Анна Бабінець журналіст

Огризко як привід

ut.net.ua
7 Березня 2009, 00:00

 

Верховна Рада 250-ма голосами звільнила чільника Міністерства закордонних справ Володимира Огризка. Формальним приводом для виклику міністра до парламенту стало рішення Гаазького суду щодо острова Зміїний. Згідно з ним Україна втратила території з покладами нафти та газу на користь Румунії. У своєму звіті пан Огризко називав рішення суду мудрим, хоча в Гаазі прямим текстом казали про слабкість позицій українського МЗС у цьому процесі.
 
Проте «катування» Огризка у ВР у вівторок скидалося на планове. Коли дипломатичні поразки перетворюються на своєрідну стратегію держави (згадаймо «лист трьох» до НАТО, захопливу історію з ПДЧ, позицію щодо Грузії, газові перемовини), ще один промах істотно нічого не змінює (Детальніше про зовнішньополітичні орієнтири – на стор. 18-20).
 
Перед голосуванням у кулуарах прогнозували, що відставку підтримають лише регіонали та комуністи. Але до опозиціонерів долучилися 49 бютівців, і місце головного дипломата країни звільнилося.
 
Ті з бютівців, хто підтримав відставку, апелювали до «демократичної атмосфери у фракції». Ті, хто не голосував, говорили про розкол у БЮТ. Проте всі розуміли, що без погодження з лідером Юлією Тимошенко демарш третини фракції неможливий. Один із бютівців-«опор­­туністів» розповів Тижню, що 19 депутатів голосували зі вказівки Андрія Портнова (який є прихильником коаліції БЮТ із Партією регіонів), ще 30-х просила особисто прем’єрка.
 
«Нового міністра МЗС найближчим часом не буде – всі кандидатури, які подасть президент, не пройдуть у ВР. Тимошенко вигідно, щоб Ющенко залишився без свого міністра. Тоді зовнішню політику замкне на собі віце-прем’єр Григорій Немиря», – розповів один із бютівців. Немиря є «провідником» пре­м’єрки у світ. Під час надто важливих зустрічей Тимошенко з іноземцями пан Немиря виступає її особистим перекладачем.
 
Ще одна стратегічна перемога прем’єрки: Тимошенко подала сигнал ПР, що співпраця знову можлива. Зараз і нашоукраїнці, і деякі бютівці кажуть, що після такої зради нинішня «коаліція трьох» припинить існування. Очевидно, це первинний шок тих бютівців, які не знали про плани прем’єрки.
 
Та, швидше за все, коаліція залишиться в теперішньому складі, проте спільні голосування БЮТ і ПР відтепер знов можливі. Діапазон спільних інтересів цих фракцій якнайширший: від відставки президента (до речі, цього тижня ВР подолала вето глави держави на закон, який робить можливим імпічмент) до внесення змін до Конституції щодо повноважень прем’єра та президента (за домовленості, наприклад, що Янукович буде президентом зі зменшеними повноваженнями, а Тимошенко – прем’єром зі збільшеними).
 
Отже, найближчим часом можна очікувати посилення емоційних настроїв у лавах БЮТ із різних питань. Адже, як прокоментувала голосування за відставку керівника МЗС Юлія Тимошенко, «49 депутатів просто не стримали емоцій».