Опанувати «Іглу». Як в Україні готують мисливців за літаками й гелікоптерами

Війна
8 Серпня 2023, 16:03

Технологія збиття російських гелікоптерів доволі проста. Звісно, є нюанси, проте головне дотримуватися певного алгоритму й мати добре око. Усе так, якщо йдеться про тренажер, де я з першого разу поцілив аж у три ворожі птеродактилі й лише раз промазав.

Звісно, теоретично все набагато простіше, ніж у реальності. Бо коли на тебе із шаленою швидкістю і гулом, від якого підкошуються ноги й дибом стає волосся, летить ворожий МіГ, то добре прицілитися та вчасно вистрілити не так просто.

Потрібні не лише відпрацьовані до автоматизму рухи, а й сталеві нерви. І, мабуть, саме в цьому головний секрет успіху мисливців за ворожими залізяками. Тож, коли чуєте, що хтось із переносного ракетного комплексу «Ігла» поцілив у якусь ракету або гелікоптер, скидайте капелюх: це справжні профі.

Щоб стати професійним убивцею ворожих ракет та іншого брухту, потрібні бажання й хороші інструктори. Із другим часто виникають проблеми. Можна пройти кількамісячну планову підготовку на старому армійському полігоні й нічого не навчитися, а можна вже через три дні інтенсивного вишколу взяти до рук потрібний інструмент і збити ракету.

Читайте також: «Ми вже довели світові, що дійсно сильні, але ще треба поставити крапку». Розмова з комбатом УДА Сергієм Ковальчуком, який воює з 2014-го

Інструктори Навчального центру УДА в Дніпрі запевняють, що якраз стільки часу потрібно, щоб людина засвоїла основні премудрості полювання. Кажуть, що після трьох днів теорії та практичних занять на симуляторі їхні випускники здатні поцілити щонайменше в п’ять із дев’яти рухомих реальних цілей. Хоча переважно результат набагато кращий і доходить до ста відсотків. Тобто людина приходить у центр із нульовими знаннями та вміннями, а за кілька днів покидає його з доволі непоганими й корисними навичками.

Навчальний центр у Дніпрі — структура унікальна. І не тільки тому, що створена зусиллями волонтерів та існує на пожертви добродіїв, яким не все одно, чим закінчиться ця війна. Центр створювали для добровольців ще в перші дні війни, але сьогодні його основний контингент учнів, які проходять тут навчання чи допідготовку, — це вояки різних силових структур ЗСУ, ГУР, Нацполіції, ДСНС, які вже добряче понюхали пороху й самі можуть багато чого навчити. Щоб потрапити сюди, вони готові записуватися заздалегідь, на багато тижнів наперед. Центр уже підготував майже 15 тисяч фахівців з різних ділянок. Випускники задоволені результатами, працює циганська пошта, а черга охочих навчитися чи вдосконалити свої вміння лише зростає.

Центр готує не лише мисливців за ракетами чи літаками, а й охочих палити ворожі танки, артилеристів (міномети різних калібрів і гранатомети), операторів дронів, спеціалістів РЕР і РЕБ, штурмовиків і парамедиків. Бійці проходять навчання тільки в інструкторів УДА, які мають бойовий досвід. Але основною особливістю центру є все ж таки його навчальний ПЗРК «Ігла». Коли вперше береш у руки «Іглу» (витвір інженерної думки, здатний убивати великих залізних птахів), відчуваєш усю міць і вагу військово-промислового комплексу. І в цей момент головне не втратити рівновагу та встояти на ногах. Тренажер складається із самої «Ігли», окулярів віртуальної реальності, чотирьох моніторів оператора й великого телевізора, щоб учні бачили, що відбувається, як наводити на ракету чи літак, помилки колег тощо.

«У нас є різні симуляції з різними швидкостями, — каже один із тренерів з позивним Рус. — Ми спробували реалізувати в симуляціях найімовірніші траєкторії підльоту, різні цілі, тому загалом учні отримують весь спектр розуміння, як стріляти із цього комплексу. Окрім практичних стрільб на тренажері, є теоретичне навчання з траєкторій, поведінки цілі, тактики ведення тощо».

Рус демонструє обладнання центру

Інструктор запевняє, що нині в них найсучасніша версія тренажера. Раніше випускали примітивніші. Тренажер у Дніпрі, на якому проводять навчання, суттєво доопрацьований проти базової версії. «Ми завантажили додатково ще більш реальні швидкості. Сьогодні на цьому комп’ютері стріляємо по Х-101, Х-55; по тому, що реально збивається, щоб хлопці могли нормально працювати. Багато симуляцій взято з дійсних траєкторій, з реальних бойових дій. От у бійців була певна ситуація, і ми цю ситуацію заводимо в програму та пробуємо опрацювати».

