Огляд арабської преси. Як Росія, Туреччина, Ізраїль та Іран ділять Сирію у нових умовах

3 Червня 2022, 19:26

Телеканал Sky news Arabia взяв інтерв’ю у анонімного чиновника Пентагону. Той розповів, що РФ дійсно почала виводити частину контингенту з Сирії, як про це повідомили ЗМІ на початку травня. Кількість російських військових, що вже встигли покинути країну, він оцінив у «кілька тисяч», додавши, що вивозять також авіацію та інженерне обладнання. Крім того, на його думку, росіяни завчасно повідомили Дамаск про свої плани, адже той став готуватись до заповнення вакууму сили. На півночі та північному сході країни, на заміну тим російським підрозділам, які покидають Сирію, приходять іранські та сирійські нерегулярні бойові підрозділи. Вони будуть здійснювати контроль за безпекою у цих районах. При цьому мови про цілковите виведення російського контингенту з Сирії не йде. У свою чергу, вивільнені російські підрозділі будуть залучатись до війни в Україні.

Читайте також: Непримиримі союзники. Іран та Росія конкурують за нафтові ринки Азії

Журналіст газети аш-Шарк аль-Авсат, що базується в Лондоні, Абдуррахман ар-Рашид у статті від 31 травня, розмірковує щодо наслідків виведення російських військ. З його точки зору, послаблення РФ у регіоні руйнує весь баланс сил. Враховуючи, що основних союзників у Асада двоє: Росія та Іран, зменшення ролі одного, автоматично призведе до посилення іншого. Російський контингент був гарантом того, що Сирія остаточно не перетвориться на іранську маріонетку. Це, до прикладу, дозволяло Ізраїлю триматись осторонь конфлікту, вдаючись лише до точкових бомбардувань. І таких випадків порушення крихкого балансу сил буде багато. Автор просить не зважати на те, що війна майже завершилась, адже вона може в будь-який розпочатись з новою силою. І причиною для цього може стати саме надмірне посилення Ірану в регіоні. У цьому контексті присутність іранського Корпусу вартових ісламської революції в Дамаску не тільки захищає Асада, але й створює для нього загрозу.

Читайте також: Іран в тилу російсько-української війни

Еміратський канал аль-Арабія, посилаючись на ізраїльські джерела, розкриває неочевидний бік поточної ситуації в Сирії. За його свідченнями, коли ізраїльські повітряні сили 13 травня бомбили цілі поблизу міста Масіаф, по ним був відкритий вогонь із С-300. Стверджується, що сирійська армія не могла б застосувати ці системи без відмашки та прямої участі російських військових. Внаслідок недосконалості радарів, С-300 нібито не здатна зашкодити літакам ВПС Ізраїлю, тому ескадрилья не була уражена. Але важливим є сам факт порушення «джентльменської угоди» між РФ та Ізраїлем. Єврейська держава постійно атакує об’єкти на території Сирії. Її цілями в основному стають збройні конвої з Ірану до Лівану, призначені Хезболлі, парамілітарній ліванській організації. І з цього приводу РФ та Ізраїль мали неформальні домовленості закривати очі одне на одного. Але, судячи з першого в історії конфлікту використання С-300 проти ВПС Ізраїлю, ситуація змінюється.

Іще однією подією стосовно Сирії, яку зараз широко обговорюють, стало оголошення Реджепом Ердоганом про підготовку нової військової операції на півночі Сирії. Катарський канал аль-Джазіра у статті від 30 травня, повідомив, спираючись на джерела із місцевих протурецьких бойовиків, що Туреччина справді готує наступ. На заяви Ердогана та видимі приготування до операції вже встигли відреагувати США, розкритикувавши ідею поновлення бойових дій в Сирії. Турецький президент на це відповів, що не потребує жодного схвалення своїх дій у справі боротьби з тероризмом. Нагадуємо, що Туреччина присутня на півночі Сирії з 2015 року. Там вона займається боротьбою із курдськими угрупуваннями, які вважає терористичними.

Тим часом, військова операція Туреччини, яка ще не почалась, уже змінює ситуацію в деяких районах Сирії. Найбільше сирійське опозиційне видання Енаб баладі повідомляє, що ситуація на північ від Ракки починає напружуватись. Там нарощується контингент військ сирійського режиму та військ Сирійських демократичних сил. Таким чином посилюється фронт проти протурецької Сирійської національної армії. Серйозних наступальних дій жодна сторона поки не веде.