Олександр Крамар: Борги в іноземній валюті формують «борговий зашморг»

8 Жовтня 2020, 14:15

На відміну від розвинених країн в Україні запозичення на внутрішньому ринку теж відбуваються переважно в іноземній валюті. На час зміни урядів у березні державний та гарантований борг у гривні становив 732 млрд грн, ($53,6 млрд відповідно). Однак за наступних півроку ситуація різко погіршилася, і хоча  борг у гривні залишився майже незмінним — 774 млрд грн, то у валюті заборгованість різко зросла до $56,9 млрд. Про це пише економічний експерт Тижня Олександр Крамар.

 

Крамар зазначає, що левова частка боргу, особливо довгострокового, і далі залучається в іноземній валюті. Причому як у середині країни, так і зовні. 

 

"Проблема в тому, що позірно дешевші зараз валютні запозичення коштують країні в підсумку в рази дорожче. І ця ціна не обмежується прямими витратами на обслуговування боргу. Саме борги в іноземній валюті формують «борговий зашморг», який принципово відрізняє ситуацію в Україні від розвинених державах світу (яких намагається мавпувати наш уряд). Адже і в США, і в ЄС, і в Японії та інших країнах запозичення для покриття дефіцитів здійснюються виключно в національній валюті. І в критичній ситуації можуть бути викуплені їхніми ж центробанками. В Україні ж такий варіант є неможливим: НБУ не друкує ані доларів, ані євро", – пише Крамар.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»