Якщо заборонено, але дуже хочеться, то можна – мета виправдає засоби. Цим принципом, який шкодить людству впродовж усієї його історії, сьогодні хоче скористатись і Партія регіонів. Коли не виходить сформувати коаліцію на основі парламентських фракцій, як передбачено Конституцією, можна спробувати скупити депутатів уроздріб – дешевше і швидше. Та швидкий успіх, досягнутий у такий спосіб, може перетворитися для ПР на велику проблему в майбутньому.
Минулого тижня ПР розповсюдила в парламенті проект майбутньої коаліційної угоди та регламенту коаліції, один із пунктів якого мав стати справжньою спокусою для багатьох депутатів. Регіонали пропонують приєднання депутатів до парламентської більшості на індивідуальній основі. «Народний депутат України, … який входить до коаліції на індивідуальних засадах, має права, визначені Конституцією України, Законом «Про статус народного депутата», Регламентом Верховної Ради, цією угодою, іншими нормативними актами», – стверджується в пункті 1.6 проекту регламенту.
ПР також планує закріпити право створення фракцій і формування коаліції політичними партіями. Поняття ж «блок політичних партій» пропонують скасувати взагалі шляхом внесення відповідних змін до виборчого законодавства.
У таборі синьо-білих для узаконення купівлі депутатів «тушками» пропонують звернутися до Конституційного Суду, щоб скасувати (за допомогою роз’яснення) конституційні зміни 2004 року і зняти таким чином усі формальні перешкоди для відставки чинного уряду та формування нового. Проте останню ідею юристи називають утопічною. Аналітики впевнені: реалізувати цей план без порушення Основного Закону або внесення до нього змін (потрібно 300 голосів у Верховній Раді) неможливо. Адже відповідно до чинної Конституції сформувати коаліцію можуть лише фракції політичних партій та блоків, які увійшли до складу парламенту. І будь-який закон, що пропонуватиме інші схеми формування більшості, буде неконституційним.
Проте і експерти, і депутати переконані: якщо іншого вибору в «януковичів» не залишиться, вони зроблять спробу сформувати коаліцію в такий спосіб. Синьо-білі й самі визнають сумнівну легітимність такої більшості, тому насамперед намагатимуться дійти згоди з нунсівцями, щоб заручитися підтримкою фракції. Варіант же з індивідуальним приєднанням депутатів триматимуть як план «Б», який запустять, якщо переговори з НУ–НС зірвуться.
«У нас парламент з 2004 року почав приймати не правові, а політико-правові рішення, коли ми начебто порушуємо закон, але це потрібно. Я не хотів би, щоб при новому президентові приймалися політико-правові рішення, але, думаю, вони можливі», – зізнався Тижню депутат від Партії регіонів Василь Горбаль.
Якби довелося скористатися запасним планом, коаліцію регіонали формували б з Блоком Литвина, комуністами та позафракційними. Однак ці наміри днями зруйнував БЮТ, скасувавши своє рішення про виключення з фракції Геннадія Задирка, Володимира Каплієнка, Григорія Омельченка (див. інтерв’ю із Сергієм Соболєвим тут).
Нестачу доведеться ліквідовувати за рахунок бютівців та нунсівців. У фракціях БЮТ і НУ–НС визнають: якщо ПР почне приймати до коаліції депутатів на індивідуальній основі, кількість «штиків» у новій парламентській більшості за рахунок їхніх членів зросте приблизно до 270 депутатів. Голосування за відставку Кабміну засвідчило, що станом на середу охочих створити нову коаліцію було 243.
Наразі ж у БЮТ прогнозують близько 30 потенційних перебіжчиків. Приблизно таку саму кількість готових увійти до коаліції на базі ПР очікують і в НУ–НС. Як стало відомо Тижню з джерел у НУ–НС, до альянсу з ПР схиляються 8 із 17 представників групи «Народна самооборона», двоє з чотирьох представників так званої групи Миколи Мартиненка, п’ятеро членів партії «Єдиний Центр», двоє членів групи «За Україну». Є прихильники коаліції з регіоналами і в Український народній партії.
Хоч би якою привабливою здавалася схема індивідуального залучення депутатів до парламентської більшості, її успішна реалізація ще не гарантує Партії регіонів перемоги. Доки не внесено змін до Конституції, що дозволять входити до коаліції окремим депутатам, факт її формування є підставою для звернення до Конституційного Суду. І такою можливістю одразу скористаються опоненти синьо-білих. Навіть якщо регіонали встигнуть сформувати уряд та ухвалити низку рішень, поки КС розглядатиме питання легітимності більшості, якщо його рішення виявиться не на користь ПР, коаліціаду доведеться розпочинати спочатку. Її фіналом, на думку аналітиків, будуть дочасні парламентські вибори.
Хоча в нинішніх умовах цілком імовірне прийняття КС чергового політичного рішення.