«Теперішня Росія не є імперією за своєю суттю. Так, тут є авторитарний режим у багатонаціональній державі й навіть присутні окремі елементи імперської політичної структури у відносинах центру з периферіями. Але, як на мене, цього замало, щоб назвати РФ імперією», – сказав Мотиль.
Водночас він зауважив, що уже понад 20 років кремлівські владні еліти намагаються зберегти певні форми контролю над постімперським простором за допомогою СНД, «Русского міра» чи Євразійського союзу, використовуючи енергетичні, політичні, мовні чи церковні важелі впливу на колишні колонії.
«Однак тут я залишаюся оптимістом: мені здається, що Росії не вдасться відновити імперію. По-перше, питання в тому, чи Російська держава настільки сильна, щоб зберегти єдність РФ, а по-друге, чи вистачить їй сил, щоб долучити до себе пострадянські країни. На мою думку, режим там нежиттєздатний. Він занадто забюрократизований та корумпований і не має ні «твердої» сили, ні «м’якої», щоб притягувати до себе ці держави, які врешті-решт якось стали на ноги», – відзначив Мотиль.
Повний текст інтерв’ю з Олександром Мотилем читайте у №30 Тижня.