Олександр Кореньков: “Якщо таліби йтимуть на компроміси із Заходом, дедалі більше радикалів переходитимуть на бік “Ісламської держави”

Світ
27 Серпня 2021, 18:34

Своєю чергою, "Талібан" засудив теракт. "Ісламський Емірат рішуче засуджує вбивства мирних жителів у аеропорту Кабула, які відбулися в районі, контрольованому США", – заявив представник руху Карі Юсуф Ахмаді.

 

У коментарі Тижню директор Міжнародного центру дослідження проблем безпеки Олександр Кореньков зауважив, що війна між "Талібаном" та "Ісламською державою" триває з 2015 року і буде продовжуватися далі. "Зараз "Талібан" для "Ісламської держави" – це влада. При чому, влада, яка співпрацює, як вони вважають, з американцями. Крім того, це влада, яка є ідеологічним конкурентом. Тобто і "Ісламська держава", і "Талібан" в Афганістані фактично апелюють до одних і тих же ідей щодо побудови держави на основі шаріату. Вони ідеологічні конкуренти, які борються за одну і ту ж цільову аудиторію", – розповів експерт.

 

Читайте також: Західні політики очікують, що "Талібан" поважатиме права жінок та не стане прихистком для терористів

 

За словами Коренькова, в "Ісламської держави", на відміну від талібів, взагалі немає обмежень. "Якщо таліби хочуть домовитися із Заходом, продемонструвати якусь поміркованість, то "Ісламська держава" не має обмежень. Вони атакуватимуть і "Талібан", і цивільних, і працівників гуманітарних організацій, які діятимуть в Афганістані. Вони створюватимуть максимальний хаос, наскільки це можливо, аби дестабілізувати ситуацію", – переконаний фахіваць.

 

На його думку, бойовики "Ісламської держави" продовжуватимуть, згідно з новою стратегією останніх місяців, аткакувати у великих містах цивільне населення. Водночас таліби, не зважаючи на відносно невелику кількість терористів "ІДІЛ", не зможуть ліквідувати їх самотужки.

 

"До цього ефективно проти "Ісламської держави" в Афганістані діяли американці разом з афганською армією. Крім того, американці навіть допомагали талібам боротися з "Ісламською державою" в минулому році. Але американців зараз не буде, афганської армії так само немає, а один "Талібан" не здатен до цього. Тобто вони не зможуть, по-перше, контролювати віддалені райони, в яких діє "Ісламська держава", по-друге, вони не зможуть повністю контролювати столицю. Кабул – це багатомільйонне місто, і там дуже складно виявити 200 людей, які захочуть підірвати себе і атакувати цивільних. Тим паче, за умови, що таліби робитимуть це самостійно. У них немає технологічних засобів, досвіду боротьби проти таких терористів. Тому я думаю, що війна триватиме", – зауважив Кореньков.

 

Читайте також: Олександр Кореньков: "Призначення Хакані відповідальним за безпеку в Кабулі свідчить про те, що таліби не намагаються йти до примирення та інклюзії в уряді, а діють за найгіршим сценарієм"

 

Експерт підкреслив, що найнебезпечніішим у цій ситуації є те, що зі зменшенням популярності талібів, насамперед серед молодих радикалів у своїх лавах, проєкт "Ісламської держави" ставатиме для них дедалі привабливішим. "У "Талібану" багато молоді, яка хоче продовжити війну. Яка воює не за те, щоб сісти в президентське крісло, а щоб побудувати величезну державу, а може навіть і всесвітній халіфат. Саме на цих радикалів спрямована пропаганда "Ісламської держави". Якщо таліби далі йтимуть на компроміси: працюватимуть з американцями, залучатимуть до уряду жінок, то дедалі більше радикалів переходитимуть на бік "Ісламської держави", а це означає затяжний конфлікт", – резюмував Олександр Кореньков.