Олександр Котис: «Архітектура модернізму сама за себе не промовляє, бо вона позбавлена декору»

Культура
27 Липня 2018, 14:21

Столиця Волині, місто Луцьк, щороку підкорює тисячі туристів своїми численними пам’ятками архітектури. А це князівський замок, храми різних конфесій, забудова ХІХ та ХХ століть. І кожен об’єкт має свою історію, унікальність і таємницю. Серед луцьких будівель із порівняно недовгою історією виділяються архітектурні споруди в стилі модернізм. На жаль, щороку їх меншає, вони перебудовуються, а деякі то й повністю зникають. Безумовно, це питання неабияк бентежить лучан, які люблять і цінують своє місто за унікальність, історію та людей, що його творили протягом століть, а після воєн зводили з руїн, формуючи новий міський простір.

 

Проте сьогодні хочемо поговорити саме про луцький модернізм. У 2018-му відомий луцький краєзнавець Олександр Котис започаткував новий актуальний проект під назвою «Луцький модернізм». Автор на сторінці проекту в мережі Facebook та на історичному інтернет-ресурсі «Хроніки Любарта» публікує фоторозповіді про те, як будувався модерністичний Луцьк, які архітектори тут працювали та повідує особливості їхньої творчості.

 

Луцький модернізм. Автор колажу Олександр Котис.

 

Спеціально для читачів Тижня Олександр Котис відповів на кілька запитань про свій проект і розповів про власне бачення майбутнього луцького модернізму.

 

Олександре, звідки виникла ідея створити такий проект про модернізм? То віяння часу, бо згаданий мистецький напрям сьогодні не сходить з уст у світі, чи власні відчуття, що Луцьку це нині потрібно?

 

— Власні відчуття. Я вже багато років популяризую історію Луцька. Працюю над різними проектами, публікую чимало статей з історії міста в інтернеті. Модернізм — найменш очевидне культурне явище в історії, бо воно дуже вплинуло на нашу сучасність, ми фактично живемо досі в його ідеях. Нам це не здається чимось «незвичним» і є не таким помітним, як різні теми в історії. Архітектура модернізму також сама за себе не промовляє, бо вона позбавлена декору, пишноти, вони стримана, лаконічна, геометризована. Історія модерністських рухів у архітектурі Луцька дуже цікава. Тут працювали знані архітектори. Залишеними для нас своїми творіннями вони вписали міський простір міста в європейський модерністичний контекст, творячи в таких самих функціоналістських, стримлайнових тощо підстилях, як це запропонували свого часу німецькі та французькі урбаністи.

 

Луцька школа № 8. Автор колажу Олександр Котис.

 

Які луцькі об’єкти в стилі модернізм вважаєте найцікавішими й радите глянути туристам?

 

— Головна пошта й колишній Укртелеком на Кривому Валу, кінотеатр на П’ятницькій гірці, кілька квартирних будинків зі світловими ліхтарями на Бандери й Сверстюка, котеджі на Потапові та Червоної Калини. З пізнішого — кінотеатр «Зміна», драмтеатр, школа № 8, Будинок мисливців, гідрометцентр на Грибоєдова.

 

Луцька спортивна школа. Автор колажу Олександр Котис.

 

Що з модернізму в Луцьку втрачено назавжди, а що ще можна відновити?

 

— Відновити можна все за бажання, головне — знати навіщо. Втрачений кінотеатр «Промінь» із монументальними художніми творами всередині. Старий ЦУМ із його стрічковим склом, яке перетворювало будівлю на «млинець Ле Корбюзьє». Втрачений будинок техніки на Лесі Українки, для відновлення якого тепер потрібні надзусилля, адже йтиметься про зменшення торгової площі. Ціла низка довоєнних котеджів, яким зробили при-, надбудови.

 

Кінотеатр «Зміна». Автор колажу Олександр Котис.

 

У межах проекту було проведено дві надзвичайно цікаві екскурсії, скільки ще таких просвітницьких заходів ним передбачено? Відслоніть завісу, що там цікавого?

 

— Майбутнього ніхто не знає. Поки що маю намір провести ще одну наступну екскурсію. Планую приблизно на вересень. Хочу більше розказати про будівлі 1970–1980-х років і відгомін у них ідей зачинателів модерністичної естетики.

