Олександр Крамар: Надмірне фокусування на перспективі членства в ЄС може розчарувати українців у західному курсі

24 Березня 2016, 12:36

Навіть коли Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом таки буде в якийсь спосіб протиснута, а за певний час українцям скасують візовий режим, ставлення європейців до перспективи розширення ЄС за рахунок України навряд чи поліпшиться. Про це в матеріалі для «Тижня» пише політичний оглядач Олександр Крамар.

За його словами, перша причина цього – проблеми зростання в самому Євросоюзі. Друга – українська євроінтеграція тепер стала ще й заручницею страху перед неадекватною реакцією Росії.

«Що ж робити Україні та українцям в умовах, коли європейці надсилають дедалі чіткіші сигнали про неможливість прийняти країну до ЄС (і навіть дати згоду на її вступ до НАТО) у найближчі десятиліття?… Звісно ж, можна й далі наполегливо стукатися до ЄС, здійснивши кардинальний прорив усередині країни й зробити її такою, яку захотіли б бачити в Євросоюзі. Але навіть за найсприятливішого розвитку подій на це знадобляться десятиліття. Без такого прориву шансів на вступ України до ЄС у найближчі роки немає. А надмірне фокусування на відповідній меті лише породжуватиме розчарування широкого загалу і європейським вибором, і, що найважливіше, західним курсом загалом», – пише Крамар.

Тому, наголошує оглядач, важливо відходити від небезпечної установки «реформи заради євроінтеграції і в обмін на наближення перспективи членства» та орієнтуватися на «реформи задля пришвидшення розвитку країни й у результаті, можливо, вступу до ЄС». І водночас шукати нову модель позиціонування України у світі.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»