ООН виявила безперервний процес катувань і жорстокого поводження в «Ізоляції» у Донецьку

28 Серпня 2020, 17:02

У двадцять дев’ятій доповіді Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації з правами людини в Україні повідомляється про незаконне ув'язнення громадін та жорстоке поводження з ними на непідконтрольній Києву частині Донбасу. Зокрема, у місці тримання під вартою «Ізоляція» у Донецьку.

 

«Осіб, опитаних УВКПЛ, затримували в основному озброєні чоловіки у балаклавах без знаків розрізнення, які не називали себе. У більшості випадків причину затримання опитаним не повідомляли. Після затримання або дорогою до першого місця тримання під вартою багатьом затриманим зав’язували очі і/або надягали наручники. Деяких із них били або погрожували їм насильством. Першим місцем тримання під вартою зазвичай були приміщення «міністерства державної безпеки» (у Донецьку або Луганську) або неофіційне місце тримання під вартою «Ізоляція» (у Донецьку)», – йдеться в доповіді.

 

За наявними даними, більшість опитаних осіб спочатку тримали під вартою в порядку «адміністративного арешту» (в «Донецькій народній республіці») або «превентивного затримання» (в «Луганській народній республіці»), позбавивши їх зв’язку з зовнішнім світом і не надавши доступу до адвоката. Деяким затриманим упродовж тривалого періоду часу не надавали інформацію про причини їхнього затримання або «обвинувачення» проти них. Родичам затриманих, які питали про їхнє місцезнаходження, не надавали жодної інформації, крім підтвердження – у дуже рідких випадках – самого факту затримання особи.

 

Також у доповіді ООН повідомляється, що у більшості випадків «слідчі дії» починалися негайно після затримання, за кількома винятками, коли затримані перебували під вартою кілька днів або тижнів, перш ніж були проведені будь-які дії. «Слідчі дії» полягали здебільшого в допитах, які проводилися або в «міністерстві державної безпеки» чи місці тримання під вартою «Ізоляція» (у Донецьку), або у «міністерстві державної безпеки» (в Луганську) особами, які представлялися «співробітниками» «міністерства державної безпеки» або взагалі не називали себе. Кілька затриманих вважають, що у допитах також брали участь російські «співробітники ФСБ», а деякі затримані дотримуються думки, що вони займали керівні посади.

 

«У більшості задокументованих випадків допитувачі відразу погрожували затриманим насильством або зґвалтуванням або висловлювали погрози на адресу їхніх сімей, якщо вони відмовлялися зізнатися або в інший спосіб співпрацювати зі «слідством». Такі погрози часто супроводжувалися ударами по тілу або ляпасами по обличчю», – йдеться в документі.

 

За даними ООН, п’ятдесят двоє з 56 опитаних УВКПЛ осіб, повідомили, що їх піддавали катуванню або жорстокому поводженню, іноді з сексуальним насильством, переважно під час допитів, щоб отримати зізнання або інформацію, в більшості випадків – про роботу на СБУ. Частота, інтенсивність і тривалість катувань і жорстокого поводження значно різнилися, проте вони зазвичай тривали доти, поки затримана особа не погоджувалася зізнатися (усно, в письмовій формі або на камеру) або надати інформацію. Застосовувалися такі методи катувань і жорстокого поводження, як побиття, удари електричним струмом, удушення («мокрий» та «сухий» методи), сексуальне насильство, катування положенням, видалення частин тіла (нігтів і зубів), позбавлення води, їжі, сну або доступу до туалету, імітація страти, погрози насильством чи смертю, погрози завданням шкоди сім’ї. Свідчення звільнених осіб свідчать про те, що катування і жорстоке поводження застосовувалися також для покарання і для приниження та залякування, зокрема персоналом деяких місць тримання під вартою.

 

«УВКПЛ виявило безперервний процес катувань і жорстокого поводження, які часто підсилювалися нелюдськими умовами тримання під вартою, зокрема у місці тримання під вартою «Ізоляція», – наголошується в доповіді.

 

Нагадаємо, у так званій "ДНР" окупаційні сили запровадили смертну кару за вчинення злочинів. Відомо вже про два випадки, де так званий "суд" постановив смертний вирок.