"Такі дії російської сторони, поряд із незаконною організацією виборів в Держдуму на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та місті Севастополь, є грубим порушенням норм і принципів міжнародного права, Конституції та чинного законодавства України. Організація виборчого процесу на окупованій території України та залучення до нього місцевого населення, якому примусово було нав’язано російське громадянство, ставить під сумнів легітимність результатів виборів", – наголосили в МЗС.
Так, МЗС закликало міжнародне співтовариство засудити цей крок Росії, не визнавати результати її виборів на окупованій території України, а також посилити політико-дипломатичний тиск на Москву "з метою припинення нею міжнародно-протиправних діянь проти суверенітету і територіальної цілісності України".
У коментарі Тижню співзасновниця ВГО "Громадянська мережа ОПОРА" Ольга Айвазовська зазначила, що немає механізму невизнання виборів загалом, зважаючи на окремий блок порушень.
"Невизнання – це не скасування результатів виборів у юридичному сенсі", – підкреслила громадська діячка.
Читайте також: Павло Лисянський: "Дозвіл жителям ОРДЛО голосувати на виборах до Держдуми РФ – це гібридна інтервенція проти України"
Водночас генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель у коментарі Тижню зауважив, що відповідна заява МЗС є правильною і своєчасною, але також необхідно, щоб із закликом до міжнародної спільноти звернулася Верховна Рада.
"Традиційно в той час, коли Росія проводить незаконні вибори в окупованому Криму, український парламент приймає рішення зі значною затримкою, фактично в переддень так званих виборів. Тому дуже важливо, щоб ці речі приймалися заздалегідь і щоб парламент під час відкриття наступної сесії на початку вересня ухвалив звернення до світового співтовариства, адже необхідно використовувати усі важелі впливу, і саме заява ВР матиме важливе значення. Поки ж складається враження, що парламент забуває про такі речі. Але і заява МЗС, і заява Верховної Ради, і заяви неурядових організацій, які спеціалізуються на виборчих процесах, – це вагомі кроки для того, щоб відстоювати українську позицію", – розповів Кошель.
Очільник КВУ переконаний, що невизнання виборів до Держуми РФ міжнародною спільнотою буде справжнім ударом для Росії.
"Також це факт невизнання депутатів, що були обрані голосами жителів українського Криму. Скажімо, Поклонська може бути відомою парламентаркою на території Росії, але з приїздом до ЄС вона автоматично перетворюється на людину, якій не подають руку, яку не визнають тощо", – додав громадський діяч.
На думку Олексія Кошеля, західні країни, врахувавши позиції Верховної Ради та МЗС, можуть піти на цей крок і не визнати російські вибори. Також, додає громадський діяч, це стане важливим механізмом збереження санкцій проти Росії.