Omicron в умовах реального світу є приблизно утричі заразнішим за штам Delta. Кандидат біологічних наук розповідає, що зараз відомо про новий різновид вірусу

Суспільство
8 Грудня 2021, 19:19

За два роки після першого зареєстрованого випадку COVID-19 у китайському місті Ухань ми встигли дійти до п’ятнадцятої літери грецької абетки – «омікрону». Поговоримо про те, що ми знаємо про новий варіант ( насправді небагато), що не знаємо (насправді багато) і на що нам чекати. Далі переказ коментаря Тижню кандидата біологічних наук Дмитра Демаша щодо нового варіанту вірусу COVID-19

Отже, Omicron вперше виявили 24 листопада 2021 року у зразках, отриманих з ПАР, які досліджували, щоб виявити причину досить різкого росту захворюваності на Covid-19 у країні. Після секвенування (повної розшифровки геному) стало зрозуміло, що ми маємо справу з новим варіантом, який дуже сильно відрізняється від своїх попередників – "Альфи", "Бети", "Гамми" і "Дельти" (містить більше 30 мутацій порівняно з вихідним штамом). Частину цих мутацій ми вже бачили у попередніх варіантах, які "викликали занепокоєність", частина є новими і унікальними. В принципі, на даний момент десь тут закінчується конкретна інформація, якою ми вже володіємо на сьогодні і починаються запитання і припущення.

Звідки з’явився варіант?

Достеменно невідомо. За однією з гіпотез – він міг виникнути в організмі пацієнта з дуже ослабленою імунною системою, у якого хвороба протікала хронічно і вірус міг тривалий час мутувати. Чи виник Omicron в ПАР? Теж невідомо. Відомо лише те, що його там вперше знайшли 24 листопада, а пізніше – знайшли в архівних зразках з ПАР (за 11 листопада) та Ботсвани (за 14 листопада). Тому не виключений варіант, що «омікрон» могли завезти до ПАР з іншої країни. На жаль, дослідження у цьому напрямку проводити складно через вкрай низький рівень діагностики у більшості країн регіону.

Що відомо про рівень захворюваності та смертності?

Зараз іде різкий ріст захворюваності і (вже) госпіталізацій в ПАР. І починається ріст захворюваності Omicron у ряді інших країн. На жаль, оцінити масштаби проблеми зараз неможливо через проблеми з тестуванням і якістю статистичних даних, які надходять з Африки. Поки що офіційних даних про більш тяжкий перебіг хвороби немає (але хто тоді ті люди, яких госпіталізують в ПАР?). Як ми бачимо, стратегія обмеження перельотів з країнами Південної Африки не спрацювала, оскільки новий варіант було виявлено вже після того, як він розійшовся по світу.

Читайте також: "Дуже високий ризик сплесків". У яких країнах виявили Omicron та чи ефективні від нього вакцини

Чи є вірус більш заразним?

Науковці підрахували, що Omicron в умовах реального світу є приблизно у три рази більш заразним за "дельту". Поки що невідомо, чи пов’язано це з якимись молекулярними особливостями вірусу, чи з його здатністю обходити імунний захист (тобто вірус "у вакуумі" є настільки ж заразним, як і "дельта", але має більш виражену здатність інфікувати вакцинованих і перехворілих).

Чи ефективні наявні вакцини проти Omicron?

Знову ж таки, у нас поки що обмаль даних. Ми знаємо, що серед інфікованих є як вакциновані, так і невакциновані, але кількість випадків поки що надто мала, щоб робити якісь висновки. Поки що є попередні дані лабораторних досліджень про те, що ефективність вакцин від Pfizer та Moderna може бути значно нижчою, ніж проти інших "дельти", але ці результати потребують подальшого підтвердження та перевірки. Щодо інших вакцин інформація поки що взагалі відсутня. Про ефективність вакцин проти госпіталізацій, тяжкого перебігу чи смерті говорити ще зарано через брак даних. Написане вище стосується і "набутого" імунітету після перенесеного Covid-19. Цілком ймовірно, що і ефективність такого захисту також може бути дуже сильно зниженою.

Читайте також: У МОЗ зробили прогнози, коли в Україні почнеться вакцинація бустерною дозою вакцини. Розповідаємо, де у світі це вже роблять

Чи потрібні нові вакцини проти Omicron?

Поки що невідомо. Про це можна буде з якоюсь впевненістю говорити лише після того, як будуть проведені дослідження щодо ефективності/неефективності тих вакцин, які вже є на ринку. Представники Pfizer та Moderna вже заявили, що перші партії вакцини проти нового варіанту компанії зможуть поставити же через 100 днів, але реалістичність цих заяв викликає певні сумніви. Нагадаю, що вакцини проти попередніх варіантів вірусу SARS-CoV-2 з початку року перебувають у клінічних дослідженнях і досі на ринку не з’явились.

Що з тестуванням?

З тестуванням у нас і добре, і погано водночас. Добре те, що звичайні ПЛР-тести дають позитивний результат і у інфікованих варіантом Omicron . Погано те, що вони не дозволяють відділити інфікованих Omicron від заражених іншими варіантами. Поки що єдиний варіант це зробити (за рекомендаціями CDC) – повністю секвенувати підозрілі зразки. Проблема в тому, що це повільно і дорого. У всьому світі лічені країни (наприклад, Данія) можуть дозволити собі подібний підхід. Тому, мабуть, чекаємо на розробку нових ПЛР-тестів, а на це теж треба певний час.

Що з лікуванням?

Ймовірно, ефективність молнупаравіру та паксловіду проти Omicron не буде значно відрізнятись від ефективності проти інших штамів, але для того, щоб це підтвердити, необхідні дослідження. На жаль, дуже ймовірно, що впаде ефективність препаратів на основі моноклональних антитіл.

Чи витіснить Omicron варіант Delta?

Невідомо, адже зараз ми лише починаємо спостерігати, як Omicron поводиться в умовах реального світу. Зараз ми припускаємо, що імунний захист, викликаний вакцинацією або перенесеним захворюванням може не бути достатньо ефективним проти Omicron.  Важливо також знати, чи імунітет після перенесеного варіанту вірусу Omicron захищає від "дельти". Бо якщо ні – можливою може бути ситуація, коли у світі будуть одночасно обидва варіанти, які особливо не будуть шкодити один одному. Звісно, ідеальним був би варіант, щоб замість "дельти" прийшов варіант з легким перебігом, який її витіснить і перетворить Covid-19 у "звичайну застуду". Але зовсім не факт, що так буде.

Отже, що ми маємо у підсумку:

  • приблизно місяць тому (можливо – більше) в Африці з’явився новий варіант SARS-CoV-2, який значно відрізняється від попередників;
  • варіант є небезпечним, оскільки є більш заразним і може обходити наявний імунний захист;
  • поки що є недостатньо даних щодо тяжкості перебігу захворювання, яке спричинене «омікроном», говорити про те, що цей варіант викликає лише легкий перебіг передчасно;
  • найкраще, що ми можемо робити у ситуації що складається – зберігати спокій, не панікувати і чекати результатів досліджень. Науковці над цим активно працюють.
Автор:
Тиждень