Окупація Криму в 2014 році. Що сказали свідки у справі про держзраду Януковича

8 Лютого 2018, 14:25

У Оболонському райсуді Києва відбувається розгляд провадження про державну зраду колишнього президента України Віктора Януковича. У ході судових засідання 7 та 8 лютого, сторони обвинувачення та захисту допитали свідків у справі, а саме – помічника екс-представника України в Радбезі ООН Андрія Цимбалюка, колишнього главу Служби безпеки України Валентина Наливайченка, екс-очільника Міноборони Ігоря Тенюха та колишнього командувача Військово-морських сил Сергія Гайдука.

 

Зокрема, вищезазначені особи розповіли про захоплення Росією Криму, а також про дії української влади та військового керівництва.

 

Тиждень.ua зібрав нові заяви свідків у справі про держраду Януковича.

 

 


 

Свідчення Цимаблюка

 

 

Помічник колишнього постійного представника України в Радбезі ООН Андрій Цимбалюк заявив, що в лютому 2014 року російські військові підрозділи без розпізнавальних знаків незаконно втрутилися на територію Криму. За його словами, на півострів приземлилися близько 10 літаків Іл та 14 вертольотів з російськими військовими.

 

Він також розповів, що 28 лютого 2014 року на засіданні Радбезу ООН Україна поінформувала міжнародну спільному про початок захоплення Криму. Натомість 3 березня на засіданні Радбезу, яке було скликано за ініціативи Москви тодішній представник РФ Віталій Чуркін продемонстрував звернення Януковича до російського президента Владіміра Путіна, у якому закликав ввести російські війська в Україну. Цимбалюк висловив переконання, що цим листом Росія намагалася легітимізувати вторгнення своїх військ в Україну.

 

Він наголосив, що дії РФ наприкінці лютого 2014 року порушили норми міжнародного права, а також договір про дружбу між Україною і Росією, Будапештський меморандум та статут ООН.

 


 

Свідчення Наливайченка

 

 

Колишній голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що в 2010 році, з приходом екс-президента Януковича до влади, була розпочата підготовка бази для російської агресії в Україні та окупації. За його словами, у цей час почалися призначення на керівні посади СБУ людей, які співпрацювали зі спецслужбами Росії, а також була відновлена угода з ФСБ в Криму.

 

"Факт здачі України почався з Харківських угод. Вони повернули ФСБ Росії в Крим, хоча я в 2009-му домігся виведення їх з Криму. Було зрозуміло, що вони готувалися до окупації і анексії", – зазначив він.

 

Крім того, Наливайченко повідомив, що взимку 2013-2014 в Україну приїжджали російські генерали ФСБ, а також помічник президента РФ Владіслав Сурков.

 

У  ході допити екс-глава СБУ заявив, що окупація Криму почалася 20 лютого 2014 року.

 

"Окупація проводилася в основному силами Чорноморського флоту в кількості 24 тисяч чоловік. Друге – контрактниками. Третє – колаборантами. Ще одна складова – сепаратистські організації, які виступили п'ятої колоною", – сказав він.

 

Наливайченко переконаний, що їхньою метою було взяття під контроль СБУ та інших правоохоронних органів. Зокрема, у Севастопольському СБУ проводилися збори спільно з ФСБ, де їм ставили ультиматум – переходити на службу в ФСБ. Проводив їх керівник тодішнього СБУ Петро Зима. Згодом стало відомо, що керівництво української спецслужби на півострові перейшло під пряме розпорядження ФСБ. Водночас кримська поліція передала російському спецназу зброю, унаслідок чого було захоплено адміністративні будівлі Криму, зокрема парламент.

 

"У ніч з 22 на 23 лютого я вже бачив у Криму російську військову техніку. Я підтверджую, що я тоді з Аваковим побував в держрезиденції біля Ялти, де повинен був перебувати Янукович. Його там не було. Тоді вже була розпочата повномасштабна окупація", – наголосив він.

 

Наливайченко додав, що на його наказ повернутися на материкову частину вийшло близько 20% особового складу СБУ.

 

 

Про Майдан

 

Крім того, Наливайченко повідомив, що в 2014 році на Майдані бачив російських спецпризанченців.

 

"Неодноразово, починаючи з початку лютого, майже кожну ніч проти нас виставляли спецназ озброєний, одягнений добре, знаряджений, з пізнавальними ознаками "Беркуту", українських спецпідрозділів. Крім того, я підтверджую, що серед них знаходились переодягнені спецпризначенці з Російської Федерації. Вони збирались біля Жовтневого палацу. Шеврони російські накривали зверху українським спецодягом, який видавався за розпорядженням вашого підзахисного керівником внутрішніх справ на той час Захарченком (Віталієм – ред.)", – розповів він.

