Обурення і протест. Реакція світу та України на незаконний вирок Асєєву

Політика
25 Жовтня 2019, 18:21

22 жовтня стало відомо, що так званий «Верховний суд» самопроголошеної «ДНР» незаконно засудив донецького журналіста, автора Тижня Станіслава Асєєва до 15 років позбавлення волі, а також йому заборонили упродовж двох з половиною років займатися журналістською діяльністю.

 

Терористи звинуватили тридцятирічного Асєєва у передачі Службі безпеки України розвідданих, а також у вербовці у соцмережах проукраїнськи налаштованих громадян для збору і передачі відомостей військового й іншого характеру. Його засудили за низкою «статей». Це і «організація екстремістської організації», «шпигунство», «підбурювання до шпигунства», «публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності», «публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності». Журналіст відбуватиме термін в колонії суворого режиму.

 

До «вироку» Асєєва два роки перебував у тюрмі окупантів – його викрали з квартири у червні 2017 року. У серпні 2018-го у сюжеті для російського телебачення Станіслава примусили зізнатися у «шпигунстві» і «співпраці з розвідкою». Однак такі зізнання не варто сприймати серйозно, враховуючи те, що журналіст міг пережити в полоні.

 

«Вирок» Асєєву засудило МЗС України, а також США, ЄС та міжнародні організації. Реакцію на незаконне засудження Станіслава зібрав Тиждень.ua.

 


 

Україна

 

 

МЗС

 

Міністерство закордонних справ України висловило категоричний протест Російській Федерації у зв’язку з так званим «судовим рішенням» щодо Асєєва.

 

«Незаконне утримання та псевдо-вирок Станіславу Асєєву вчергове підтвердили, що окупаційний режим розглядає незалежну журналістику як одну з головних загроз своєму функціонуванню. Недарма УВКПЛ ООН у своїй доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 16 травня до 15 серпня 2019 року окремо відзначило відсутність можливостей для публічного висловлення критичних поглядів на окупованій частині Донбасу», – заявили в МЗС.

 

У відомстві підкреслили, що всі причетні до утримання журналіста будуть притягнуті до відповідальності згідно з Кримінальним кодексом України.

 

У МЗС висунули Росії вимогу негайного звільнити Асєєва та усіх інших незаконно утримуваних громадян України і закликало міжнародну спільноту засудити незаконне позбавлення волі Станіслава та посилити тиск на РФ для звільнення усіх українців, які утримуються як заручники на території Росії та тимчасово непідконтрольних Києву територіях.

 

Постійний представник України при ЄС

 

Постійний представник України при Європейському союзі Микола Точицький закликав ЄС відреагувати на засудження Асєєва та посилити політичний тиск на Росію.

 

"Російський окупаційний режим боїться правди та незалежної журналістики. Український журналіст Станіслав Асєєв засуджений до 15 років окупантами в Донецьку. Ми закликаємо ЄС рішуче відреагувати та посилити політичний тиск на Росію, щоб звільнити усіх незаконно затриманих громадян України", – заявив він.

 

Представництво України в ООН

 

Спікер Постійного представництва Організації об’єднаних націй в Україні Олег Ніколенко заявив, що Україна порушить питання щодо засудженого терористами українського журналіста на засідання Тристороннього комітету Генасамблеї ООН. «Судове рішення» він назвав сумним прикладом політики придушення окупаційною владою в Донецьку критичних поглядів та грубого порушення прав людини.

 

Крім того, за його словами, українська сторона передасть наявну інформацію керівництву ООН.

 

25 жовтня Україна засудила ув'язнення Асєєва в ООН та виступила з вимогою негайно звільнити його. Відповідну заяву оприлюднив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Олег Герасименко на засіданні Третього комітету Генасамблеї ООН.

 

«Свобода переконань та їх вільного висловлення перебуває там (на окупованих територіях – Ред.) під особливою загрозою, її фактично не існує. Лише кілька днів тому український журналіст Станіслав Асєєв був засуджений російською окупаційною адміністрацією в Донецьку до 15 років позбавлення волі», – заявив дипломат.

