Після звернення правозахисників щодо можливого переведення п’яти засуджених українців із Криму на територію Росії офіс українського омбудсмена Валерії Лутковської втрутився в ситуацію й намагається завадити переміщенню ув’язнених. Про це в коментарі Тижню повідомив адвокат Роман Мартиновський, експерт Регіонального центру прав людини та Української Гельсінської спілки з прав людини.
«Ми вже маємо інформацію про те, що зараз вирішується питання збереження status quo з метою припинити всі спроби переведення на територію РФ тих українських в’язнів, які відповідають досягнутим між обома омбудсменами критеріям для передачі українській владі і які вже перебувають в узгодженому ними списку», – зазначив Мартиновський.
Адвокат розповів, що ця спроба переведення в’язнів із Криму в Росію – вже друга за останній тиждень. За словами Мартиновського, адміністрація СІЗО-1 міста Сімферополя зробила спробу в ніч з 21 на 22 червня відправити етапом декількох із них для подальшого відбування покарання на територію РФ. Українські ув’язнені готові були на акцію протесту, але в останню мить команду на етапування скасували на тлі тематичної зустрічі українського та російського омбудсменів у Мінську.
«Чергова спроба відправити цих людей на територію РФ значно ускладнить вирішення питання про повернення їх на територію, підконтрольну Україні», – наголосив адвокат.
Коментар офісу українського омбудсмена Тижню наразі отримати не вдалося.
Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що окупаційна влада запланувала в найближчі дні вивезти з Криму на територію Російської Федерації п'ятьох засуджених українців – Яну Акімбаєву, Олександра Бабаєва, Ельвіса Асанова, Андрія Новікова та Дмитра Абрамова.
Як повідомлялося, під час зустрічі у Мінську 21 червня уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська домовилася з російською колегою Татьяною Москальковою про механізм передачі 18 громадян України, яких утримують у місцях несвободи в окупованому Росією Криму, на територію материкової України. Насамперед ішлося про українців без кримської реєстрації або тих, у кого є хоча б один вирок українського суду. Також у Лутковської додали, що цей список не закритий список і буде доповнюватися.
Після анексії Криму українська влада звернулася до Росії з вимогою передати Україні осіб, які були засуджені вироками українських судів і відбували покарання на території АР Крим чи Севастополя, проте тоді російський омбудсмен Елла Памфілова відповіла, що це можливо лише згідно з Конвенцією про передачу засуджених осіб. Конвенція передбачає переміщення засуджених осіб із території однієї держави на територію іншої. Відтак Україна не може використовувати Конвенцію про передачу засуджених осіб щодо людей, які перебувають у Криму, тому що вважає Крим українською територією.
Детальніше про ситуацію з українцями, які залишилися в місцях несвободи в анексованому Криму, читайте в матеріалі Тижня "У подвійній неволі"