Затриманому 9 листопада керівнику незаконної в’язниці в "ДНР" "Ізоляція" Денису Куликовському (більш відомому під псевдо "Палич") інкримінували чотири статті Кримінального кодексу, однак три з них мають термін давності, а остання, яка мала б відобразити усі воєнні злочини підозрюваного, не працює належним чином. Про це на прохання редакції Тижня розповіла Голова правління українського Центру громадянських свобод (ЦГС) Олександра Матвійчук.
Куликовського затримали у межах провадження по чотирьох статтях Кримінального кодексу, а саме:
- ст. 149 (торгівля людьми);
- ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації);
- ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань)
- та ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни).
За словами Матвійчук, три з них є загальнокримінальними статтями, а отже обвинувачений може потрапити під амністію. Окрім того, статті мають термін давності. Тобто якщо обвинувачений перебуває на окупованих територіях чи безпосередньо в Росії, провадження за цими статтями можуть просто закрити. І тільки одна з чотирьох, стаття 438, інкримінується за міжнародні злочини. Саме вона має відобразити усе те, що робив так званий "Палич" на території тюрми "Ізоляція". За словами дуже багатьох свідків: катував, гвалтував та знущався над чоловіками та жінками різного віку.
"В чому проблема з цією статтею 438-ою? Її називають "мертвою", бо її дуже важко застосувати. Ця норма є бланкетною (тобто надає повноважним державним органам право самостійно встановлювати правила в цій ситуації ‒ Ред.), досить абстрактною й не містить конкретних складів злочинів, передбачених саме міжнародним гуманітарним правом. Вона містить відсилки на міжнародні договори, які ратифіковані Україною. Грубо кажучи, звичайний український слідчий має знати близько 30-ти женевських-гаазьких конвенцій і виписувати в обвинувальному акті посилання не на статті Кримінального кодексу України, а на норми цих конвенцій. Це явно не наша правова традиція і, звичайно, не рівень пересічного українського слідчого. Тому ця стаття не працює належним чином", – розповіла Матвійчук.
Читайте також: "Усі полонені, на жаль, були впевнені в безкарності тих, хто вчиняв над ними тортури" – Матвійчук
"Стосовно "Палича" я переконана, що ця стаття буде працювати, тому що це резонансна справа і за неї візьмуться фахові найкращі слідчі, які зможуть належним чином обґрунтувати, чому він є воєнним злочинцем. Але загалом проблема лишається, тому що якщо ми говоримо про менш медійних арештованих… Таких собі "міні-Паличів", які продовжують навіть зараз працювати у тюрмі “Ізоляція” і подібних місцях на територіях, які знаходяться в Луганській і Донецькій областях під контролем Росії і продовжують цю практику катувань, знущань над людьми. Для них цей закон як раніше не працював так і зараз продовжує не працювати", – додала правозахисниця.
За її словами, цю проблему міг вирішити законопроект 2689, який називають “законом про воєнних злочинців”. Документом пропонують внести зміни до Кримінального кодексу, встановити відповідальність за “злочини проти людяності”, тому що раніше такої відповідальності не було. "І законопроєкт ось цю 438-му бланкетну статтю розкладає на склад воєнних злочинів. Власне, якби зараз закон вступив би у дію то "Паличу" би інкримінували не три внутрішні кримінальні статті і одну міжнародну, а його обвинуватили б у різних статтях, які регулюють різні склади воєнних злочинів. Бо те, що робив Палич – це насправді є найтяжчими порушеннями за міжнародним правом, а не загальнокримінальні порушення", – зазначила Матвійчук.
Законопроєкт ухвалили у травні, але підпису президента досі немає.
"Вже листопад, а президент досі його не підписав. Без жодного обґрунтування, без жодної комунікації, і це дуже дивно. Адже президент постійно виступає і на відкритті Кримської платформи, і під час поїздки до США, і на зустрічі з високопосадовцями з Брюсселю та дуже пафосно заявляє, що Україна продовжує переслідувати злочинців, які здійснюють воєнні злочини на окупованих територіях. Однак натомість він нічого не зробив, щоб дати можливість українським правоохоронним органам та українським судам дійсно ці переслідування здійснювати. Також Зеленський таким чином ігнорує Конституцію України, у якій вказано, що термін ознайомлення президента із законопроектом не перевищує 15 днів", – додає правозахисниця.
Читайте також: "Один із тих, кого обміняли разом зі мною, бив мене й брав участь у тортурах" – Асєєв
"Підсумовуючи справу "Палича", то через його медійність, я сподіваюся, що розслідування буде спроможне довести суду, що він є воєнним злочинцем, а щодо менш медійних тисяч виконавців ця проблема не вирішена, допоки президент не виконає свій конституційний обов'язок і не підпише закон 2689… Я не розумію в чому проблема і чому закон не підписується, – каже правозахисниця, – адже є тисячі постраждалих, які чекають, коли почнуть розглядатися належним чином воєнні злочини. "Палича" впіймали, але інші злочинці, проти яких відкриті внутрішні кримінальні провадження просто по закінченню терміну їхньої давності закриються, і тільки міжнародні кримінальні провадження не мають ніяких дедлайнів. Усе, вказує на те, що президент воюючої країни мав у перший же день підписати той закон, а не гаяти шість місяців часу".
———-
Олександра Матвійчук випускниця юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Займається захистом прав людини в Україні у євразійському регіоні близько 18 років. Очолює Центр громадянських свобод. У 2016 році отримала Democracy Defender Award "за винятковий внесок у просування демократії та захист прав людини" від ОБСЄ. 2017-го стала першою жінкою-учасницею річної програми Стенфордського Університету Ukrainian Emerging Leaders Program.
Довідка:.
Дениса Куликовського називають одним з головних катів "Ізоляції". За словами колишніх в'язнів, цей чоловік організовував та брав безпосередню участь у вбивствах і катуваннях протиправно ув’язнених громадян України. Сам Куликовський визнав провину та просив помістити його в ізолятор задля його ж безпеки. Колишні в’язні пригадують, що він жив у Кураховому, працював у місцях позбавлення волі, а у 2014-му приєднався до бойовиків. Керував "Ізоляцією" до лютого 2018 року. Після чергового побиття одного з ув'язнених, його відсторонили.
Куликовський заявив, що проживає у Києві ще з 2019 року. Водночас голова СБУ Іван Баканов не захотів коментувати цю інформацію, пославшись на таємницю досудового слідства. Також він не відповів, як саме Куліковський опинився у столиці.