Олександр Краєв: “Нові військові домовленості США з країнами Азії створюють пояс небезпеки навколо Китаю, демонстуючи йому, що будь-які активні дії в регіоні зустрічатимуть опір”

Світ
30 Липня 2021, 20:02

Прессекретар Дутерте Гаррі Роке сказав, що рішення президента ґрунтується на відстоюванні основних стратегічних інтересів Філіппін і чіткості позиції США щодо своїх зобов'язань згідно з Договором про взаємну оборону. Для Сполучених Штатів можливість ротації військ на Філіппінах є стратегічно важливою в контексті протидії Китаю в регіоні.

 

У коментарі Тижню експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів, представник Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв підкреслив, що кожен американський президент з кінця Холодної війни так чи інакше боровся з Китаєм, відрізнялися лише інструменти.

 

Читайте також: Червона загроза нової потужності

 

"Обама і Клінтон, також представники Демократичної партії, протистояли Китаю дуже м'яко. Обама, як ми пам’ятаємо, формував великий торгівельний союз через Тихий океан без участі Китаю. Клінтон намагався ближче співпрацювати з ASEAN (Асоціація держав Південно-Східної Азії – Ред.), і саме тоді з’явився формат ASEAN+1. Водночас республіканці були більш жорсткими. Наприклад, Буш-молодший покращив союз з Японією, почав давати їй більше фінансування на стримування Китаю. Він також першим порушив питання щодо Південно-Китайського моря. Про Трампа взагалі говорити не варто, там майже почалася економічна війна", – зазначив експерт.

 

На думку Олександра Краєва, Байден в цьому контексті є чимось середнім між класичним демократичним опором Китаю і класичним республіканським: з одного боку, він абсолютно чітко каже, що Китай – супротивник, загроза національній безпеці, а з іншого – раунди переговорів з Китаєм продовжуються.

 

Дослідник підкреслив, що новий договір з Філіппінами, які мають статут основного союзника США поза НАТО, нові домовленності із Самоа, поновлений військовий договір з Тайванем на постачання зброї на спільні тренування, а також нові домовленності з японцями загалом створюють пояс небезпеки навколо Китаю, ніби демонструючи йому, що будь-які активні дії в регіоні будуть зустрічати опір проамериканської коаліції.

 

Читайте також: Китайська дисидентка: “Я вважаю, що китайсько-американські стосунки неминуче рухатимуться до конфронтації”

 

"Але також ми бачимо, що продовжуються переговори з Китаєм, при чому останні декілька раундів, як казали самі учасники, відзначалися оптимізмом. Незважаючи на те, що Байден так активно, майже агресивно діє проти Китаю, країни не завершують переговори з інших питань і майже не порушують тему уйгурів, хоч вона є дуже гострою. Тобто Байден знайшов середній варіант спротиву Китаю: він не послаблює економічний і політичний тиск, але водночас продовжує шукати шпарини, через які можна про щось говорити з Китаєм чи хоча б зрозуміти його переговорну позицію", – розповів представник "Української призми", додавши, що це спосіб "заспокоїти" Китай, мовляв, поки тривають переговори, нічого поганого статися не може.

Позначки: