“Однозначно ідентифікують як можливу російську операцію”. Як у Польщі сприйняли нічну кібератаку на українські сайти

Політика
14 Січня 2022, 17:55

Речник голови спецслужби Польщі Станіслав Зарин заявив, що повідомлення, залишене хакерами на сайті міністерства закордонних справ України є спробою розігріти напруженість між Польщею та Україною, повідомляє Bloomberg:

"Кібератака, про яку повідомляє українська сторона, є частиною типової діяльності спецслужб Російської Федерації", – сказав речник.

Польський експерт у галузі інформаційної політики Міхал Марек у коментарі Тижню пояснив, як сприймають інформацію про кібератаку в Польщі. За його словами, Варшава добре усвідомлює наративи, які РФ поширює про стосунки Польщі та України і з якою метою це робиться.

"Ця тема з'явилася у польському інформаційному просторі вже вранці. Так експерти в соцмережах, як і публіцисти, однозначно ідентифікували цю атаку як можливу ​​російську операцію. Вона була поміщена в контекст спроб Росії створити кризу у напрямку польсько-українських відносин".

Читайте також: Хакери атакували урядові сайти України. Якщо підтвердиться російський слід, США можуть застосувати нові санкції

Також фахівець заявив, що у Польщі кібератаку розглядають як відповідь на результати перемовин цього тижня та як спробу чинити тиск на Київ.

"У Польщі розуміємо, як діє Росія, і усвідомлюємо, що стимулювання конфлікту між Польщею та Україною – один із ключових напрямків дій Кремля у наш бік. Це усвідомлення допомагає обмежити наслідки російських операцій. Ми також розуміємо, що зараз російська сторона хоче змусити Україну та Захід піти на поступки. Лише міцна співпраця, єдність та усвідомлення процесів, що відбуваються, можуть зупинити неоімперіальну політику Кремля", – прокоментував Міхал Марек.

Також нещодавно, 9 січня, у мережу злили інформацію про ресурсну базу польської армії, в чому теж підозрюють участь Росії. За повідомленням польських медіа, деякі відомості надзвичайно цінні для іноземних спецслужб. За словами інформатора видання "Onet", спеціаліста з кібербезпеки, базу вже завантажили користувачі з понад десятка країн, зокрема з Росії та Китаю.

Завдяки більш ніж 1,7 мільйона оприлюднених записів можна детально вивчити стан всієї польської армії, а також нестачі її обладнання. З перепису можна визначити, наприклад, яка техніка не працює чи чого армії не вистачає.

Також з бази можна дізнатись типи програмного забезпечення, яке використовують військові, та програми, що їх використовують в армії для роботи з ІТ-системами та військовою технікою. 

Значна частина даних стосується обладнання з колишнього СРСР. Колишній керівник Служби військової контррозвідки генерал Пйотр Питель у коментарі польському виданню сказав, що це стратегічні дані, які шукає російська розвідка.

Читайте також: Російські хакери через Android відстежували українську артилерію – звіт CrowdStrike

"Вони дають підставу для точної оцінки матеріального стану військових частин, які є у нас запаси, які підрозділи є пріоритетними і взагалі обороноздатність нашої країни. Такі дані мають особливе значення для планування наступальних операцій", – пояснив Пйотр Питель.

За словами експосадовця військової контррозвідки, якби цей матеріал потрапив до рук росіян, він міг би стати комплексною базою для перевірки отриманої раніше інформації і навіть може використовуватись для перевірки достовірності їхніх джерел.