Колаж: Надя Кельм
Українці впевнені, що це наслідки нечесних дій конкурентів.
– Українська олія просто супер за всіма показниками! Україна – лідер з експорту олії у світі. Кожна друга тонна олії, що експортується – наша. За 2007 рік 1 928 000 тонн української олії потрапили у 47 країн світу. Вона конкурентоспроможна і я гарантую, що якість нашої олії – чудова, – заявив Тижню Степан Капшук, гендиректор асоціації «Укроліяпром».
Так Капшук зреагував на інформацію про вилучення в Іспанії, Швейцарії, Великій Британії, Італії та Нідерландах з продажу олії, виготовленої з української сировини. Акцію почали 25 квітня, коли агентство з безпеки харчових продуктів Іспанії (AESAN) поширило на весь світ відомості про те, що в соняшниковій олії, сировина для якої постачалася з України, виявили мінеральні й паливні домішки. AESAN наказало тимчасово вилучити з продажу всю соняшникову олію, оскільки поки невідомо, для виготовлення олії яких марок використовували українську сировину. Іспанцям рекомендували утриматися від вживання в їжу соняшникової олії, незважаючи на те, що домішки в ній, за оцінками іспанських експертів, безпечні для здоров’я.
Прикметно, що якраз напередодні – 23 квітня – український уряд збільшив квоту на експорт олії. Тому й не дивно, що українські виробники одразу запідозрили: скандал із забрудненою олією – наслідок нечесної конкуренції. Тим більше, мова йде про олію, яка постачалася в Європу ще в лютому й березні. «Олію транспортували в Іспанію з Франції. У французів вона пройшла дезодорацію, очистку, рафінацію, там її розлили в пляшки. Експерти нічого в ній критичного не знайшли, і тільки іспанці заявили про домішки і про те, що олія українська. То, мабуть, треба у Франції спитати, що вони туди додали!» – каже Капшук.
Наразі вітчизняні виробники олії вимагають, щоб уряд створив комісію, яка б розслідувала цей прикрий скандал. Це ж саме вони просять зробити і Єврокомісію. Тим паче, що й серед експертів Єврокомісії єлюди, які теж підозрюють нечесних конкурентів. Так, у коментарі для AFP один із них заявив, що нафту могли підлити спеціально, аби «підмочити» репутацію України на етапі входження до СОТ.