Читайте також: «Завжди перемагає сила духу й любов до своєї землі». Артилерист, який раніше координував рух опору, розповідає про бойовий шлях

Відколи в центрі з’явився симулятор (у листопаді 2022 року), за програмою операторів ПЗРК «Ігла» вже підготували не менше як три сотні мисливців. Групи невеличкі, переважно із шести осіб, щоб навчання відбувалось ефективніше. «Буває трохи більше, — каже Рус, — чи трохи менше, але переважно ми намагаємося, щоб було шість». З однієї простої причини: за годину всі встигають перестріляти. Коли група велика, то всі сидять і дрімають, а так на кожного — 10–15 хвилин упродовж години, і це не так марудно. Ще плюс телевізор дивляться, на який виводиться програма: «Це також стимул. Коли твої товариші сидять і сміються, що ти не влучаєш у ціль, тобі вже доводиться якось зібратися».

Після закінчення навчання випускнику, якщо все успішно, видають сертифікат, що він уміє користуватися ПЗРК «Ігла» та «Стінгер». Але насправді його вміння набагато універсальніші, кажуть інструктори. «Більшість іглоподібних ПЗРК зроблено на одній базі, — пояснює Рус, — що польські “Перун” чи “Грім”, що “Ігла-С”, що рашівська “Верба” — це, по суті, та сама “Ігла”. Тобто принципи наведення й користування однакові. Як і тактика, як правильно стріляти, куди втікати тощо. Це, до речі, дуже важливо. Головне, щоб вони живі залишились. Тому ми, окрім усього, розказуємо також про інші ПЗРК, показуємо відео, щоб учні мали уявлення про них, бо зараз у війська приходять чимало різних модифікацій».

Рус — у минулому доброволець. Захищав країну ще з 2014-го. Коли почалося повномасштабне вторгнення, знову подався на війну, але його не взяли через проблеми із серцем. Тому пішов інструктором зі стрільби в навчальний центр. «Потім почав гранатомети вести, — каже, — освоїли артилерію, ПЗРК, ПТКР». Щоб досконало освоїти ПЗРК, їздили в Запоріжжя до пепеовців. «Хлопці там досвідчені, багато збивають. Вони з початку війни працюють на цьому напрямку. Це реальна ППО». Плюс — обмін знаннями: до центру на навчання приїжджають офіцерські групи, багато з них зі своїм бойовим досвідом.

«Всюди треба розуміти свою специфіку, — пояснює колега Руса з позивним Палач, — наскільки ракета точна, балістику тощо. Ракета наводиться, у неї є оптична головка самонаведення, але водночас треба ще розуміти характеристики ракети, що на певних дистанціях є зони поза ураженням, кут підльоту. Це все треба враховувати. Бо коли бездумно, то переважно це буде просто кудись… Уже маю в телефоні цілу колекцію дебільних фотографій — хто, що і як робить. Прилаштовують, скажімо, якийсь там тепловізор скотчем до ПЗРК і хочуть, щоб уночі кудись там поцілили. А коли людина не поцілить, вони її карають, змушують писати пояснювальні…»

Читайте також: «Був ефект несподіванки для противників. Вони очікували великого броньованого наступу». Заступник комбата розповідає про бої на Півдні й оборону Кривого Рогу торік

До речі, збивати «Іглою» іранський «Шахед» малоефективно через її конструктивні особливості. Рус каже, що точність «Ігли» — плюс-мінус метр. Ракета прилітає в коло діаметром два метри, а розмір «Шахеда» в поперечнику — метр сорок. Тому ймовірність промазати доволі висока.

Крім того, логіка наведення «Ігли» теж не сприяє такому призначенню. Ракета наводиться не на теплову пляму, а на кілька метрів перед нею. Це потрібно, щоб влучити літаку в корпус, двигун тощо. Також ракета після пострілу переважно губить слабку теплову ціль. Під час наближення вона може її знову захопити, але не обов’язково. Тож ефективність стрільби по малотеплових і малорозмірних цілях в «Ігли» дуже низька. Куди ефективніші зенітні установки та кулемети. Для «Ігли» є достатньо великих «пташок».

Палач і Рус

У сусідній кімнаті з ПЗРК «Ігла» розміщено клас протитанкових засобів. Також є три тренажери, зокрема й ПТКР, але дещо простіші. У планах отримати тренажери «Джавелін» та СПГ. А поки їх немає, учнів вчать на реальних зразках зброї. До речі, боєкомплект на практичні заняття учні привозять власний. «Ми ж добровольці, — каже Рус, — нам держава не постачає нічого. Тому вони їдуть зі своєю зброєю та своїм БК, а ми вже їх веземо на полігон».