Обидві сторони конфлікту на Донбасі застосовують тортури до затриманих – спільна доповідь AI та HRW

21 Липня 2016, 15:13

Amnesty International (AI) та Human Rights Watch (HRW) у спільній доповіді заявили про факти катувань затриманих на Донбасі як з боку українських силовиків, так і з боку окупаційних сил, які у доповіді назвали «підтримуваними Росією сепаратистами». Доповідь «Тебе не існує. Свавільні затримання, насильницькі зникнення та тортури на сході України» опублікували у четвер, 21 липня.

AI та HRW зафіксували дев’ять випадків незаконного тривалого тримання українською владою цивільних осіб під вартою, включно з насильницькими зникненнями, в неофіційних місцях тримання, та дев’ять випадків незаконного тривалого тримання цивільних осіб під вартою окупаційними силами. Більшість випадків датуються 2015 та першою половиною 2016 років.

Українська влада та проукраїнські військові угруповання затримували цивільних осіб за підозрою у зв’язку чи підтримці проросійських сепаратистів, в той час як сепаратисти затримували цивільних осіб за підозрою в підтримці чи шпигунстві на користь української влади, дійшли висновку Amnesty International та Human Rights Watch.

«В одному з випадків, 39-річного «Вадима» затримали та піддавали тортурам представники спочатку однієї сторони, а потім іншої. В квітні 2015 року озброєні особи схопили його на контрольно пропускному пункті українських сил, надягли йому на голову мішок та допитували його про можливі зв’язки з проросійськими сепаратистами. Вадим провів більше ніж шість тижнів у неволі, більшість часу ― на об’єкті, який за свідченнями, перебував під контролем Служби Безпеки України (СБУ). Допитувачі піддавали його тортурам за допомогою електрошоку, пропалювали його шкіру цигарками, били, вимагаючи зізнатися в тому, що він працює на проросійських сепаратистів. Після того, як його відпустили, Вадим повернувся в Донецьк, де його схопила де-факто місцева влада. Та, у свою чергу, запідозрила Вадима у тому, що під час ув’язнення його завербувала Служба Безпеки України. Він провів більше ніж два місяці під вартою без зв’язку із зовнішнім світом у неофіційній в’язниці в центрі Донецька, де викрадачі також били його та поводилися з ним жорстоко», – йдеться у тексті доповіді.

Автори доповіді наголосили на прямій забороні незаконного тримання під вартою, тортур та інших видів жорстокого поводження. Міжнародні стандарти вимагають розслідування заяв про тортури та інші види жорстокого поводження, і за достатніх доказів, винні мають понести відповідальність. Затримані мають бути забезпечені належними: кількістю їжі, води, одягу, умовами утримання та медичною допомогою.

«Українська влада і де-факто влада в самопроголошених Донецькій та Луганській народних республіках повинні негайно припинити насильницькі зникнення та незаконні тримання під вартою без зв’язку з зовнішнім світом, а також  застосовувати на практиці принципи, що не допускають катування та інших видів жорстокого поводження з затриманими. Всі сторони конфлікту повинні забезпечити поінформованість підконтрольним їм силам про наслідки насильства щодо затриманих відповідно до міжнародного права», – йдеться у заяві AI та HRW.

Нагадаємо, заступник голови Amnesty International по Європі та Центральній Азії закликав міжнародні структури активно цікавитися цією ситуацією, відвідувати Україну, території, підконтрольні обом сторонам конфлікту, документувати ці випадки і домагатися їх розслідування.