Управління верховного комісара ООН у справах біженців продовжує непокоїти ситуація громадянки Киргизстану та її малої дитини, якій було відмовлено в доступі до української території в аеропорті Бориспіль, хоча вона повідомила прикордонникам України, а також УВКБ ООН, що вона повертаєтьсяя до Киргизстану або Казахстану, звідки вона прибула, через можливість переслідувань із огляду на її минулу політичну діяльність.
За повідомленнями агентств, ідеться про громадянку Киргизстану українського походження Оксану Мальовану, колишнього керівника секретаріату скиненого 2010 року президента Киргизстану Курманбека Бакієва.
За інформацією, отриманою УВКБ ООН безпосередньо від заявниці, вона висловила бажання звернутися про надання статусу біженця в Україні, але Державна прикордонна служба відмовилася передати її заяву Державній міграційній службі. При цьому працівників УВКБ ООН обманом не допускали до шукачки притулку, і врешті її видворили з України рейсом до Грузії.
Агентство також звертає увагу, що Європейський суд із прав людини в Страсбурзі довів до відома органів влади України необхідність припинити вислання шукачки притулку, але, попри це, влада вчинила усупереч статті 34 Європейської конвенції з прав людини.
За повідомленням, у Грузії, на відміну від України, шукачка статусу біженця разом із дитиною отримали доступ на територію країни до процедури визначення статусу біженця.
У Киргизстані Оксану Мальовану як керівника секретаріату Курманбека Бакієва з 2009 року звинувачували в тому, що секретаріат під її керівництвом змушував державні і незалежні засоби інформації виконувати свою редакційну політику, диктуючи їм теми й методи їхнього висвітлення. Її також називали ініціатором запровадження надзвичайного стану під час противладних протестів.
Нагадаємо, на початку березня повідомлялося, що рідний брат колишнього президента Киргизії Курманбека Бакієва Ахмат Бакієв втік з колонії-поселення, де відбував покарання.
Сам Курманбек Бакієв, який вже майже два роки живе на території Білорусі, отримав білоруське громадянство.