Огляд InformNapalm: контрабанда для ЧФ РФ та третина «глухих обстрілів»

Світ
16 Серпня 2019, 13:38

Розкрили як працює англомовна версія офіційного сайту Міністерства оборони України та дослідили, що прес-центр ООС і на третьому тижні умовного перемир’я продовжує «чути та бачити» на третину менше обстрілів з боку агресора ніж ОБСЄ.

 

Контрабанда нафти у Крим для ЧФ РФ, «херсонська Феміда» та друзі Віктора Медведчука

На цьому тижні міжнародна спільнота InformNapalm випустила гучне дослідження, в якому волонтери спробували зв’ясувати, чому 13 серпня Херсонський міський суд відмовив у задоволенні клопотання Служби безпеки України та Прокуратури АР Крим про арешт судна «Мрія» (MRIYA), яке, за даними слідства, в червні 2015 року було залучено до контрабанди нафти. Відомо, що цей танкер тоді мав назву  «Вілга» (Vilga) і постачав паливо у Севастополь на окуповану територію для потреб Чорноморського флоту Російської Федерації. 

 

Волонтери знайшли відомості про танкер MRIYA (IMO: 9109811, MMSI: 272791000) у реєстрах міжнародного судноплавства, і за допомогою відкритого ресурсу MarineTraffic визначили, що наразі судно перебуває на причалі в Херсоні. Власне 10 серпня на ньому було проведено обшуки прокуратурою. Вказаний танкер має цікаву історію: в період з 2013 по 2019 роки він декілька разів змынював свої прапори, ходив під прапором РФ,  Коморских островів, Сьєра-Леоне та України. Власником судна є українська компанія Felina Development Lp, сліди якої знайдені також у реєстрах Великої Британії. Її керівником виступає Петро Белз. За даними досліджень журналістів програми «Наші гроші», Белз має певні бізнесові стосунки з Віктором Медведчуком. Саме ці зв’язки та вплив і можуть бути причиною такої поведінки суддів, які відмовляють у клопотанні СБУ та Прокуратури щодо арешту вказаного судна – підкреслюють дослідники.
В будь-якому випадку оприлюднені дані можуть допомогти «прозріти» сліпій херсонській Феміді і судно все ж таки, можливо, буде заарештовано.

 

«Do you speak English?», – волонтери змусили офіційний сайт МО України відновити роботу англомовної версії

 

Рівно тиждень тому волонтери InformNapalm видали велике дослідження, в якому порахували наскільки активно офіційний сайт Міністерства оборони України видавав англомовні матеріали протягом всього періоду війни, з 2014 по серпень 2019 року. Зробити такі незвичні підрахунки волонтери вирішили після того, як помітили, що протягом 30 діб, починаючи з 9 липня офіційна версія сайту зовсім не видала жодної публікації англійською мовою, а загалом за період війни побила історичний мінімум виходу матеріалів та демонструвала постійне зниження починаючи з квітня цього року.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: обстріли на Донбасі та річниця російської агресії проти Грузії

 

Одразу після виходу дослідження, темпи виходу англомовних матеріалів почали відновлюватись. Разом з цим, було помітно, що критика та зауваження волонтерів були враховані, бо крім перекладів новин з’явилися коротенькі повідомлення з щоденних зведень з зони ООС, які до цього тривалий час зовсім не публікувались. За 7 діб, які минули з дня публікації критичного дослідження та інфографіки українською та англійською мовою, станом на 15 серпня на офіційному сайті Міністерства оборони вийшло вже 24 публікації, що загалом перевищує поріг, який було досягнуто у травні, червні та липні 2019, де було видано 24, 15 та 9 публікацій відповідно за кожний вказаний місяць.
 

 

Інформаційна складова грає важливу роль у сучасній війні. Інформування західної аудиторії про перебіг агресії РФ на сході України дуже важливе. На це постійно вказують як українські високопосадовці, так і офіцери та генерали. Тому громадський контроль, який таким чином здійснили волонтери, безумовно, впливає і на виконання Міністерством оборони функцій зі стратегічних комунікацій, на які чиновники постійно звертають увагу на круглих столах, семінарах та в інтерв’ю, проте забувають, що їх треба постійно втілювати на практиці.

 

Читайте також: Огляд InformNapalm: російська техніка на Донбасі та «як рахувати перемир’я»?

 

ООС продовжує вказувати на 30% менше даних про обстріли з боку російського агресора на Донбасі, ніж про це пише ОБСЄ

 

Минув третій тиждень так званого перемир’я, яке почалось з 21 липня в зоні проведення Операції об’єднаних сил на Донбасі. 13 серпня Секретар РНБО Олександр Данилюк визнав зрив «перемир’я» на Донбасі, але при цьому він висловив сподівання, що інтенсивність обстрілів з боку окупантів буде меншою. Він також зазначив, що з кінця липня військові вказували, що ворог нібито значно зменшив кількість обстрілів і були періоди коли обстрілів «зовсім не було». Волонтери InformNapalm не поділили такий оптимізм та дані щодо протікання «перемир’я». Вони нагадали, що за перший тиждень у зведеннях ООС вказувалось на 80% менше обстрілів з боку ворога, ніж про це писали у звітах ОБСЄ, а після оприлюднення цих даних за другий та третій тиждень «перемир’я» розрив скоротився до 32% та 31% відповідно.
Деталізована таблиця та порівняння опубліковані в дослідженні волонтерів.
 

 

Загалом ситуація на непідконтрольній території України, яку відображають у своїх звітах розвідники залишається напруженою. Російські гібридні війська використовують «перемир’я» для посилення своїх позицій та підготовки до активних наступальних бойових дій. Бажання української влади видати бажане «перемир’я» за дійсне дуже небезпечне тим, що яким би пухнастим кроликом вони не намагалися б уявляти противника, на ділі він залишається удавом. Насправді ворог і не думає припиняти свою агресію. Волонтери продовжують здійснювати громадський контроль та допомагають українським посадовцям діяти в рамках реалій інформаційної війни, спонукають активніше працювати в сфері стратегічних комунікацій та казати більше правди про обстріли з боку ворога.

Автор:
InformNapalm