Огляд арабських ЗМІ. Як міграційну кризу в Східній Європі сприймають на Близькому Сході

Світ
16 Листопада 2021, 17:25

На кордоні між Білоруссю та Польщею відбувається протистояння, спричинене тим, що Мінськ привіз із Іраку кілька тисяч біженців, переважно курдів, та спрямував їх на кордон з ЄС. Польща закрила кордон та стягнула до нього значні сили, а станом на 16 листопада там відбуваються зіткнення із застосуванням сльозогінного газу, водометів з боку польських сил та, за повідомленням Міноборони Польщі, світлошумових гранат з білоруського боку.

Катарський канал аль-Джазіра вважає, що мотивацією керівництва Білорусі ініціювати міграційну кризу є створення ефективного інструменту тиску на ЄС. У виданні переконані, що Аляксандр Лукашенка має намір з часом ліквідувати обтяжуючі для нього та його оточення наслідки наростаючої кризи з Заходом. Канал нагадує, що криза почалась з невизнання Європою виборів у Білорусі 2020 року та засудження розправи над білоруською опозицією. Новою віхою стала примусова посадка лайнера RyanAir для затримання опозиційного журналіста Рамана Пратасєвіча у травні 2021 року. Після цих подій численні авіакомпанії скасувала рейси через повітряний простір Білорусі, а вищі чини країни опинились під санкціями.

Також аль-Джазіра підкреслює роль Росії в нинішній кризі. “…Білорусь користується достатньою підтримкою Росії. Це не просто двостороння криза між Білоруссю та Польщею, а натомість багатополярна криза, що відбувається в атмосфері поновлення Холодної війни. Не дивлячись на інакшу картину (йдеться про геополітичний розклад – Ред.)  та зміни в кордонах, ЄС та НАТО протистоять Росії та її союзникам”. Також наводять слова прем’єрміністра Польщі, що напряму заявляє про злу волю Москви, яка насправді стоїть за кризою й має на меті послаблення ЄС.

Читайте також: «В обійми Ірану або до розбудови держави з опором на власні збройні сили». Про що писали арабські ЗМІ після замаху на прем’єр-міністра Іраку

Еміратське агентство Аль-Арабія також акцентує увагу на ролі Росії в кризі. У статті “Росія виступає посередником в міграційній кризі та знімає відповідальність з Лукашенки” підкреслюються гібридний характер протистояння Кремля з Заходом. Ретранслюючи позицію ЄС та США, аль-Арабія передає заяву Державного департаменту США, в якій привертається увага до спроб РФ приховати стягнення російських військ до українського кордону. При цьому наводиться заява України з повідомленням про 100 тис. військових РФ, які зафіксовані в безпосередній близькості до кордону. Штати, у свою чергу, попереджають про можливість російської агресії.

При цьому еміратське агентство також вважає першопричиною конфлікту неприйняття Європою розправи над опозицією в Білорусі. А режим Лукашенки в цьому контексті намагається відповісти на санкції, провокуючи прикордонну кризу.

Читайте також: Влітку Алжир та Марокко розірвали дипвідносини. Відтоді стало ще гірше: конфлікт на кордоні та повноцінна енергетична війна

Ліванський канал аль-Джадід передає заяву начальника генштабу британських збройних сил генерала Ніколаса Картера. У ній британський офіцер попереджає про небезпеку початку Третьої світової війни в контексті непримиримих протирічь, що лягли в основу міграційної кризи. На думку генерала Картера, "зараз ризик війни між Росією та Заходом є найвищим з часів Холодної війни, враховуючи відсутність багатьох традиційних дипломатичних інструментів". Редакція аль-Джадід звертає увагу на вкрай високу напругу у Східній Європі, де спроби Лукашенки створити гуманітарну кризу на кордонах ЄС ризикують втягнути в конфлікт Росію та НАТО.

Аравійське агентство аль-Хадас в контексті конфлікту привертає увагу перш за все до офіційних позицій сторін. Передається в тому числі уривок із заяви Володимира Путіна, в якому він стверджує, що “Винуватцями цієї економічної, військової та політичної кризи є західні держави, що створили такі умови, що змушують тисячі й тисячі людей тікати. А зараз Захід лише шукає винуватого, щоб зняти з себе відповідальність за події”. Також зазначається прагнення Франції негайно притягнути Білорусь до відповідальності, ввівши додаткові санкції. Непримирима позиція Парижа доповнюється закликами Лондона, який звертається напряму до Кремля, визнаючи, що “Росія несе безсумнівну відповідальність. Ви маєте натиснути на білоруську владу, змушуючи закінчити кризу та відкритись діалогові”.