Уповноважений з прав людини Верховної Ради України Валерія Лутковська та її колега з Російської Федерації Тетяна Москалькова домовилися укласти угоду про переміщення засуджених із Сімферополя в анексованому Криму. Про це Москалькова повідомила журналістам після зустрічі з Лутковською в Мінську сьогодні, 21 червня.
"Домовилися укласти угоду про переміщення цих осіб. Обговорили механізми звернення до компетентних органів", – сказала Москалькова.
За її словами, сторони звірили списки засуджених, які перебувають на території Сімферополя, щоб виконати їх волю про повернення ближче до сім'ей на територію, підконтрольну Україні.
Москалькова також підкреслила, що сторони концептуально домовилися вести переговори з гуманітарних питань поза політикою.
У свою чергу Лутковська констатувала, що "є проблема з тими особами, які хочуть, щоб їх перемістили на територію, підконтрольну Україні". "Вдалося домовитися про механізм, як це зробити", – сказала омбудсмен.
За її словами, в даний час мова йде про переміщення 18 осіб. "Але це не повний список", – додала Лутковська, зазначивши, що сторони розраховують надалі працювати над вирішенням цих проблем.
- Читайте також: У подвійній неволі
Як повідомлялося, омбудсмен РФ Татьяна Москалькова звинуватила Україну у відсутності інтересу до українців, які перебувають у місцях несвободи в окупованому Криму. У відповідь Лутковська заявила про готовність почати активні дії щодо переміщення таких осіб та повторно вислала проект Меморандуму про введення ad hoc механізму переміщення осіб з території Криму на материкову частину України, який ініціювала ще в липні 2015 року. Відтак сторони зустрілися в Мінську 21 червня, щоб узгодити всі питання.
Нагадаємо, після анексії Криму українська влада звернулася до Росії з вимогою передати Україні осіб, які були засуджені вироками українських судів і відбували покарання на території АР Крим чи Севастополя, проте тоді російський омбудсмен Елла Памфілова відповіла, що це можливо лише згідно з Конвенцією про передачу засуджених осіб. Конвенція передбачає переміщення засуджених осіб із території однієї держави на територію іншої. Відтак Україна не може використовувати Конвенцію про передачу засуджених осіб щодо людей, які перебувають у Криму, тому що вважає Крим українською територією.