Олександр Вайсерман доктор медичних наук

Обманути природу

ut.net.ua
19 Лютого 2008, 00:00

У античні часи вважали, що стать дитини залежить від розташування місяця у певному знаку Зодіаку в момент запліднення. Стародавні ескулапи стверджували, що дівчата з’являються з правого яєчка, а хлопчики – з лівого. Звідси вони пропонували для народження дітей бажаної статі різноманітні рецепти аж до поради видалення «не того» яєчка. 

Овуляторний метод
 
Наукова цінність подібних рецептів дорівнює нулю. Справді, яйцеклітина містить Х-хромосому, а сперматозоїд – або X-, або Y-. Якщо яйцеклітина запліднюється X-сперматозоїдом, народжується дівчинка (ХХ), якщо Y – хлопчик (ХY). Однак X- і Y-сперматозоїди все ж таки різні. Y-хромосома набагато менша і, відповідно, Y-сперматозоїди легші та рухливіші.
 
На цьому базується так званий овуляторний метод планування статі. Швидкі Y-сперматозоїди можуть прийти до фінішу першими, проте, живуть недовго. X-сперматозоїди повільніші – вони кілька днів зберігають життєздатність у статевих шляхах жінки. Адепти методу стверджують: якщо запліднення відбувається у день овуляції, народжується хлопчик, якщо за кілька днів до або кілька днів після неї – дівчинка. Але яйцеклітина з невідомих причин часто «відмовляє у прихильності» живчикам з Y-хромосомою, даючи шанс надійнішим носіям X-хромосоми. Тож, попри удавану науковість овуляторного методу, він украй сумнівний.
 
Також використовують метод відновлення крові, заснований на тому, що кров у жінки оновлюється раз у 3 роки, а у чоловіка – раз у 4 роки. З цього чомусь роблять висновок: якщо у момент зачаття «новіша» кров у мами – народиться дівчинка, якщо у тата – хлопчик. Цей метод також остаточно не доведений.
 
Інтенсивність сексуальних контактів [108]
 
Здавна помічено, що під час та після війни народжується більше хлопчиків, ніж у мирний час. Відомий біолог Віген Геодакян першим припустив, що цей феномен залежить від інтенсивності сексуальних контактів. Коли більшість чоловіків йдуть на війну, інтенсивність статевого життя «залишених у тилу» різко зростає. Запускається незрозумілий досі популяційний механізм і переважають хлопчики. Утім, цей феномен може виникнути й внаслідок погіршення умов життя людей. Наприклад, у США в бідних родинах (переважно – афроамериканців) хлопчики народжуються набагато частіше, ніж у благополучніших родинах білих.
 
Гіпотеза Геодакяна підтверджується статистикою східних гаремів, де хлопчики народжуються набагато частіше дівчат. Ще в 1950-х роках дослідник із СРСР Володимир Камалян помітив, що у чоловіків, які працюють в умовах високогір’я, а також в учасників геологічних експедицій на сотню синів припадає всього 35–36 доньок. Узагальнивши дані своїх досліджень у роботі «Співвідношення статей у родинах фізиків і геологів», учений припустив, що виявлений зсув статевої пропорції спричинено «осілим» способом життя фізиків («батьків дочок»), а геологи («батьки синів») можуть не бачити дружин протягом багатьох місяців, а коли подружжя зустрічається, то починає інтенсивніше, ніж у інших пар, статеве життя. Ця теорія породила ще один метод: його прихильники пропонують батькам, які мріють про хлопчика, влаштовувати сексуальні марафони, а тим, хто хоче дівчинку, – знижувати активність у сприятливі зачаттю періоди. Але і цей метод серйозних наукових підтверджень досі не одержав.
 
Французька дієта
 
Років 30 тому газети повідомили, що учені нарешті знайшли спосіб планування статі дітей. Вони помітили, що у рибальському селищі на острівці поблизу Шотландії народжуються майже винятково хлопчики. Вивчивши спосіб життя острів’ян, дослідники припустили, що феномен спричинено особливостями їхнього раціону: чи не єдиним продуктом харчування жителів селища є солона риба. Час від часу подібні публікації з’являються й зараз. Наприклад, нещодавно дослідники з Універстету Преторії (ПАР) під керівництвом Елісси Кемерон здійснили експеримент: самкам мишей за 3 дні до запліднення додавали у воду стероїд дексаметазон, що перешкоджає потраплянню глюкози у кров. Це спричинило те, що у потомстві було лише 41% мишей-«чоловіків» (норма – 53%). І навпаки, самкии з підвищеним рівнем глюкози у крові (діабетики) народжують більше особин чоловічої статі, ніж здорові миші. 

На основі подібних досліджень постали й конкретніші рекомендації, наприклад, метод «французької дієти», відповідно до якого для народження хлопчика жінкам необхідно вживати перед зачаттям гостру їжу з підвищеним вмістом солей натрію і калію. Ті, хто мріють про дівчинку, повинні надавати перевагу молочним продуктам, багатим на кальцій і магній. Ґрунтується цей метод на тому, що стать майбутньої дитини залежить від кислотності середовища статевих шляхів жіночого організму. Харчування протягом 3-х місяців перед зачаттям за схемою «французької дієти» може зумовити зсув кислотності у бажаний бік. Проте, критиків цього методу серед дієтологів вистачає, адже майбутнім «мамам хлопчиків» фахівці пропонують не вживати свіжі фрукти, яйця, молоко і сир! Навіть неспеціалісту зрозуміло, що такий режим харчування незбалансований і може міцно нашкодити матері і дитині, якої б статі вона не була.

 
Селекція сперматозоїдів
 
У наш час єдиним методом, що визнається наукою, є метод селекції сперматозоїдів. За допомогою певних високотехнологічних методик (і за чималі гроші) сперматозоїди поділяються на X- і Y-фракції. Це можна зробити за допомогою електрофорезу (за принципом «хлопчики – праворуч, дівчатка – ліворуч»), чи шляхом спеціальної технології, пов’язаної з використанням особливого режиму температури і швидкості розморозки попередньо замороженої сперми. Потім здійснюється штучне запліднення сперматозоїдами відібраної фракції – і в більшій кількості випадків мами народжують дітей «потрібної» статі. Іноді такі процедури – не забаганка майбутніх батьків, а необхідність. Скажімо, у випадку тяжких спадкових захворювань, пов’язаних зі статтю. Наприклад, «хвороба королів» гемофілія, як відомо, передається тільки чоловічою лінією, тому, запліднення у пробірці дає змогу батьку-носію гену гемофілії, народити цілком здорову доньку.
 
З технологічного боку програмування статі дитини у наш час цілком можливе. Однак залишається ще етичний аспект: Ніхто точно не знає, якими будуть віддалені наслідки «програмуювальних» процедур. Тому мабуть краще у процеси, з якими природа завжди благополучно справлялася і без людської участі, без зайвої потреби не втручатися.
 
ЦІКАВО ЗНАТИ

 Американський забобон
Американська організація BabyCenter, яка надає допомогу у плануванні родини, зібрала справжню колекцію забобонів. Американці, наприклад, вірять, що, якщо майбутній мамі під подушку покласти квітку або цукерку, народиться дівчинка, а якщо іграшковий пістолет чи банку пива – хлопчик. Хлопці у США чомусь народжуються, якщо в момент зачаття в кімнаті відкрите вікно або майбутній тато перед «цим» забуває зняти сорочку, якщо чоловік любить дружину більше, ніж вона його, або якщо дружина спить ліворуч від свого благовірного та інші.