19 серпня Абдулла Абдулла, голова Ради національного примирення Афганістану, групи знатних осіб та старійшин, залучених до переговорів у Катарі, зустрівся з Халілем аль-Рахманом Хакані та його оточенням. Пізніше Абдулла публічно заявив, що Хакані буде контролювати безпеку в столиці Афганістану, і дав гарантії, що він "наполегливо працюватиме, щоб забезпечити належну безпеку для громадян Кабулу".
Як пише Voice of America, представники західної розвідки кажуть, що відповідне призначення є тривожним і підриває обіцянки "Талібану" йти більш поміркованим шляхом. Нагадаємо, Міністерство фінансів США оголосило Халіля аль-Рахмана Хакані терористом у лютому 2011 року. Він також внесений до списку терористів ООН.
Читайте також: Politico: Талібан зміг використати релігійність афганців для своїх екстремістських цілей
У коментарі Тижню директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Олександр Кореньков зазначив, що відповідне призначення свідчить, зокрема, про те, що таліби не намагаються йти до примирення та інклюзії в уряді, а навпаки, діють за найгіршим сценарієм.
"Якщо цю людину дійсно зробили відповідальним за безпеку, а Абдулла Абдулла – надійне джерело інформації, то це свідчить про кілька моментів. По-перше, попри заяви талібів про інклюзивний уряд, про готовність до примирення, фактично владу в столиці передають терористам. Таліби самі терористи, а мережа "Хакані", можна сказати, "найгірші хлопці". По-друге, таліби не впевнені в тому, що зможуть контролювати столицю. Кабул – це багатомільйонне космополітичне місто, і таліби завжди почувалися в ньому невпевнено. У 1996 році, захопивши Кабул, вони поїхали з нього на південь, тому що в Кабулі їм було незручно робити свій офіс.Таліби не намагаються йти до примирення і до якоїсь інклюзії в уряді, а навпаки, діють за найгіршим сценарієм. Це означає, що ситуація в Кабулі буде тільки загострюватися, адже я не впевнений, що терористи мережі "Хакані" зможуть ефективно упрявляти столицею. Вони зможуть ефективно залякувати людей, вбивати їх, а налагоджувати безпеку – навряд чи", – розповів експерт.
На думку Коренькова, також це свідчить про те, що всі заяви Талібану щодо неспівпраці з "Аль-Каїдою" – це брехня. "Як ми бачимо, "Аль-Каїда" лише посилює свої позиції в новому режимі", – підкреслив директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки.
Читайте також: Повернення талібів: чому так сталося і що буде потім?
За словами Олександра Коренькова, реакція Заходу на призначення Хакані відповідальним за безпеку в Кабулі може бути одна: глибоке занепокоєння, звернення до талібів, але практично це ніякого впливу не матиме. "Ситуація з талібами і Афганістаном схожа на захоплення в заручники пасажирів літака чи потяга. Щоб звільнити цих заручників, треба або домовлятися з терористами, щоб вони їх відпустили, або треба починати контртерористичну або військову операцію, тобто силою їх змусити звільнити заручників. Ніхто за це не візьметься. Після виходу США усі зрозуміли, що з військом туди лізти ніхто не хоче", – зазначив фахівець, додавши, що найбільше афганське місто, найкосмополітичніше місто в країні фактично захоплюють терористи.