 

Він додав, що Україна засуджує це рішення й вимагає негайного та безумовного звільнення Асєєва.

 

НСЖУ

 

Національна спілка журналістів України назвала «вирок» Асєєву неприкритими жорстокими репресіями за його прагнення говорити правду з окупованого Донбасу.

 

Також у НСЖУ закликали українську владу докласти максимальні зусилля аби звільнити журналіста із полону.

 


 

Світ

 

 

Європейський союз

 

До негайного звільнення українського журналіста Асєєва закликав Євросоюз. У представництві ЄС в Україні заявили, що мовчання незалежних журналістів і свободи висловлювання є неприпустимими. ЄС продовжує закликати до звільнення всіх незаконно затриманих і ув'язнених в неконтрольованих державою районах України.

 

Литва

 

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс закликав негайно звільнити незаконно засудженого українського журналіста. 

 

«Я приєднуюся до міжнародного співтовариства і закликаю негайно звільнити українського журналіста Станіслава Асєєва. Його ув'язнення так званою «Донецької народною республікою» і шокуючий 15-річний термін є кричущим нападом на вільні та незалежні засоби масової інформації», – заявив він.

 

США

 

Посольство США в Україні висловило стурбованість і закликало Росію та її найманців на Донбасі звільнити Асєєва.

 

"Ми глибоко стурбовані повідомленнями про те, що український журналіст Станіслав Асєєв був засуджений так званої" Донецької Народною Республікою "до 15 років ув'язнення. Ми закликаємо Росію і сили, які вона підтримує, негайно звільнити його та інших несправедливо затриманих українців", – йдеться в повідомленні.

 


 

Міжнародні Організації

 

 

ООН

 

Рішення підконтрольного терористам «суду» про ув’язнення Асєєва засудила моніторингова місія ООН з прав людини.

 

«Ми стривожені тим, що Асєєв і ще один український блогер Олег Галазюк, який лишається під вартою в Донецьку, позбавлені волі за їхні критичні публікації. Їхні права на належну правову процедуру і справедливий суд не були дотримані», – йдеться в заяві місії.

 

В організації переконані, що переслідування незалежних журналістів за їхню діяльність створює атмосферу, «в якій свобода думки і вираження поглядів є суворо обмеженими».

 

ОБСЄ

 

Звільнити Асєєва закликав представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. Відповідна заява

 

«Я рішуче засуджую ув’язнення Станіслава Асєєва і я шокований абсолютно незаконним його обвинуваченням та засудженням до 15 років ув'язнення. Я наголошую, що він має бути негайно звільнений», – ідеться в заяві.

 

Окрім того, Дезір закликав звільнити іншого блогера та працівника Радіо Свобода – Олега Галазюка, теж захопленого російськими збройними формуваннями на окупованому Донбасі.

 

«Асєєв і Галазюк були одними з небагатьох незалежних журналістів, які вели репортажі з непідконтрольних урядові районів Донецької області… Я вкотре закликаю всі держави-учасниці ОБСЄ посилити тиск на всіх, хто має до цього відношення, аби звільнити й Асєєва, і Галазюка», – заявив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.

 

Amnesty International

 

Директорка Amnesty International Україна Оксана Покальчук заявила, що «вирок» Асєєву є «черговим порушенням прав людини силами, які п’ять років тому взяли під контроль Донецьк», і закликала звільнити його.

 

«Журналісти збирають та передають інформацію. Це їхня робота. Ті, хто тероризує та переслідує вільні ЗМІ, за замовчуванням вважають незалежних журналістів «шпигунами». Станіслава Асєєва потрібно негайно звільнити. Право людей на свободу вираження в Донецьку, як і в усій Україні, має бути забезпечене», – заявила вона.

 

Європейська федерація журналістів 

 

«Вироком» Асєєву обурилася Європейська федерація журналістів (EFJ).«Європейська федерація журналістів шокована рішенням і повторює свій заклик негайно звільнити Асєєва», – повідомили в організації.

 

За словами генсекретаря федерації Рікардо Гутьєреса, порушення прав українського журналіста, а тепер і суворий вирок є «кричущими порушенням свободи слова».