На тлі політики Дональда Трампа Велика Британія, Франція та Німеччина роблять кроки до зближення, переходячи від теоретичних дискусій до практичних дій. Так, наприклад, за даними джерел ВВС, саме ці три країни сприяли проведенню переговорів України та США. Крім того, на думку аналітиків, Велика Британія, Франція та Німеччина переберуть на себе відповідальність за безпеку Європи і новий розподіл ринку виробництва зброї.
Цікавий момент трапився у п’ятницю, коли у Німеччині ринкова вартість акцій Rheinmetall вперше випередила вартість акцій Volkswagen. На думку головного редактора німецького видання RedaktionsNetzwerk Deutschland Маттіаса Коха, німці іноді рухаються трохи повільно, але коли все-таки починають рухатися, то роблять це системно. Тож в усьому світі плани озброєння, які декларує Фрідріх Мерц, сприймають радше з похвалою, ніж зі страхом.
Автор колонки також згадує програми озброєння 1970-х років, зокрема технологічно неперевершений на той час танк Leopard-2.
«Соціал-демократичний канцлер Гельмут Шмідт щороку виділяв на ці цілі понад три відсотки ВВП — значно більше, ніж була готова витрачати об’єднана Німеччина, яку згодом зіпсувала глобальна політика. Тоді Західна Європа успішно випростала спину перед Москвою. Сьогодні йдеться про дещо більше. Перед обличчям хаосу Дональда Трампа у Білому домі об’єднана Європа повинна якнайкраще взяти на себе незнайому роль глобальної регуляторної сили», — пише Маттіас Кох.
Тож нове зближення Лондона, Парижа і Берліна є надією для багатьох. До цієї дискусії приєднуються і Японія, Південна Корея та Австралія, яких на вихідних укотре запросив прем’єр-міністр Великої Британії Кейр Стармер. На думку Коха, така позиція є цілком послідовною, адже дотримання світового порядку, заснованого на правилах, є і в інтересах демократичних держав Тихоокеанського регіону. Вони зацікавлені у стримуванні Китаю та не хочуть, щоб право найсильнішого підірвало силу закону у випадку з Україною.
Говорячи про Британію, варто згадати і про ініціативу Стармера про західні гарантії безпеки на випадок, якщо Росія вкотре порушить перемир’я.
«Було би ідеально, якби Лондон принаймні зміг вирвати у американців своєрідну перестраховку на користь європейців, так званий “backstop”. Європа ще не готова повністю стати на власні ноги. Дефіцит залишається у сферах супутникових технологій, ракетних технологій та секретних служб, що, принаймні, вимагає чогось на кшталт перехідного плану», — вважає Маттіас Кох.
Однак у довгостроковій перспективі не варто недооцінювати можливості для європейців. Перш за все, Європа все ще пропонує незвичну для світу щільність найсучасніших промислових виробничих потужностей. Якщо машинобудування тут буде широко орієнтоване на військову сферу у поєднанні зі штучним інтелектом, то Росія може знову програти у технологічному плані.
Свою лідерську ініціативу намагається продемонструвати і Париж, стаючи більш зухвалими, коли йдеться про оборону. Наприклад, на вихідних Франція дозволила розвідувальному літаку Awacs у супроводі двох винищувачів злетіти над Чорним морем, продемонструвавши свою готовність надавати Києву знімки високої роздільної здатності із зони бойових дій в Україні незалежно від рішень США.
Водночас Париж взяв на себе сміливість провести повітряно-десантні навчання у Гренландії і дозволив новітньому французькому атомному підводному човну спливти на поверхню біля берегів Канади.
Тож з Європи надходять тривожні новини як для Путіна, так і для Трампа. Головне — щоб рішучість, яку декларують ці країни, не залишилася лише на рівні обіцянок та гучних заяв.