Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

ООН б’є на сполох через обсяги видобутку викопного палива

Суспільство
20 Жовтня 2021, 13:40

ООН оприлюднила звіт, приурочений до Кліматичної конференції, яка відбудеться в Глазго 31 жовтня. “Уряди держав планують до 2030 року виробляти викопної енергії вдвічі більше, ніж це сумісно з запланованим обмеженням глобального потепління до +1,5°C у порівнянні з доіндустріальною епохою”, – дійшла висновку група експертів, що працювала над звітом. “Видобуток викопних джерел має негайно й радикально скоротитися, – цитує часопис Le Figaro дослідницю Плой Ашакулвісут (Ploy Achakulwisut) з Стокгольмського Інституту довкілля (Stockgolm Environment Institute). – Проте програми урядів держав у перспективі 2040 року сформульовані інакше. Газу й нафти заплановано видобувати більше, ніж нині, й тільки обсяги вугілля мали б скоротитися”.

Щоденна економічна газета Les Échos нагадує: “Численні зобов”язання світового співтовариства зменишити залежність від викопного палива недостатні для припинення глобального потепління… Паризька кліматична угода від 2015 має ціль обмежити потепління значно нижче, ніж +2°C, зокрема, шляхом скорочення видобутку газу, нафти, вугілля. Прогнози виробництва на 2030 рік на 110% вищі, ніж ті, що були б сумісні з обмеженням потепління до 1,5°C, і на 45% більші, ніж ті, що сполучалися б із потеплінням до 2°C. Глобальна енергетична криза, внаслідок якої Китай, наприклад, збільшив використання вугілля в своїй економіці, вже спричинила до сумнівів стосовно здатності країн обійтися без викопного палива.”

“Згідно з даними експертів ООН з клімату (МГЕЗК), щоб не виходити за межі запланованих 1,5 °С, світ повинен скоротити викиди CO2 до 45% до 2030 року порівняно з 2010 роком, а також – продовжити зусилля, щоб досягти вуглецевої нейтральності до 2050. Поряд з проблемами, експерти проконстатували певний прогрес. Вони вітають той факт, що уряди світу стали вкладати менше коштів до видобутку викопного палива, а декілька великих банків припинили інвестувати цей сектор”, – пише  Les Échos.

Телеканал France 24 присвятив сюжет новому звіту експертів з питань глобального потепління. “Незважаючи на численні підказки, що нам вказують, наскільки мало залишилося часу, щоб виправити тенденцію та уникнути найгіршого, виробництво викопного палива відбувається у звичних обсягах, – зазначає  France 24. – Тому менше ніж за два тижні до початку COP26 у Глазго, ООН б”є на сполох. Уряди світу мусять змобілізуватись та змінити ситуацію.”

Інформаційне агентство AFP цитує Генерального Секретаря ООН Антоніу Гуттеріша: “До переходу на чисті енергії шлях ще довгий. Доцільно скерувати фінансування, що призначене сьогодні для викопних ресурсів, на розвиток відновлювальних джерел енергії”. Генсек ООН закликав сприяти декарбонізації електроенергетичного сектору та зробити поновлювальні джерела доступними для всіх.

Конференція у Глазго працюватиме з 1 до 12 листопада. “Перша світова конференція з питань клімату зібралася в 1979 році в Женеві, – нагадує французький щоденний часопис La Croix. – Вона об”єднала понад 300 науковців з п”ятьох десятків країн світу під егідою Всесвітньої Метереологічної організації (ВМО), Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Міжнародної ради наукових спілок (МКСУ). Тоді, наприкінці 1970-х, експерти вже почали розуміти зв”язок між викидами вуглекислого газу та змінами клімату. Учасники погодились запровадити “глобальну кліматичну програму”, щоб дослідити тенденцію. Десять років потому, в 1998 році, було створено Міжнародну групу з питань зміни клімату (МГЕЗК). Вона науково обґрунтувала зв”язок між викидами, що виникають через економічну діяльність людини, та концентрацією парникових газів у атмосфері.”

Конференція в Глазго мала відбутися минулого року, але її було перенесено через пандемію коронавірусу. На цьому заході, вперше в історії, держави муситмуть звітувати про свої кроки щодо скорочення викидів.