ОБСЄ у зоні АТО. Інциденти зі спостерігачами Місії на Донбасі

24 Квітня 2017, 14:14

У понеділок, 24 квітня, стало відомо, що тіло загиблого на Донбасі громадянина Сполучених Штатів Америки, спостерігача Спеціальної моніторингової місії (СММ) Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) евакуювали на підконтрольну Україні територію. Трагічний випадок із підривом автівки спостерігачів Місії шокував не лише українську спільноту, а й світову громадськість. 

Також стало відомо, що Служба безпеки України кваліфікувала підрив автомобіля місії ОБСЄ на Донбасі як теракт та відкрила кримінальне провадження.

Тиждень зібрав випадки та інциденти, які траплялися із спостерігачами у зоні проведення антитерористичної операції за останні півтора року.

Перешкоджання роботі місії з боку бойовиків

У Місії неодноразово повідомляли про перешкоджання їхній роботи. Зокрема, 7 липня 2016 року у звіті ОБСЄ заявили, що озброєний представник «ЛНР» не дозволив членам патруля пройти блокпост, розташований на південь від моста в Станиці Луганській. Схожий випадок трапився і 15 липня 2016 року знову на цій території, коли на південь від мосту терористи не пропустили членів СММ.

22 вересня 2016 року біля населеного пункту Старомихайлівка Донецької області терористи пригрозили спостерігачам ОБСЄ затриманням та не дозволили працювати без супроводу бойовиків між населеними пунктами Біла Кам'янка і Новоласпа. А вже через кілька днів – 26 вересня 2016 року бойовики відмовили в доступі спостерігачам у районі Первомайськ – Золоте Луганської області.

Погрози та провокації з бойку бойовиків

Окрім перешкоджання роботі Місії, спостерігачі також неодноразово реальні погрози з бойку бойовиків на свою адресу. Наприклад, 30 липня 2016 року під Донецьком терористи «ДНР» направили на спостерігачів ОБСЄ зброю й пригрозили фізичною розправою. Вже за кілька днів – 2 серпня 2016 року – ОБСЄ заявила про нові погрози: при чому люди, які погрожували, представилися військовими Збройних сил України.

Восени 2016 року невідомий погрожував спостерігачам СММ ОБСЄ застосувати зброю під час огляду шахти «Октябрська» в окупованому бойовиками Донецьку.

Також траплялися провокації. Зокрема, 15 лютого в Донецьку перед офісом СММ ОБСЄ відбувся так званий мітинг, організований «владою» терористичного угрупування «ДНР», на якому працівники бюджетної сфери, студенти, пенсіонери закликали представників СММ до «діалогу». До протестувальників вийшла голова Донецького офісу СММ ОБСЄ Ольга Скриповська, яка на вмовляння мітингувальників разом із пропагандистами РФ та «ДНР» поїхала у район «Трудівський» з метою фіксації обстрілів Донецька 25-26 січня з боку Збройних сил України. Однак на блок-посту терористи не дозволили автомобілю місії ОБСЄ проїхати ближче до лінії розмежування.

25 лютого неподалік населеного пункту Катеринівка в Луганській області терористи зупинили Місію та відкрила вогонь у повітря, після чого патруль виїхав у напрямку населеного пункту Золоте. Через 50 метрів позаду автомобілів пролунало два вибухи від гранат.

Викрадення і нищення майна СММ 

Незаконні збройні формування кілька разів знищували спеціальні засоби спостереження Місії. Зокрема, 5 вересня 2016 року бойовики «ДНР» викрали і знищили камери спостереження ОБСЄ біля підконтрольної так званої «ДНР» шахти «Жовтнева».

Узимку 2017 року, а саме 24 лютого поблизу Донецька бойовики терористи відібрали безпілотник ОБСЄ, який саме готувався до обстеження території. 

Навесні сталося два випадки обстрілу БПЛА Місії: 5 квітня у районі Луганська терористи зі стрілецької зброї обстріляли безпілотник після того як Місія виявила в районі Луганського аеропорту важку військову техніку, що є порушенням; 11 квітня в Луганській області Місія заявила про обстріл їхнього БПЛА на Донбасі.

Обстріли Місії у зоні АТО

Особливо неприйнятними у роботі Місії були випадки, коли спостерігачів у зоні проведення антитерористичної операції обстрілювали. Такі інциденти траплялися періодично. 22 червня 2016 року у звіті СММ йшлося про вони потрапили під мінометний обстріл біля селища Водяне за 94 км від окупованого Донецька. 

Узимку 2017 року таких випадків сталося три: 12 лютого бойовики відкрили попереджувальний вогонь, коли спостерігачі виявили заборонене важке озброєння – танк та гаубицю – неподалік Донецька; 24 лютого поблизу Донецька патруль спостерігачів ОБСЄ обстріляли незаконні збройні формування; 24 грудня Місія ОБСЄ вимушено евакуювала свою патрульну базу зі Світлодарська через обстріли, оскільки на верхніх поверхах бази СММ ОБСЄ вибили вікна.

Навесні 2017 року також зафіксували два небезпечні випадки: 10 березня за 30 метрів від автомобілів ОБСЄ вибухнули два снаряди на околицях села Пікузи Донецької області, яке нині окуповане бойовиками. Окрім того, 29 березня у селищі Козацькому Донецької області терористи відкрили вогонь поблизу патруля представників ОБСЄ – один із бойовиків показав жестами, щоб вони покинули цей район та здійснив три постріли у повітря з автомата і потім ще шість пострілів у ґрунт.

Зникнення і затримання спостерігачів Місії

Траплялися і випадки, коли спостерігачі зникали на Донбасі або ж їх незаконно затримували. Так, 4 червня 2016 року в Луганській області зник водій ОБСЄ. Була інорфмація, що він може утримуватися в Донецьку. 8 червня в ОБСЄ заявили, що їм повернули зниклого в зоні проведення антитерористичної операції працівника Місії, однак подробиці зникнення не вказали.

Ще один випадок трапився за участі спецслужб Росії. Зокрема, 18 липня 2016 року Федеральна служба безпеки Росії повідомила, що затримала спостерігача місії ОБСЄ Артема Шестакова начебто за те, що він шпигував на території так званої «ЛНР» на користь України. У ФСБ запевнили, що дозволили затриманому повернутися в Україну, оскільки він «не завдав шкоди безпеці Росії». В ОБСЄ відреагували на повідомлення ФСБ та повідомили, що будуть розслідувати цей випадок.

Уже цього року, а саме 10 лютого, терористи затримали спостерігачів ОБСЄ біля населеного пункту Горлівка в Донецькій області. Тоді патруль утримували понад годину, а обшукавши автівку, відпустили. 

Нагадаємо, після загибелі 23 квітня спостерігача Місії ОБСЄ, президент України Петро Порошенко цього самого дня провів телефонну розмову з Державним секретарем США Рексом Тіллерсоном, під час якої запропонував активізувати розгляд питання про розміщення на Донбасі міжнародного миротворчого контингенту під егідою ООН.