з Китаєм, основним джерелом фентанілу в Сполучених Штатах у середині 2010-х років. На тлі постійного дипломатичного тиску США, Пекін зробив кілька кроків, щоб придушити виробництво фентанілу, що завершилося забороною у 2019 році на виробництво, продаж та експорт усіх пов’язаних з фентанілом речовин.

Нещодавні адміністрація США також збільшили кількість прикордонних патрульних приблизно до двадцяти тисяч. У період з 2007 по 2017 роки кількість вилучень героїну та арештів за торгівлю людьми зросла більш ніж вдвічі. За вказівкою президента Дональда Трампа уряд спорудив близько вісімдесяти миль нових бар’єрів уздовж кордону. Деякі аналітики стверджували, що будівництво прикордонної стіни мало сприятиме стримуванні потоків наркотиків, оскільки вважається, що багато незаконних наркотиків проправляються через порти в’їзду .

Які спроби обмежити внутрішнє постачання?

Федеральні агентства, уряди штатів, страхові компанії та лікарі впливають на постачання опіоїдних ліків.

За даними CDC, федеральні регулятори ввели нові обмеження на рецепти опіоїдів, скоротивши загальну кількість опіоїдів у 2019 році майже на 40 відсотків від піку 2012 року. Сучасні рекомендації CDC рекомендують лікарям не призначати опіоїди як терапію першої лінії. Тим часом DEA вимагає від фармацевтичних компаній скоротити виробництво деяких опіоїдів, включаючи оксикодон, фентаніл і морфін, щонайменше на 25 відсотків. Однак на тлі пандемії COVID-19 агентство дозволило збільшити виробництво таких речовин, як кодеїн, фентаніл і морфін.

Міністерство юстиції активізувало зусилля для притягнення до відповідальності осіб, причетних до надмірного використання рецептів і торгівлі людьми. У 2018 році вона співпрацювала з майже всіма генеральними прокурорами штату, щоб розслідувати злочини, пов’язані з наркотиками, і незабаром після цього висунули звинувачення проти понад 150 лікарів, медсестер, фармацевтів та інших осіб за їхню роль у розповсюдженні опіоїдів. Через два роки департамент подав цивільний позов проти Walmart за те, що він нібито не зупинив сотні тисяч неправильних рецептів.

Крім того, більшість штатів США прийняли законодавство, що обмежує призначення рецептів опіоїдів. Штати, включаючи Міссісіпі, Нью-Джерсі, Огайо та Оклахому, а також тисячі міст подають до суду на фармацевтичні компанії, стверджуючи, що вони перебільшують переваги опіоїдів, що відпускаються за рецептом, і приховують ризики. У знаковій справі, порушеній Оклахомою, Johnson & Johnson було зобов’язано виплатити державі 572 мільйони доларів у 2019 році за його роль в епідемії. 

Що роблять Сполучені Штати, щоб зменшити попит на опіоїди?

Президент Барак Обама за час свого перебування на посаді зменшив тюремні терміни для сотень ненасильницьких злочинців, пов'язаних з наркотиками. Однак йому не вдалося забезпечити закон, який би скасував обов’язкові мінімальні покарання за федеральні злочини, пов’язані з наркотиками. Його адміністрація також створила сотні нових судів з наркотиків, які, за словами прихильників, є ефективною альтернативою ув’язненню. Суди з питань наркотиків, перший з яких був створений у 1989 році під час адміністрації Джорджа Буша-старшого, надають ненасильницьким правопорушникам альтернативу системі кримінального правосуддя, яка передбачає нагляд і реабілітаційні послуги, а не тюремний термін. У 2016 році Обама підписав закон, що дозволяє фінансувати понад 1 мільярд доларів США, переважно у вигляді державних грантів , для розширення програм лікування та профілактики опіоїдів.

Деякі міські та місцеві органи влади запустили "програми зменшення шкоди", які  обмежують передачі вірусів та передозування шляхом пропагування безпечнішого вживання наркотиків . Критики таких програм стверджують, що декриміналізація призведе до підвищення рівня вживання наркотиків.

Читайте також: За ґратами в Росії перебуває понад 2 тис. українців, залучених до торгівлі наркотиками

Наприкінці 2017 року президент Трамп оголосив епідемію надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я, вивільнивши деякі федеральні грантові кошти для держав, щоб вони направили їх на кризу, і послабивши обмеження на доступ до лікування. Рік потому Трамп підписав закон про підтримку пацієнтів і громад, спрямований на подальше розширення доступу до лікування залежності та збільшення досліджень щодо альтернативних знеболювальних, серед іншого. 

Під час передвиборної кампанії Байден запропонував десятирічний план на 125 мільярдів доларів для розширення профілактики та лікування залежності від опіоїдів. Після вступу на посаду його адміністрація послабила обмеження на використання бупренорфіну, лікарського засобу, який зменшує симптоми відміни і тим самим зменшує ризик рецидивів і передозування. 

Багато експертів, які працюють над цим питанням, вважають, що уряд повинен спрямовувати більше ресурсів на інформування громадськості про ризики. 

"Я не думаю, що ми зробили достатньо для інформування людей про небезпеку — про взаємозв’язок між опіоїдними ліками та героїном та незаконними наркотиками", — сказав Бреннан. "Якби ми провели таку інформаційну кампанію, яка була настільки успішною з тютюном, я думаю, ми могли б побачити приголомшливі результати".