Проблема осіб без громадянства (апатридів) загрожує посилитися через те, що діти батьків з таким статусом часто також не можуть отримати громадянство жодної країни.
Ця проблема особливо поширена у країнах Південно-Східнії, Центральної Азії, Східної Європи, Близького Сходу та Африки.
Люди можуть залишитися без громадянства з цілої низки причин. Так буває, наприклад, якщо країна, громадянами якої вони були, перестала існувати. Прикладом можуть слугувати СРСР та Югославія.
Загалом найбільша кількість осіб без громадянства мешкає в Естонії, Іраці, Кенії, Латвії, Бірмі, Непалі, Сирії та Таїланді.
Зокрема, у Європі проблеми з отриманням громадянства також нерідко відчувають цигани.
В Азії та Африці держави, недавно отримали незалежність, також часом довго не дають громадянство частині своїх жителів.
Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніо Гутерреш пояснює, що «ці люди відчайдушно потребують допомоги, оскільки живуть у кошмарному правовому вакуумі».
«Крім нещасть, що заподіюються самим цим людям, відбувається маргіналізація цілих соціальних груп протягом кількох поколінь. Це дестабілізує суспільства, в яких вони живуть, а іноді стає джерелом конфліктів», – пояснив Гутерреш
Відсутність громадянства може ускладнювати людям життя у багатьох суто побутових питаннях: особам без громадянства часто важко оформити права власності на нерухомість, відкрити рахунок у банку, зареєструвати шлюб або народження дитини.
Іноді апатриди надовго опиняються у в'язниці через те, що не мають документів, які засвідчують особу, або місце проживання.
ООН прийнято дві угоди, покликаних полегшити становище осіб без громадянства. Конвенція про статус апатридів 1954 року встановлює мінімальні стандарти поводження з цією категорією осіб, але її підписали всього 66 країн.
Конвенцію про скорочення безгромадянства від 1961 року підписали і того менше – 38 держав.
Гутерреш закликає країни, що не приєдналися до цих угод, зробити це якомога швидше.
«За 50 років ці конвенції залучили лише мале число держав. Ганебно, що мільйони людей змушені жити без громадянства, що є основоположним правом людини», – підкреслив він.
Нещодавно Хорватія, Панама, Філіппіни та Туркменістан приєдналися до однієї з двох конвенцій з проблеми осіб без громадянства.
Як повідомлялось, уряд Франції планує тимчасово призупинити участь у Шенгенській угоді у зв’язку з різким напливом біженців з країн Північної Африки.
Нагадаємо, з початку лютого на узбережжя Італії обрушився потік нелегальних мігрантів з Північної Африки. Голова ради міністрів Сільвіо Берлусконі назвав потік біженців в Європу «міграційним цунамі» і ще в лютому попросив допомоги Євросоюзу в прийомі і розміщенні мігрантів.