Огляд InformNapalm: російська техніка на Донбасі та «як рахувати перемир’я»?

Світ
2 Серпня 2019, 11:51

«Бінарне перемир’я»

Минуло 10 діб із часу оголошення нового перемир’я, яке почалося з 00:01 21 липня 2019 року. Цього тижня волонтери InformNapalm вирішили оцінити його результати та проаналізувати кількість обстрілів російськими окупаційними військами підконтрольної Україні території на Донбасі. Моніторинг повідомлень про обстріли в соцмережах та інсайдерські дані завжди перевищують дані офіційної статистики. Тому для вибірки було вирішено порівняти виключно офіційну статистику СММ ОБСЄ та зведення прес-центру ООС, розмістити їх у хронологічному порядку й виявити певні тенденції за період першого тижня дії перемир’я, тобто з 21 по 27 липня.

Результати стали неочікуваними, бо логічно було б вважати, що СММ ОБСЄ подаватиме меншу кількість обстрілів, ніж прес-центр ООС. Адже інформація до штабу операції, яку проводять українські військові, стікається від усієї лінії розмежування, тому кожен обстріл українських позицій мав би заноситись у звіт. Проте на практиці, як з’ясувалося, усе навпаки. Крім того, прес-центр ООС, подаючи інформацію про обстріли, проявляє цікаву тенденцію «бінарного підрахунку»: від дня до дня вони фіксували то одне порушення режиму тиші на добу з боку бойовиків, то нуль порушень. За тиждень вийшов такий бінарний код: 1010101. Ця послідовність зображена на графіку. Детальніше можна розглянути її та порівняти з таблицею тут.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після оприлюднення цих даних із 1 серпня у звітах ООС та МОУ відбулися значні зміни. Тепер у них стали подавати вже десятки обстрілів на добу. Нині невідомо, чи це збіг обставин, чи все ж таки InformNapalm вдалося через тиск із боку інформаційних волонтерів переконати прес-службу ООС, що не варто намагатися видавати умовне перемир’я за майже мир і якщо окупаційні війська активно застосовують зброю, то не треба писати у звітах одиниці або нулі та грати в піддавки. Щоб наші захисники могли адекватно відповідати на порушення тиші та ворожі обстріли, прес-службі ООС потрібно офіційно повідомляти про них, не занижуючи дані, тоді й дипломатична позиція України в темі перемовин та перемир’я буде сильнішою. 

Також цього тижня волонтери проаналізували окремо звіти СММ ОБСЄ на тему фіксації озброєння та військової техніки на окупованих територіях. З 00:01 21 липня БПЛА СММ фіксують танки, реактивні системи залпового вогню, гаубиці, зенітні ракетні комплекси, розміщені з порушенням ліній відведення. Збройні формування російських окупаційних сил далі переміщують важке озброєння окупованою територією та ховають військову техніку між домівками цивільних, будують нові вогневі позиції. Найбільше порушень зафіксовано в Луганській області. Російська Федерація не припинила постачання пального на окуповану територію і робить це через неофіційні пункти перетину кордону. Усі наведені факти вказують, що Росія використовує «перемир’я», щоб підготувати свої гібридні війська для активних бойових дій.

 

Російський комплекс радіорозвідки «ТОРН» уперше потрапив на відео на окупованому Донбасі

Цього тижня волонтери InformNapalm також оприлюднили відео, у якому зафіксовано новітній російський комплекс радіорозвідки «ТОРН». Унікальне відео передали волонтерам мешканці окупованого міста Макіївка (Донецька область) ще взимку 2019-го, проте з метою убезпечення свідків було ухвалено рішення спочатку використати інформацію в інтересах розвідки й тільки тепер її оприлюднити як черговий доказ російської військової присутності на Донбасі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нагадаємо, що волонтерам InformNapalm не раз вдавалося ідентифікувати російський комплекс «ТОРН» на Донбасі, починаючи з 2015 року. Вони знаходили фото техніки в профілях бойовиків, проводили геолокацію та публікували координати розміщення цих комплексів біля Донецького аеропорту та на військовій базі бандформування «Спарта» в Донецьку. Проте саме на відео комплекс потрапив уперше.

Цікаво, що 10 лютого 2019-го у звіті Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ також з’явилася інформація, що новітній російський комплекс радіорозвідки «ТОРН» на шасі вантажівки КамАЗ був помічений поблизу житлового будинку в Новогригорівці. А в липні 2019 року в мережі з’явилося відео, як один із підрозділів ЗСУ знищив комплекс радіорозвідки «ТОРН» поблизу населеного пункту Майорове (Донецька область). Поки що невідомо, чи був це той самий «ТОРН», який помітили і мешканці Макіївки, і спостерігачі СММ ОБСЄ, чи це різні машини. Проте, за повідомленнями InformNapalm, відомо, що на Донбасі діє не менше ніж чотири групи кадрових російських військових, які працюють на цих комплексах радіорозвідки.

Отже, російські окупаційні війська далі обстрілюють українських військових, а хитке перемир’я використовується для обладнання нових позицій, переміщення російської техніки та постачань пального з РФ для танків й іншого озброєння. Місцеві мешканці на окупованих територіях час від часу також повідомляють про сучасні зразки російської техніки, які помічають на вулицях своїх окупованих міст. Проте є ризик життю та здоров’ю мирних мешканців, які передають розвідувальну інформацію про окупантів, саме тому ці дані подаються в ЗМІ дозовано, коли життю інсайдерів не загрожує небезпека.

Автор:
InformNapalm