Розвиток ядерно-паливного циклу, на який зорієнтована Україна, без сумніву, приверне увагу світової спільноти. Не зважаючи на те, що Україна добровільно відмовилася від третього у світі за потужністю ядерного арсеналу, нам доведеться детально пояснювати, що ми не маємо наміру створювати атомну бомбу. Про проблеми, з якими може стикнутися Україна, створюючи власний ЯПЦ, Тижню розповів двічі міністр іноземних справ, наразі віце-голова «Українського форуму» Анатолій Зленко.
– Коли Іран заявив про створення власного ядерно-паливного циклу, його звинуватили у виготовленні ядерної зброї. Як відреагує світ, якщо Україна піде цим шляхом?
– Тема замкненого ядерного циклу надзвичайно заполітизована. Проте, насправді є підозри, що Іран використовуватиме напрацьований матеріал не лише у мирних цілях. Україна свого часу добровільно відмовилися від ядерної зброї, ми сподівалися, що наш приклад підштовхне інші країни. Але, на жаль, цього не сталося. Навпаки, з’явилися нові країни, які мають ядерну зброю: Ізраїль, є чутки щодо Єгипту, Саудівської Аравії. Створюючи власний ЯПЦ, ми маємо діяти обережно та прозоро, наголошуюючи, що використовуватимемо атом виключно у мирних цілях. Тоді реакція світу буде адекватною.
– Як це має відбуватися? Кому ми повинні засвідчувати свої мирні наміри?
– Якщо країна проголошує, що створює власний ЯПЦ, вона має поінформувати про це МАГАТЕ (див. Довідку), яке здійснює необхідний контроль за процесом. На кожному кроці ми маємо демонструвати, що не збираємося відновлювати ядерну зброю. Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (див. Довідку) дає нам право використовувати атом у мирних цілях, на нього ми сміливо можемо спиратися.
[308]
– У сфері атомної енергетики ми співпрацюємо з Росією та США. З якою з країн співпраця найвигідніша та найперспективніша?
– Пригадаємо, що коли ми роззброювалися, здійснювався шалений тиск на Україну, нам «викручували руки». На чолі цих процесів стояли США та Росія, які однаково були зацікавлені у відмові України від ядерної зброї. Було укладено відповідні угоди, за якими ці дві держави стали нашими ключовими партнерами у цій сфері. Зараз ми плідно співпрацюємо з Росією щодо виробництва ТВЕЛів, США є нашим партнером щодо остаточного завершення циклу знищення палива, яке залишилося після ядерного роззброєння України. Обидва партнери однаково важливі для нас.
– Чи можуть США та Росія, від яких залежимо у сфері атомної енергетики, шантажувати цим Україну (як зараз російським газом)?
Свого часу Україна відмовилася від так званого бушерського проекту в Ірані. Ми підписали контракт на $500 млн, і мали будувати там АЕС. Але під тиском міжнародної спільноти, перш за все США, відмовилися від цього. Це не можна називати шантажем, але будь-які кроки у сфері атомної енергетики ми маємо узгоджувати з цими державами. Зрештою, ми є учасниками низки міжнародних угод, які гарантують нам право використовувати мирний атом.
ДОВІДКА
МАГАТЕ – Міжнародне агентство з атомної енергії. Працює з 1957 року. Головне завдання – контроль за мирним використанням атомної енергії.
Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (1968). Мета – запобігти розповсюдженню ядерної зброї. Країни, які володіють ядерною зброєю, зобов’язуються не передавати її іншим державам. Всі країни світу, крім Ізраїлю, Індії, Пакистану та КНДР є учасниками Договору. Україна підписала документ 1993 року.