Огляд InformNapalm: обстріли на Донбасі та річниця російської агресії проти Грузії

Світ
8 Серпня 2019, 18:27

Ідентифікація російських військових, які брали участь у війні проти Грузії 2008 року

8 серпня 2019 виповнилось 11 років з дня початку російської військової агресії проти Грузії. Хоч гаряча фаза російсько-грузинської війни тривала лише 5 діб, але повзуча окупація грузинської території не припиняється і до цього часу. 11 років тому соціальні мережі ще не були настільки поширені і популярні, а селфі та фото з місць бойових дій ще не так активно викладалися російськими військовими в Інтернет. Проте часи змінюються і архівні фото, зроблені ще не на сучасні смартфони, а на старі фотокамери виринають на соціальних сторінках тих, хто виконував злочинні накази і як окупант прийшов у Грузію.  Конвенція ООН, прийнята у 1968 році, каже, що у воєнних злочинів не має терміну давності, тому волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm продовжують збирати та публікувати дані російських військовиків, які засвітилися у війні проти грузинського народу.

До річниці агресії РФ проти Грузії на сторінках сайту спільноти InformNapalm вийшло одразу два дослідження. Перше – це викриття 200 російських військовослужбовців, 185 офіцерів та 15 солдат і сержантів зі складу 7-ї російської окупаційної бази в Абхазії (військова частина №09332). 

Саме військовослужбовці цієї окупаційної бази ставали фігурантами більш ніж 30 досліджень InformNapalm, в яких викривалась їх участь в бойових діях в Україні та Сирії. У розслідуваннях були представлені незаперечні докази участі в бойових діях на Донбасі не тільки окремих військовослужбовців, а і цілих штатних підрозділів цього військового з'єднання. Тому розгляд цієї теми не тільки цікавий в контексті пошуку тих, хто воював проти Грузії, а і тих, хто ще донедавна продовжив виконувати злочинні накази вже на окупованій Росією частині території України.

Друге дослідження, яке було оприлюднене 8 серпня, викриває дані військовослужбовців 417 окремого розвідувального батальйону (військова частина №55034), який входить до складу 42-ї мотострілецької дивізії ЗС РФ.

У фокус цього дослідження потрапили саме старі фотографії, які розміщували на своїх сторінках в соцмережах «Вконтакті» та «Однокласники»  російські військовослужбовці. Окупанти фотографувались не тільки на фоні дорожніх знаків, які дозволяють чітко визначити  місцевість, але і біля трофейних всюдиходів «Лендровер», які були захоплені в ході гарячої фази 5ти денної війни 2008 року.

За 11 років мало що змінилося, російські військові продовжують виконувати злочинні накази Кремля і ті ж військові частини, які були задіяні у війні проти Грузії, вже виконують завдання гібридної агресії на українському Донбасі. На відміну від Грузії, вони роблять це більш приховано, але періодично потрапляють у тенета волонтерів-розвідників.

 

Різниця кількості обстрілів між звітами ОБСЄ та ООС скоротилась на 48%

У минулому тижневому огляді InformNapalm були розглянуті «аномалії», які волонтери помітили у звітах ООС, порівнюючи їх зі звітами СММ ОБСЄ.  Складалося враження, що прес-центр Операції об’єднаних сил свідомо занижував кількість обстрілів з боку гібридних окупаційних військ РФ, починаючи  з 21 липня – дня оголошення нового безстрокового перемир’я. Це стало наочно видно при порівнянні зі звітами ОБСЄ. Різниця в оцінках сягнула 80% і навіть коли у звітах міжнародних спостерігачів зазначалися порушення з боку підконтрольних РФ бандформувань, то український штаб продовжував наголошувати, що порушень не було. Публікація цього порівняльного аналізу спричинила значний суспільний резонанс, після якого ситуація раптово значно покращилась і на декілька днів ООС буквально йшов зі звітами ОБСЕ, але наприкінці другого тижня перемир’я знову спостерігається тенденція до спаду і тепер в ООС офіційно подають на 32% менше даних про обстріли українських позицій ніж про це каже ОБСЄ.

Волонтери InformNapalm зробили порівняльну таблицю та інфографіку за результатами другого тижня моніторингу, який наочно відображає як вплив громадянського суспільства та розголос у ЗМІ не дозволяє посадовцям занижувати дані про обстріли з боку бойовиків підконтрольної Україні території. Жодне політичне рішення не має впливати на реальну оцінку ситуації і видавати бажане перемир’я за дійсне.

Також на цьому тижні волонтери помітили, що президент РФ Володимир Путін після телефонної розмови за ініціативою президента України Володимира Зеленського щодо порушення перемир’я використав цей дзвінок в інтересах російської пропаганди.  Ці спонтанні перемовини дозволили Росії зіграти арбітра, замість відповіді за свої дії як стороні конфлікту на Донбасі.

Все це не додає оптимізму, але демонструє, що громадянське суспільство в Україні не тільки може, але і має реагувати як на спроби «примушення до миру» з агресором, який продовжує обстріли та терор проти України, так і на спроби легалізувати РФ в якості впливового консультанта, а не окупанта, який власне і веде агресивну війну проти нашої країни. Схоже, що офіційний Київ поки не зрозумів, що таке гібридна війна Москви і що закінчити її можна тільки перемогою або поразкою і кроки на зустріч інтересам агресора не сприяють досягненню омріяної перемоги.

 

Автор:
InformNapalm