Експерти по-різному оцінюють ступінь і характери впливу фінансово-промислових груп на парламент.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що вплив олігархів на нинішню коаліцію значно менший, ніж раніше.
«Найвпливовіша у владі фігура, яку хтось відносить до олігархів, хтось ні – це президент Порошенко», – заявив політолог.
На думку експерта, олігархи, що мають хоч якийсь вплив у парламенті, програють у боротьбі з державою, навіть у захисті своїх інтересів.
«Найвпливовіший олігарх останнього року Ігор Коломойський програв пряму сутичку з державою. Президенту справді допомогли впливові міжнародні партнери, але олігарх програв і змушений був відступити, незважаючи на те, що в нього були прямі впливи і на прем’єр-міністра, і на парламент, але вони теж скоротилися», – зазначив Фесенко.
Політолог вважає, що інші олігархи також не зможуть вплинути на роботу парламенту.
«Зараз іще один олігарх – Ринат Ахметов – теж чомусь пішов на прямий конфлікт із державою. Думаю, він теж програє. Впливи Фірташа і Льовочкіна на цей парламент значно переоцінені. Деякі видання пишуть, що у них є 40 депутатів у фракції БПП, але це нісенітниці. Так, у них є певні зв’язки з певними депутатами, зокрема з колишніми «ударівцями» Кличка, але ці депутати знають, що зараз потрібно домовлятися з президентом. Вплив Фірташа наразі вдвічі менший, ніж за колишнього політичного режиму», – сказав експерт
За словами Фесенка, наразі актуальна проблема для олігархів – не посилити вплив, а хоча б зберегти наявний.
«Ми використовуємо вислів «вплив олігархів», приписуємо їм різні негаразди і проблеми, але насправді ключові фігури зараз – це політики: Порошенко, Яценюк, Тимошенко. Олігархи змушені з ними домовлятися, інвестують в них, але вирішують саме політики. Тому я б не перебільшував впливу олігархів, бо вони, швидше, воюють за збереження своїх впливів, а не за збільшення», – зазначив політолог.
На думку експерта, провалення деяких голосувань – проблема не олігархічного впливу, а недисциплінованості депутатів усередині фракцій, політичних протиріч усередині коаліції та низької якості депутатського корпусу.
«Коли деякі політики й експерти звинувачують в усьому олігархів, то це велике спрощення проблеми. Є серйозні протиріччя всередині коаліції, є змагання, як сказав Ляшко, великих і малих фракцій у коаліції, є амбіції окремих політичних лідерів, є побоювання, що деяких депутатів позбавлять недоторканості. Головними є культурно-політичні чинники: низька якість парламентарів та низький рівень депутатської дисципліни і відповідальності», – повідомив Фесенко.
Читайте таож: Експерт: Коломойський може сформувати об’єднання для послаблення впливу нинішньої влади, щоб взяти реванш за поразку
Натомість керівник соціологічної служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко вважає, що олігархи можуть дискредитувати роботу парламенту, використовуючи найбільші ЗМІ, що їм належать.
«Олігархи можуть послабити роботу парламенту за рахунок різноманітних конфліктних ситуацій , тому що 100-150 парламентаріїв ставляться до олігархів набагато прихильніше, ніж до решти українців», – сказав політолог.
«Звісно, серед депутатів є група патріотів, але парламент – це не бойові дії, а широке й конструктивне обговорення проблем», – зазначив Небоженко.
Рекомендуємо для прочитання: Після місцевих виборів можуть виникнути ризики розпаду коаліції – експерт
Нагадаємо, народний депутат Юрій Луценко заявив, що парламентська коаліція розпадається, а депутати саботують засідання через олігархів, що відстоюють свої інтереси в парламенті.