 

Кінотеатр «Промінь». Автор колажу Олександр Котис.

 

На кого розраховані екскурсії з модернізму? Кому це було б цікаво?

 

— На тих, хто ще не знає, що модернізм у Луцьку — це захопливо, історично й естетично варте уваги та збереження. Є коло однодумців. Та важливо саме зацікавлювати людей, які ще цього не знають. Пояснювати лучанам цінність міського простору, котрий їх оточує. Часто дістаю коментарі й відгуки, що люди не знали тих речей, про які я розповідаю в межах проекту, але завжди кажуть, що їм цікаво й дуже подобається. Отже, є віра разом рухатися далі.

 

Луцький «Драмтеатр». Автор колажу Олександр Котис.

 

Що ще плануєте робити в межах проекту?

 

— Крім довгострокової освітньої та популяризаційної мети є швидші плани: видати невелику книжку, яка в друкований спосіб розкаже й покаже історію та цінність модерністичної архітектури в Луцьку.

 

Олександр Котис проводить екскурсію про луцький модернізм.

 

Екскурсія пам’ятками луцького модернізму викликала неабияке зацікавлення серед лучан, на заході їх було кілька десятків. Хто не зміг прийти, спостерігав за подією через стрим у Facebook. Безсумнівно одне: екскурсія зумовила бурхливе обговорення стану архітектури в стилі модернізм у Луцьку. Своїми враженнями від почутого спеціально поділилося кілька лучан.

 

Олександр Котис проводить екскурсію про луцький модернізм.

 

Олена Мальва: «Екскурсійна прогулянка містом із Сашком Котисом виявилася чимось абсолютно іншим, ніж оповідки та байки. 1960-ті минулого століття залишили нам чудові приклади модерністської архітектури, про які було розказано цікаво, змістовно та фахово. На жаль, у деяких будівлях уже досить важко розпізнати стиль, бо вони спотворені «осучасненням»: рекламою та перебудовами, а про знищений внутрішній декор боляче й казати. Монументальні роботи відомих луцьких архітекторів могли б сьогодні бути атракцією в туристичній мапі міста. Шкода, що нинішня влада, яка щедро роздає дозволи на реконструкцію архітектурних споруд, не розуміє необхідності бережно ставитися до матеріальних свідчень історії міста. Потрібно було б зберігати цю спадщину, розвивати міський туризм, піднімати культурний рівень містян, акцентувати навіть на найменших історичних цікавинках. Луцьк завжди був інтелігентним, культурним, комфортним, вишукано логічним у забудові. Сподіваюся, лучанам удасться зберегти обличчя свого міста».

 

Олександр Котис проводить екскурсію про луцький модернізм.

 

Роман Павлюк: «Уже вдруге я мав можливість відвідати екскурсії про модерністську архітектуру Луцька, які проводить журналіст, краєзнавець і дослідник міської історії Олександр Котис. Попри поширену думку про низьку мистецьку й естетичну цінність модерністської архітектури, ми почули напрочуд пізнавальну й навіть повчальну історію. Учасники екскурсії могли не лише по-новому подивитися на всім знайомі луцькі будівлі цієї епохи, а й довідатися багато цікавих фактів. Наприклад, у яких луцьких спорудах є елементи, розроблені видатними архітекторами й основоположниками модернізму, як у своїх проектах луцькі архітектори використовували досвід французької, німецької чи американської школи модернізму, як на архітектуру впливали панівні тоталітарні режими, ідеології, зовнішня політика чи науково-технічний прогрес. Із розповіді Олександра екскурсанти змогли почути й переконатися, що ця, на жаль, недооцінена луцька архітектура насправді становила частину європейських і світових архітектурних досягнень, завдяки чому Луцьк у ті часи був причетний до передових архітектурних тенденцій, а будівлі, зведені у цьому стилі, заслуговують на збереження, як знакові й самобутні архітектурні об’єкти. У контексті теперішньої ситуації зі збереженням таких пам’яток у місті й новим будівництвом, тема цієї екскурсії однозначно заслуговує на ширше висвітлення та подальшу популяризацію. Ще раз дякую Олександру Котису за чергове захопливе знайомство з нашим містом та його історією. Я впевнений, що всі поціновувачі луцької історії з нетерпінням очікуватимуть наступних не менш цікавих екскурсій».

Джерело колажів: http://www.hroniky.com