За даними Оператора ГТС України, експорт та реекспорт газу у жовтні зросли на 81%, порівняно з вереснем, через збільшення поставок газу до Словаччини, і склали 479,3 млн куб. м. Відповідно замовники експортували до Угорщини 223 млн куб. м, до Словаччини — 191,7 млн куб. м, до Польщі — 53,3 млн.
З 1 листопада Газпром зменшив обсяги транзиту українською ГТС до 58 млн м3 на добу при передбачених угодою 2019 року 109 млн м3. Пізніше ці обсяги дещо зросли, однак до 109 млн м3 їм усе ще далеко.
Хоч Газпром і оплачує за увесь договірний обсяг, однак різке зниження фактичного транзиту на тлі зростання попиту в ЄС, унеможливило продовження імпорту Україною блакитного палива. А це означає, що ми змушені будемо розраховувати виключно на уже накопичені запаси в ПСГ. А там на початок листопада було менше 13,5 млрд м3 газу, який можна використати для потреб споживачів. З них 2 млрд належить іноземним компаніям на умовах "митний склад". Його зараз активно експортують до ЄС і роблять це усе активніше на тлі зростання попиту.
Якщо усі ці 2 млрд м3 будуть продані до ЄС, а в самій Україні спалюватимуть газ для компенсації дефіциту вугілля на ТЕС, то уже в лютому українцям газу просто не вистачатиме для внутрішніх потреб.
За даними Держстату минулого опалювального сезону в листопаді-лютому було спожито 16,8 млрд м3. За середньомісячного видобутку в 1,5-1,6 млрд м3, за ці 4 місяці потрібно буде використати зі сховищ 10,5-11 млрд м3. На березень-квітень майже нічого не залишається, хоча минулого року споживання у ці місяці на понад 2,7 млрд м3 перевищило внутрішній видобуток.
Єдине, що здатне полегшити ситуацію, це різке зменшення споживання промисловістю, зокрема хімпромом, яке уже відбувається через високі ціни газу. Наприклад, за 5 місяців з травня по вересень 2021 року, коли опалення не було, спалювання газу в країні зменшилося на 2,1 млрд м3. Це відбулося за рахунок виробничої сфери.
Читайте також: Україна нарощує імпорт вугілля та зменшує його власний видобуток
Більше про причини критичної ситуації в українській енергетиці читайте у статті "Енергетичні граблі" у свіжому номері "Українського тижня".