 

За його даними, снайпери мали портрети людей, яких треба знищити.

 

"Те, що були роздані портрети на знищення – я називаю таких громадян. Дмитро Ярош. Підтверджую, був такий портрет у снайперів. Щодо інших – хай озвучує Генпрокуратура під час обвинувачення", — підсумував Наливайченко.

 


 

Свідчення Тенюха

 

 

Колишній виконувач обов'язків міністра оборони Ігор Тенюх заявив, що процес "здачі Криму" почався з приходом Януковича. Тоді влада цілеспрямовано намагалася послабити українських військових в Криму. Зокрема, за допомогою "кадрових чисток", скорочення чисельності флоту, розформування військових комісарітів, укомплектування ВМС контрактниками-мешканцями Криму, а також заміни проукраїнських офіцерів на проросійських. Водночас земля під будівництво віддавалися офіцерам РФ, у яких зарплата була набагато вище, ніж в українських.

 

За його словами, до силового варіанту захоплення півострова Москва перейшла після того, як Україна відмовилася вступати в Митний союз. Так, 20 лютого почалося блокування військових частин в Криму.

 

Тенюх зазначив, коли Росія почала перекидати свої війська, тодішній начальник Генштабу ЗСУ Юрій Ільїн віддав наказ не приводити Військово-морські сили України в бойову готовність і почав співпрацювати з Росією. Крім того, Ільїн схиляв українських військових до державної зради.

 

"Ільїн тоді тричі схиляв до зради начальника Академії Військово-морських сил Гончаренка, щоб він перейшов на бік Росії. Це офіційно. Після десятих чисел. Я відповідаю за свої слова", – сказав Тенюх.

 

За його даними, з 12 тисяч військових ВМС 10 тисяч перейшло на сторону Росії.

 

Екс-очільник Міноборони також повідомив, що армія була приведена в повну бойову готовність лише 27 лютого 2014 року, коли він заступив на посаду. За його словами, тоді почалися навчання на полігонах під назвою "Весняна злива". Однак з 20 тисяч військових, які повинні були бути готові, реально були готові лише 6 тисяч.

 

Крім того, Тенюх розповів, що наполягав на введення воєнного стану та негайному ухваленні рішення щодо приведення ЗСУ в повну бойову готовність з використанням бойової авіації, а саме – штурмової і бомбардувальної.

 

"Мій план полягав у тому, щоб йти на прорив (у Криму). Так, це війна, але іншого шляху не було", – говорить він.

 

Однак відповідного дозволу він не отримав.

 


 

Свідчення Гайдука

 

 

Колишній командувач Військово-морських сил України Сергій Гайдук назвав окупацію Криму наслідком тих процесів, які відбувалися в країні. Зокрема, Росія довгий час не визнавала передачу Криму Україні, а також дислокація флоту РФ та інформаційний вплив всередині АРК.

 

Однак причинами початку вторгнення російських військових на півострів, за його словами, були події на Майдані в 2014 році.

 

Гайдук розповів, що військові РФ прибули на півострів різними шляхами: за допомогою транспортної авіації, за допомогою десантних кораблів ЧФ, Балтійського і Північного флоту РФ, а також за допомогою поромної переправи. Так, до Криму стягувалися війська Південного військового округу РФ. Колишній очільник ВМС переконаний, що в той час, ЗСУ повинні були розпочати антитерористичну операцію зі звільнення півострова.

 

Натомість уже 27 лютого військовими РФ були захоплені адмінбудівлі Криму, а наступного дня  були знищені всі документи бойового застосування, зокрема, карти, бойові розпорядження, а також засоби спецзв'язку. Однак "інтенсивніше процес пішов 3-6 березня".

 

"Групи, які блокували військові частини складалися з цивільного населення з транспарантами і гучномовцями. Там також були переодягнені козачки, потім з'явилися військовослужбовці без відзнак. Належність військовослужбовців визначила розвідка, ми їх ідентифікували як 810 бригаду 45 полку ВДВ РФ. За даними розвідки це була 76 дивізія ВДВ РФ. Також блокувалися берегові частини", – додав він.

 

Попри це, Гайдук наголосив, що українські військові до 25 березня 2014 року продовжували чинити опір загарбникам.

 


Нагадаємо, Генеральна прокуратура звинувачує Януковича у державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу.