Олександр Черненко: На найближчих виборах врахувати реформу місцевого самоврядування не вдасться

5 Червня 2015, 22:35

На найближчих виборах жодним чином не вдасться врахувати реформу місцевого самоврядування. Про це «Українському тижню» розповів співавтор одного із законопроектів про місцеві вибори, колишній очільник Комітету виборців Олександр Черненко.

За його словами, якщо керуватися положеннями чинного Основного Закону, то вибори потрібно проводити 25 жовтня.

"І подобається нам це чи ні, ми маємо виконувати цю реформу. Логічно, що навіть коли конституційну реформу підтримають іще на цій сесії 226 голосів, потім – КС, і 300 голосів буде у вересні, ми не встигнемо. Адже виборча кампанія має розпочатись наприкінці серпня – на початку вересня. Тому, з одного боку, виборче законодавство визначає спосіб обрання, а Конституція – повноваження. Згадувати їх відірвано не зовсім правильно, але ставити в залежність одне від одного – теж. Ми кажемо, що паралель має пройти з децентралізацією, але навіть якщо у вересні (у що я мало вірю, але теоретично припускаю) ми вносимо зміни до Основного Закону, це не означає, що децентралізація закінчилася, вона на цьому тільки почалась. І зміни до кількох десятків законодавств, і т. ін. Фактично від внесення змін до Конституції до завершення цього процесу потрібен рік-півтора, а то і два. Тому відкладати вибори неправильно", – наголосив Черненко.

"Отож прийнято рішення йти на них; ці процеси відбуватимуться паралельно, і ще обговорюється така думка (яку я в принципі підтримую), щоб провести приблизно через два роки нові перегони, коли остаточно оформиться децентралізація. Але виникає інша проблема: якщо об’єднуються територіальні громади, у них мають відбутись перші вибори, більше того, якщо якесь село приєднується до Києва, це нова громада, а значить і нове голосування. Це стає однією громадою, і вибори проводяться не тільки в цьому селі, а й у ній усій. І в нас виходить така ситуація, що ті громади, які до виборів не встигли об’єднатися, опісля вже не захочуть цього робити. І чи забажають новообрані ради, мери та сільські голови – теж питання", – розповів експерт.

"Хоча громада може сама це санкціонувати, технічно реалізувати без них дуже складно. Він тільки-но переміг на виборах, а тепер йому потрібно йти на об’єднання, на нову електоральну кампанію. І зрозуміло, що після народного волевиявлення цей процес об’єднання громад припинятиметься саме через небажання змагатися за голоси знову. Якщо ми за новими положеннями Конституції запишемо, що через два роки будуть нові перегони, то вони ще рік потягнуть із цими об’єднаннями, а потім усе одно вибори не за горами, на них треба буде йти. Це стимулює. І, знову ж таки, це лише варіант, що обговорюється, а як буде насправді, я не знаю", – наголосив Черненко.

Повний текст інтерв’ю з Олександром Черненком читайте у черговому номері журналу «Український тиждень»