У жорнах свавілля опиняються нелояльні до окупаційної «влади» жителі півострова, зокрема кримські татари, яких Москва, йдучи второваною дорогою, намагається зробити терористами, й екстремістами — за прикладом Північного Кавказу. Тобто своїми безпрецедентними діями вона хоче спровокувати народ на будь-які дії, аби була причина на «законних» підставах придушити невдоволених.
Щоб потрапити сьогодні до Криму, навіть людині з тамтешньою пропискою, але з українським паспортом тепер доведеться проходити через принизливу процедуру — заповнювати міграційні картки. Окрім того, кримчанина відводять убік і детально розпитують, де був, що робив в Україні.
У Кримській правозахисній групі ці дії РФ розглядають як примус до громадянства. Таким чином створюються умови, у яких люди вимушені отримувати російські паспорти, щоб безперешкодно залишатись у себе вдома, на півострові, інакше термін їхнього перебування там «влада» обмежить 90 днями.
А в самому Криму тільки за останній день у Медведівці Джанкойського району представники ФСБ та поліція влаштували справжній рейд житлами людей. Провели збір особистих даних усіх місцевих чоловіків, узяли відбитки пальців, пояснюючи це тим, що село в прикордонній зоні.
Читайте також: Ґульнара Бекірова: «І ті, хто лишився в Криму, і ті, хто поїхав, перебувають у становищі, якому не позаздриш»
Водночас в іншому районі Криму, в Щебетівці, що неподалік Коктебеля, вранці в дім дочки уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу народного депутата України Мустафи Джемілєва — Ельзари Абдулжелілової прийшли працівники Федеральної міграційної служби. Метою їхнього візиту нібито був паспортний контроль. Вони запропонували всім мешканцям будинку пред’явити паспорти. Однак особливий акцент зробили на онукові Джемілєва Еролі, який навчається на Кіпрі, а до Криму прибув на канікули. Раніше, коли він перетинав «кордон» на шляху з Херсона до Криму, його на дві години затримала прикордонна служба ФСБ.
Переглянувши й переписавши документи, представники ФМС поїхали, але потім троє з них повернулися, зокрема «спеціаліст-експерт по Республіці Крим» Наталія Пономарьова та капітан поліції Коктебеля Алі Фазілов. Вони почали настійно вимагати, щоб Ерол поїхав із ними для з’ясування якихось питань. Юнак категорично відмовився, заявивши, що всі пояснення й поїздки будуть лише після прибуття адвоката. Тільки-но про все це стало відомо в селі, як до будинку почали під’їжджати місцеві жителі та активісти, що й завадило незаконним діям «правоохоронців» і змусило їх забратися. Причому один із представників «влади» пригрозив, мовляв, вони можуть повернутись і «по-іншому».
Зараз активісти мають намір організувати чергування в будинку й надати сім’ї юридичну допомогу для оскарження протиправних діянь «влади».
Читайте також: Крим: Блокуємо далі…
Сам Мустафа Джемілєв вважає, що цей інцидент пов’язаний із його «заочним», віртуальним арештом у Криму. Інакше кажучи, чиниться психологічний тиск у найкращих традиціях Кремля.
Уже в Сімферополі того ж таки дня, 2 лютого, відбувся розгляд апеляційної скарги щодо обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою Муєдіну Альвапову, якого заарештували 23 січня в Алупці й нібито підозрюють у підпалах автомобілів. Причетність молодого чоловіка до підпалів не встановлена, проте окупаційний «Верховний суд Криму» постановив залишити чинним рішення Ялтинського міського суду, тобто обрання запобіжного заходу у вигляді утримання Альвапова під вартою. Усе це робиться навмисне, бо ж сім’я обвинуваченого громадянськи активна, постійно брала участь у різних суспільно-політичних акціях. Є припущення, що саме через політичні погляди молодого чоловіка та його брата, який нині перебуває в материковій Україні, переслідують «правоохоронці».
Читайте також: Чи є перспективи? Крим і чинна влада в Україні…
А ще для посилення контролю над нелояльними до окупантів жителями до кінця року в Криму з’явиться «Єдіноє рєєстровоє войсковоє казачьє общєство». Нині відбувається процес його формування. До складу цієї структури ввійдуть кримський та севастопольський «казачьі» округи, в яких налічується загалом понад 5 тис. осіб. Вирішивши, що вони охоронці порядку, «казакі» торік у грудні вже влаштували рейд обійстями кримських татар у селі Долинка, нібито в пошуках «вандалів» та «екстремістів». Причина візиту: напередодні місцеву автобусну зупинку невідомі розфарбували в кольори українського прапора. Чоловік, який називав себе «казачьім атаманом», стверджував, що перевірка проводилася для захисту самих-таки кримськотатарських жителів села. Причому «казакі» зупинялися біля тих будинків, де були вивішені кримськотатарські прапори.